انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/24 11:58:00
سرویس صحن
قوامی در تشریح سوال خود و ثروتی عنوان کرد:

انحراف 38 درصد در عملکرد بنگاه های زودبازده

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات گفت: در گزارش نظارتی بانک مرکزی بنگاه های زودبازده ۳۸ درصد انحراف در تسهیلات این طرح داشته است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "هادی قوامی" و "موسی الرضا ثروتی" در سوالی مشترک خواستار پاسخگویی وزیر به دلیل اجرا نشدن کامل اهداف آئین نامه اجرایی بنگاه های زودبازده شدند.

قوامی نماینده اسفراین با بیان اینکه تورم و بیکاری 2 دشمن اقتصاد کشور هستند گفت: در مصوبه ای که با عنوان بنگاه های زودبازده شکل گرفت قصد داشتیم تا شرایط اقتصادی کشور را بهتر کنیم چرا که این بنگاه ها کوچک به دلیل انعطاف پذیری بالا و آسیب پذیری کم در برابر شوک های اقتصادی می توانستند نقش کلیدی در اقتصاد کشور ایفا کنند.

وی ادامه داد: در آئین نامه بنگاه های زودبازده قرار بود تسهیلاتی به افراد کارآفرین داده شود تا بتوانند بازار جدیدی را شناسایی و محصول جدیدی را به بازار عرضه کنند و چشم اندازی که برای این بنگاه های زودبازده تصور می شد این بود که بتوانند بخش زیادی از صادرات کشور را به دست بگیرند.

قوامی با بیان اینکه بخش زیادی از منابع کشور در سال های گذشته یا بخش دلالی بوده یا در بخش ارضی ساختمان گفت: اژدهای سرکش نقدینگی ارزش های تولید را از بین می برد و یکی از اهداف آئین نامه این بود که نقدینگی سرگردان را به سمت بخش های تولیدی جهت افزایش توان تولید کشور و کاهش تورم و بیکاری در کشور بود که هر 2 دشمن و بلای خانمان سوزی است که گریبان اکثر خانواده های ما را گرفته است.

وی افزود: نکته بعدی این بود که این تسهیلات عادلانه در کشور توزیع شود که بتوانیم به مزیت های منطقه ای در نقاط کشور توجه کنیم اما عملکرد بنگاه های زودبازده گرفتار این هستند که چون متولی مشخصی ندارند آینده خوبی هم در انتظار آنها نخواهد بود.

وی تاکید کرد: اگر این بنگاه ها تا 5 سال از طرف دولت مورد حمایت قرار نگیرد دچار ورشکستگی می شوند و به 3 میلیون بیکار موجود یک میلیون دیگر هم اضافه می شود و سرمایه هایی هم که به این بخش گسیل شده به هزینه های تلف شده تبدیل خواهد شد.

قوامی با بیان اینکه برخلاف آمارهای جناب وزیر انحراف 38 درصد در بنگاه های زودبازده داریم گفت: گزارش نظارتی که بانک مرکزی به سفارش بانک مرکزی بر مبنای نمونه گیری تصادفی از 10 درصد طرح ها منتشر کرده انحراف 38 درصد از تسهیلات به این طرح را نتیجه گیری می کند. لذا این طرح ها کارآفرین نبوده، کارآیی سیستم بانکی را افزایش نداده و مشکلات زیادی در پیش روی آنها قرار داده است.

وی افزود: 2 سال است یارانه این بنگاه ها دچار مشکل است و راه حل مشکل این بنگاه ها این است که متولی شورای عالی اشتغال باشد و به کارگروه تولیدی هم که در اختیار وزارت صنایع است یک توجه ویژه ای شود تا بتوانیم از خطری که آینده اقتصاد کشور و این بنگاه ها را تهدید می کند جلوگیری کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با سیاست های دوگانه وزارت کار معلوم نیست که چه آینده ای در انتظار هزاران جوینده برای رهایی از بحث بیکاری باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet