خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/24 07:58:00
سرویس اقتصادی
نمایندگان بوشهر در تشریح وضعیت کشاورزی استان:

کشاورزان ناراضی هستند

**نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی ظرفیت‌ها و مشکلات بخش کشاورزی و اقدامات حمایتی در این زمینه در این استان را تشریح کردند.

استان بوشهر از جمله نقاطی است که علی‌رغم مشکلات بی‌آبی از پتانسیل بالایی برای کشاورزی برخوردار است.

هفته نامه نصیر بوشهر درخصوص مشکلات کشاورزان با چند تن از نمایندگان به گفت و گو نشسته است.

پاپری‌مقدم: در حمایت از کشاورزان هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است

"ایوب پاپری‌مقدم" با اشاره به اینکه یکی از مشکلات مردم بوشهر وجود گردوغبار در هواست ، گفت: در تابستان که فصل برداشت خرما است، این موضوع بیشتر مشکل‌ساز است. گردوغبار محصول خرما را خراب می‌کند به این صورت که به محصول نفوذ کرده و تا مغز نخیلات هم وارد می‌شود.

وزیر امور خارجه اذعان می‌دارد که در حال مذاکره با کشور عربستان در‌خصوص گردوغبار است اما ما تاکنون اقدام عملی ندیده‌ایم و این قضیه در حد حرف باقی‌مانده است، به طوری که حالا که فصل برداشت خرما رسیده و در ماه گرماست که این گردوغبار مشکل‌ساز می‌شود، ما هنوز با این مشکل مواجه هستیم.

وی ادامه داد: بوشهر یکی از گرم‌ترین نقاط ایران است. این روزها نیز به دلیل این گرمای طاقت‌فرسا مردم برای تردد در سطح شهر مشکل دارند و از طرفی به دلیل این گرما بیماری‌هایی شیوع پیدا کرده است. در چنین شرایطی مردم هزینه زیادی برای آب و برق می‌پردازند و تعرفه‌های آب و برق باتوجه به شرایط منطقه عادلانه نیست.

وی تصریح کرد: کشاورزان بسیار ناراضی هستند چون در حمایت از آنها هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است. مهمترین مسئله آنها هم بی‌آبی است که در این خصوص قرار بود سد دالکی برای رفع مشکل آب منطقه ساخته شود که به دلیل تعلل وزارت نیرو در این مورد پروژه، پیشرفتی نداشته است. این موضوع موردی بود که در هفته‌های اخیر من نیز به وزیر نیرو درخصوص آن تذکر داده‌ام. تعداد زیادی از مزارع نیز آتش گرفته است که در این خصوص نیز کشاورزان خسارت‌دیده نیازمند کمک و حمایت هستند.

پاپری‌مقدم اضافه کرد: دشتستان و تنگستان دو ناحیه‌ای است که در آن تنباکو کشت می‌شود که معروف هستند به این محصول. مشکلی که این کشاورزان دارند این است که خرید و فروش تنباکو در انحصار دولت است و دولت هرسال سهمیه خرید از کشاورزان را کاهش می‌دهد. در این خصوص نیز تذکری به وزیر صنایع داشتم که از طریق مدیرعامل دخانیات نیز پیگیر بودم که دولت تکلیف خود را در این خصوص مشخص کند چون معلوم نیست هدف از این کاهش سهمیه خرید جلوگیری از کشت بیشتر است یا خیر. به هر روی از آنجایی که خرید و فروش این محصول در انحصار دولت است، وظیفه دارد هر آنچه که تولید می‌شود را خریداری کند تا محصول روی دست کشاورز نماند.

نماینده مردم دیر، ‌کنگان و جم در مجلس شورای اسلامی به مهم‌ترین موضوعات مورد پیگیری خود در حوزه انتخابی اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین اتفاقات هفته‌های اخیر در حوزه انتخابی، حضور معاون وزیر کشاورزی در شهرستان بود که وارد دیر و کنگان شدند و تمام مدیران مرتبط با حوزه را در فرمانداری‌ها، فراخواندیم تا مسائل مختلف مربوط به این وزارتخانه به خصوص در حوزه آبخیزداری و با حضور مسئولانی چون مدیرکل منابع طبیعی استان، مدیر شیلات، مدیران سازمان محیط‌زیست، رئیس بنیاد مسکن و مدیر سازمان مسکن و شهرسازی استان مطرح شود.

جلالیان: وزارت کشاورزی نسبت به معضلات بی‌تفاوت است

"عسگر جلالیان" با اشاره به حضور معاون وزیر کشاورزی در هفته‌های اخیر در شهرستان گفت: معاون وزیر به دیر و کنگان آمد و تمام مدیران مرتبط با حوزه را در فرمانداری‌ها، فراخواندیم تا مسائل مختلف مربوط به این وزارتخانه به خصوص در حوزه آبخیزداری و با حضور مسئولانی چون مدیرکل منابع طبیعی استان، مدیر شیلات، مدیران سازمان محیط‌زیست، رئیس بنیاد مسکن و مدیر سازمان مسکن و شهرسازی استان مطرح شود.

عسگر جلالیان خاطرنشان کرد: مشکلات مربوط به حوزه کشاورزی بیان و قرار شد مرتفع شود. این مشکلات در 6 حوزه مختلف تقسیم‌بندی شد از جمله حوزه مسکن، تسریع در ماده 56 برای بحث منابع طبیعی و مراتع، ایجاد فضای سبز شهری توسط منابع طبیعی و اجرای طرح‌های آبخیزداری و سایر بحث‌ها در حوزه منابع طبیعی بیان شد.

وی گفت: در نتیجه این جلسه معاون وزیر کشاورزی قول دادند یک تیم کارشناسی به حوزه اعزام شده و مستقر شود و بحث‌های منابع طبیعی را بررسی کند.

این نماینده مجلس گفت: اعضای این تیم ظرف 2 ماه آینده تمام پرونده‌های ماده 56 را بررسی می‌کنند و همچنین مقرر شد بحث ایجاد فضای سبز را در حوزه انتخابی بررسی کنند و تمام آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های منابع طبیعی را مورد بازبینی قرار دهند و تغییرات لازم را باتوجه به مقتضیات ایجاد کنند.

نماینده مردم دیر، کنگان و جم خاطرنشان کرد: بحث منابع طبیعی در بوشهر به یک معضل تبدیل شده و نقشه‌های غیرکارشناسی که در این حوزه اعمال شده زندگی مردم را سخت کرده است. مثلاً مردم با وجود کمبود آب اجازه حفر چاه ندارند و درختانی که کشاورزان عمرشان را پای آن گذرانده‌اند، جلوی چشم آنها در حال خشک شدن است و وزارت کشاورزی نسبت به این معضلات بی‌تفاوت است.

میگلی‌نژاد: مهار آب‌های سطح زمین به افزایش راندمان کشاورزی می‌انجامد

"غلامعلی میگلی‌نژاد" با اشاره به اینکه کم‌آبی مهم‌ترین مشکل کشاورزان است، درخصوص بهره‌مندی بوشهر از آب سرشاخه رودخانه‌های دائمی و فصلی استان فارس گفت: متأسفانه این آب سرشار بدون هیچ برنامه مؤثری به دریا می‌ریزد و نهادهای مسئول طرحی برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها ندارند.

میگلی‌نژاد با اشاره به جلسات خود با وزیر جهاد کشاورزی افزود: درباره احداث سد در نقاط پایین‌دستی و مهار این آب‌ها در مجلس به وزیر جهاد کشاورزی تذکر داده‌ام زیرا این امر باعث افزایش راندمان کشاورزی منطقه و کاهش کشت دیم خواهد شد که نتیجه آن افزایش درآمد کشاورزان و بالا رفتن تولیدات کشاورزی استان می‌شود.

وی گفت: با انتقال آب رودخانه حله به زمین‌های کشاورزی به توسعه صنعت کشاورزی منطقه و رفع محرومیت از کشاورزی کمک شایان توجهی خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet