فیلم

چالش ارزی مسافران اربعین/آیا بانک ملی قصور کرده است؟

سه‌شنبه 15 آبان 1397 ساعت 12:45
کربلای معلی امسال پذیرای میلیون‌ها زائر در میعادگاه عاشقان بود و ایرانیان در این بین بیش از دو میلیون نفر از زائران را به خود اختصاص داده بودند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری خانه ملت، اکبررنجبرزاده عضو هیات رییسه مجلس، راهپیمایی اربعین را یکی از حرکت های عظیم اثر بخش در تقویت روابط بین کشورهای مسلمان و به ویژه دو کشور ایران و عراق می داند.

اما این سیل عظیم جمعیت برای تهیه ارز مورد نیاز خود با مشکلات فراوانی روبرو شد

عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه در این زمینه می افزاید: در سال های گذشته اصلا نیاز ارزی وجود نداشت اما مشکلات امسال به پول ایران برمی‌گشت.

از صف های طولانی برای دریافت ارز گرفته تا نبود شعب تخصیص یافته در برخی از نقاط عراق

رنجبرزاده می افزاید: ارزی که قرار بود به زائران عزیز پرداخت شود به دلایل مختلف نشد و علیرغم اینکه گفته شد شعبات بسیاری در داخل خاک عراق تعبیه شده من شخصا جایی را در مسیر ندیدم.

علیرضا رحیمی دیگر عضو هیات رییسه مجلس معتقد است که بانک مرکزی و بانک ملی می‌توانستند در این خصوص برنامه‌ریزی بهتری داشته باشند خصوصاً اینکه از قبل می دانستند که اربعین در پیش است

مصری اضافه میکند: تفاوت های ارزش ریال و دلار هم که به وجود آمد مزید بر علت شد لذا آنجا ریال ما را نمی پذیرفتند و اگر هم می پذیرفتند ارزش آن نصف شده بود.

بانک ملی به عنوان متولی این امر در اربعین ۹۷ نتوانست جوابگوی زائران حسینی باشد و باعث شد کربلاییان ایران با مشکلات فراوانی رو به رو شوند

رنجبرزاده تاکید میکند که امروز برای سال آینده باید تدبیر شود نه اینکه چند روز مانده تحت فشارهای عمومی و مردمی بگویند ارزی قرار است پرداخت شود تا باز این گرفتاری ها برای مردم درست شود.

مصری می افزاید: فقط اربعین نیست و در طول سال هم، دو تا سه میلیون نفر برای زیارت مشرف می‌شوند و اگر همه اینها بخواهند بروند در بازار دنبال ارز بگردند، شوکی به بازار ایجاد میشود؛ فکر می‌کنم بهترین راه حل این است که تمهیداتی اتخاذ شود که ریال ما ارزشی که قبلا آنجا داشت را داشته باشد و دیگر نیازی به مبادله ارز نباشد و زائران بتوانند با پول ایرانی خرید کنند.

پایان پیام

ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000