لوگو
بروجردی:
سه‌شنبه 11 خرداد 1389 ساعت 14:31

درخواست‌های آژانس از ایران در چارچوب پروتکل الحاقی است


**رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: درخواست‌های آژانس برای ارائه اطلاعات و همکاری‌های بیشتر، فراتر از تعهدات قانونی ایران و در چارچوب پروتکل الحاقی است، از این رو ایران الزامی به اجرای این درخواست‌ها ندارد.

علاء‌الدین بروجردی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به گزارش جدید آمانو درباره ایران و درخواست‌های فراتر از پادمان جامع و ان‌.پی.‌تی از ایران، گفت: مدیر کل آژانس باید توجه کند که جمهوری اسلامی ایران پروتکل الحاقی را امضا نکرده است و تایید و تصویب پروتکل الحاقی در اختیار مجلس شورای اسلامی است و دولت نمی‌تواند بدون اجازه مجلس اقدام به اجرای آن کند. آنچه به عنوان انتظارات از ایران در گزارش مدیر کل مطرح شده است، بر مبنای پروتکل الحاقی و فراتر از تعهدات قانونی ایران است.

وی خاطرنشان کرد: تهیه گزارش توسط بالاترین مقام هسته‌یی حقوقی و قانونی آژانس برخلاف مبنای حقوقی و اصول ان.پی.تی موجب وهن آژانس است.

وی با بیان این‌که در گزارش آمانو یکبار دیگر بر انحراف نداشتن فعالیت‌های هسته‌یی ایران از مسیر صلح‌آمیز تاکید شده است، گفت:‌ این نشان می‌دهد، آ‌مانو و آژانس نسبت به این مساله اعتراف دارند و آنچه ایران انجام می‌دهد، بر مبنای مقررات و در چارچوب اهداف صلح‌آمیز هسته‌یی است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بحث مطالعات ادعایی، تصریح کرد:ایران به کلیه ابهامات آژانس پاسخ داد و تایید حل ابهامات را ایران به طور رسمی از آژانس دریافت کرد. مطالعات ادعایی واژه‌ای است که آمریکا با هدف ممانعت از پایان یافتن مساله هسته‌یی ایران وارد کرد و این مسال می‌تواند برای هر کشوری وجود داشته باشد.بنابراین طرح این موضوعات خارج از چارچوب آژانس، سیاسی و غیر قابل قبول است.

بروجردی همچنین درباره مبنای درخواست‌های آژانس بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت، اظهارداشت: با توجه به این که ایران هیچ وقت قطعنامه‌های شورای امنیت را نپذیرفته است، طبیعی است، به آنها عمل نکند.

وی با اشاره به تولید بیش از دو هزار و 400 کیلوگرم اورانیوم و برخی تحلیل‌ها مبنی بر این که آمریکا به دلیل دو برابر شدن ذخایر اورانیوم ،بیانیه ایران - ترکیه و برزیل درباره مبادله سوخت را نمی‌پذیرد، خاطرنشان کرد: آمریکا به دنبال بهانه است و ما اعتمادی به عملکرد آ‌ن نداریم و سراسر کارنامه آنها در مبادلات و توافقات هسته‌یی با ایران مملو از نقض تعهدات‌شان است،بر این اساس طبیعی است ایران همزمان با درخواست برای تبادل سوخت به غنی‌سازی تا 20 درصد خود ادامه دهد.