هدر اصلی
1389/05/24 13:52:00
سرویس صحن

پاسخ وزیرکار درباره بنگاههای زودبازده نمایندگان را قانع کرد

**پاسخ وزیر کار به سوال هادی قوامی و موسی‌الرضا ثروتی در خصوص دلیل اجرا نشدن کامل اهداف آیین‌نامه‌ اجرایی بنگاه‌های زودبازده،نمایندگان مجلس را قانع کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ،"عبدالرضا شیخ‌الاسلام" وزیرکار در پاسخ به سوال "هادی قوامی" نماینده اسفراین و "موسی الرضا ثروتی" نماینده بجنورد،جاجرم،مانه،سملقان و گرمه درخصوص دلیل اجرا نشدن کامل اهداف آیین‌نامه‌ اجرایی بنگاه‌های زودبازده گفت: طرح بنگاه‌های کوچک زودبازده در دولت نهم و با وجود همه‌ نارسایی‌هایی که اجرای طرح‌های گذشته داشت در دستور کار قرار گرفت چرا که بنگاه‌های کوچک معمولا قادر هستند اشتغال بیشتری ایجاد کنند. البته این به معنی نفی بنگاه‌های بزرگ نیست.

وی با بیان اینکه در همه جای دنیا اکثریت بنگاه‌ها کوچک و متوسط هستند، افزود: این رقم در کشور ما کمتر از کشورهای دیگر است و لذا لازم بود که متناسب با گسترش بنگاه‌های بزرگ، بنگاه‌های کوچک هم تقویت شوند.

وزیر کار با اشاره به تمام‌شماری بنگاه‌های زودبازده توسط مرکز آمار ، بدون دخالت دستگاه‌های اجرایی، یادآور شد: خوشبختانه با اعلام نتایج این تمام‌شماری،تصویر دقیق و روشنی از جزییات اجرای این طرح به وجود آمد و نتایج حاکی از این است که حدود یک میلیون اشتغال ایجاد شده است. در حالی که عملا در زمان مسوولیت من اعتبار قابل توجهی برای این طرح هزینه نشده،بلکه این اقدامات در دوران وزارت آقای جهرمی اتفاق افتاده است.

شیخ‌الاسلام با بیان اینکه بنگاه‌های کوچک اقتصادی بایدحداقل ظرف مدت پنج‌سال تحت حمایت باشند،اضافه کرد: بر اساس اطلاعات ما کمترین میزان انحراف را در حد 5/3 درصد داشته‌ایم که این با گزارش مرکز پژوهش‌ها نیز همخوانی دارد.

وی در خصوص صحبت‌های نماینده‌ اسفراین درباره‌ اینکه متولی اشتغال مشخص نیست؟ گفت: وزارت کار دبیر شورای عالی اشتغال است و طبعا در اینباره مسوولیت مستقیم ندارد.

وزیر کار در ادامه‌ توضیحات خود، تاکید کرد:قرار نبود تسهیلات فقط به بنگاه‌های کارآفرین داده شود بلکه قرار بود به همه‌ بنگاه‌های کوچک تسهیلات داده شود که بنگاه‌های کارآفرین یکی از آنهاست. همچنین در اهداف بنگاه‌ها تصریح شده که مراد، افزایش کارآیی تسهیلات بانکی و نه سیستم بانکی است. گرچه با اجرای این طرح، سیستم بانکی هم فعال‌تر شده است. هم‌چنین ما معتقدیم توزیع منابع بر اساس شاخص‌های اعلامی سازمان مدیریت صورت گرفته است.

بنا براین گزارش، پس از توضیحات وزیر کار و طرح سوال هادی قوامی نماینده‌ اسفراین،پاسخ وزیر کار به رای گذاشته شد که نمایندگان آن را قانع‌کننده دانستند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet