لوگو
خانه ملت بررسی می کند:
پنج‌شنبه 2 اردیبهشت 1395 ساعت 10:34

آمریکا دنبال معامله با روسیه در بلندی های جولان است ;رژیم صهیونیستی زیر بار نمی رود


آمریکا به دنبال معامله با روسیه در بلندی های جولان است اما رژیم صهیونیستی زیر بار نخواهد رفت.

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی: مساله اشغالگری بلندی های جولان توسط رژیم صهیونیستی به سوژه ای جدید تبدیل شده است. در میان حملات گاه و بی گاه تل آویو به خاک سوریه که در جهت حمایت از تروریست های تکفیری داعش صورت گرفته است ، کابینه بنیامین نتانیاهو در بلندی های جولان تشکیل جلسه داده است.

براساس گزارش آسوشیتدپرس،  نخست وزیر اسرائیل در بازدید از جولان اشغالی و پیگیری آموزش‌های نظامی و گشت زنی در این منطقه مدعی شده است که «بشار اسد (رئیس جمهوری سوریه) باید بلندی جولان را تا ابد فراموش کند، چراکه اسرائیل آن را به هیچ کس تحویل نمیدهد.»

روزنامه صهیونیستی یسرائیل هایوم فاش کرده است که نتانیاهو اخیرا در تماس تلفنی با جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز ادعای خود را تکرار کرده و گفته که اسد باید بلندی‌های جولان را فراموش کند. در این مکالمه ، نتانیاهو در پاسخ به کری مبنی بر این که جولان یک منطقه اشغال شده است و باید در آینده به سوریه بازگردد، گفت که «این درخواستی مضحک است و مطرح کردن آن غافلگیر کننده است چراکه این واقعیت وجود دارد که اسرائیل از حدود یک سال قبل توانسته است آرامش را در جبهه جولان محقق سازد.»

به گزارش سانا، در واکنش به اقدامات رژیم صهیونیستی در بلندی های جولان ، وزارت امور خارجه‌ سوریه با ارسال دو نامه یکی به شورای امنیت سازمان ملل متحد و دیگری به بان کی مون، دبیرکل این سازمان خواستار آن شد که سازمان ملل اقدامات رژیم صهیونیستی در اشغال بلندی‌های جولان را محکوم کند.

در این دو نامه دستگاه دیپلماسی سوریه از جامعه‌ بین‌المللی خواسته اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی علیه ساکنان مناطق اشغالی بلندی‌های جولان را محکوم و از یکپارچگی ارضی سوریه مطابق با قطعنامه‌ی 497 شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کند.  در قطعنامه 497 شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدام رژیم صهیونیستی به اشغال بلندی‌های جولان امری غیرقانونی قلمداد شده است.

احمد شوهانی احمد شوهانی3406753/11/2014 2:45:17 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/03/63850_Thum.jpg
احمد شوهانی

احمد شوهانی ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت ضمن نامشروع خواندن رژیم صهیونیستی گفت: اشغالگری سرزمین فلسطین و سوریه موضوعی است که تا ابد پاک نخواهد شد.

وی با اشاره به اشغال بلندی های جولان در جریان جنگ های 1967 گفت: حکومت سوریه همواره به عنوان تهدیدی بر علیه رژیم صهیونیستی مطرح بوده است و حالا تل آویو منافع کلان خود را از طریق تروریست های تکفیری داعش دنبال می کند.

این نماینده مجلس نهم گفت: در موقعیت فعلی مسلمانان به دلیل تفرقه ای عربستان در دنیای اسلام قرار گرفته اند فرصت برای ابراز وجود تل آویو فراهم شده است.رویکرد اشغالگری رژیم صهیونیستی موضوعی است که هرگز تحت الشعاع قرار نگرفته است. این که تل آویو با این شدت تلاش می کند تسلط خود را بر بلندی های جولان به رخ آمریکا بکشاند باید دلایل جدیدی داشته باشد.

ریشه خشم تل آویو درباره بلندی های جولان

شوهانی تصریح کرد: موضع گیری های عصبی بنیامین نتانیاهو با تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی در بلندی های جولان نشان از نگرانی تل آویو دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رژیم صهیونیستی اگرچه در ظاهر با حمایت مخفی از داعش و انهدام زیرساخت های سوریه توانسته برای خود حاشیه امن کوچکی ایجاد نماید اما تل آویو از درون به دلیل رکود اقتصادی ، شکاف نژادی مهاجرین و دلایل متعدد دیگر وضعیت خوبی ندارد. رژیم صهیونیستی همواره برای فرار از بحران در داخل به دنبال ایجاد جنگ های جدید بوده است.

وی در ادامه افزود: نتانیاهو در سخنان خود و سماجت برای ادامه اشغال بلندی های جولان ، وزیرخارجه آمریکا را مخاطب قرار داده است. این موضوع نشان می دهد که تنشی جدید میان تل آویو با واشنگتن شکل گرفته است.

 روزنامه صهیونیستی دبکا که با موساد نیز دارای روابط نزدیکی است می نویسد ،تحرکات جدید تل آویو در بلندی های جولان ناشی از توافق مسکو و واشنگتن برای بازگرداندن جولان به سوریه است.در این مطلب آمده است: «منابع اطلاعاتی دبکا فایل در مسکو گزارش دادند که رهبران سیاسی رده بالای اسرائیل و فرماندهان نظامی حیرت زده شدند-زمانی که آن ها در آخر هفته متوجه شدند باراک اوباما و ولادیمیر پوتین برای بازگرداندن بلندی های جولان به سوریه با یکدیگر به توافق رسیده اند. طبق گزارش هایی، وزرای خارجه آمریکا و روسیه با موافقت پوتین و اوباما یک بند پیشنهادی در کنفرانس ژنو برای بازگرداندن بلندی های جولان به سوریه به عنوان بخشی از فرایند پایان دادن به جنگ داخلی در این کشور را ارائه داده اند».

بنا به ادعای این سایت صهیونیستی، رویکرد کنونی ایالات متحده و روسیه نسبت به بلندی های جولان، دنباله رویکرد این دو کشور برای حمایت از استقلال کردهای سوریه در شمال این کشور علی رغم مخالفت های آنکارا است.

این سایت به نقل از منابع اطلاعاتی خود گفته است: « گام های جدید نظامی-دیپلماتیک اوباما و پوتین در سوریه آغاز شده است. پایان جنگ سوریه و همچنین حل و فصل تدریجی مسئله بلندی های جولان در یک فرایند یک ساله از جمله توافقات میان روسیه و آمریکا است. اسرائیل نیز باید در پایان این فرایند از بلندی های جولان عقب نشینی کند».

این رسانه صهیونیستی اضافه کرد که «نتانیاهو به واشنگنتن سفر نکرد تا در مورد بلندی های جولان با اوباما صحبت نکند. سفرهای مکرر نخست وزیر و مقامات ارشد اسرائیلی به مسکو نیز بیش از هر چیز به دلیل حساسیت این موضوع برای تل آویو است. با این حال مسکو برای اسرائیل به مانند واشنگنتن نیست؛ چراکه که اسرائیل هیچ لابی قدرتمندی در این کشور برای تامین منافع خود ندارد.»

روزنامه صهیونیستی دبکا می نویسد،«ایران، حزب الله لبنان و بشار اسد 3 بازیگری در منطقه هستند که از توافق مسکو-واشنگنتن برای عقب نشینی اسرائیل از بلندی های جولان خوشحال خواهند شد.»

شوهانی در واکنش به گزارش منتشر شده در روزنامه صهیونیستی دبکا ، گفت: تل آویو غیر ممکن است که بلندی های جولان را به سوریه بازپس بدهد.

تلاش کاخ سفید برای معامله با کرملین

وی تصریح کرد: برخی در میان دموکرات های آمریکا که تحت حمایت لابی صهیونیستی «جی استریت» هستند ، تشکیل دوکشور را در فلسطین دنبال می کنند. این طیف خواهان بازگردانده شدن بلندی های جولان به سوریه نیز هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در دکترین کلان ایالات متحده ، تامین منافع نامشروع رژیم صهیونیستی در اولویت قرار دارد. این که برخی به دنبال راه حل دوکشوری در فلسطین هستند به این دلیل است که معتقدند با سازش می توانند به جنگ پایان دهند.

شوهانی تصریح کرد: کاخ سفید با کرملین درباره سرنوشت دمشق دچار اختلافات اساسی هستند. آمریکا می خواهد از طریق پیشنهاد تشکیل دولت فدرال سوریه و عقب نشینی اشغالگران قدس از بلندی های جولان ، نظر مساعد روسیه را جلب نماید. مساله اساسی اینجاست که وجهه آمریکا در پرونده سوریه به شدت خدشه دار شده است ، آنها می خواهند با ژست مدافعانه درباره بلندی های جولان و حق سرزمینی سوریه اهداف دیگری را دنبال کنند.

وی در ادامه افزود: مساله اساسی اینجاست که رژیم صهیونیستی یک رژیم اشغالگر است و حتی یک وجب از سرزمین اشغالی نیز به آنها تعلق ندارد. آزادی سرزمین های اشغالی موضوعی است که تا آخر باید دنبال شود.

این نماینده مجلس نهم گفت: عقب نشینی رژیم صهیونیستی از بلندی های جولان اتفاق غیر ممکنی است ، تل آویو در صورت تن دادن به خواست آمریکا احتمالا امتیازهات کلانی را مطالبه خواهد کرد.رژیم صهیونیستی در بلندی های جولان تاسیساتی را دارد که به هیچ عنوان حاضر نیستند از آن دست بکشند.

پایان پیام/