خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1389/05/26 19:12:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی در واکنش به قطعی برق شهرک‌های صنعتی:

ای کاش چراغ صنعت را خاموش نکنیم

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم تامین نیازهای ضروری شهرک‌های صنعتی، از قطعی برق در این شهرک‌ها انتقاد کرد و گفت: این شهرک‌ها شریان اقتصاد ما هستند و ای کاش با بی‌دقتی‌ها چراغ صنعت را خاموش نکنیم.

"احد خیری" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه شهرک‌های صنعتی باید به عنوان یک پتانسیل، جهت اشتغال‌زایی در جامعه دیده شوند، گفت: شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی حامی و ناجی اقتصاد ما هستند و باید تمام زیرساخت‌های لازم را برای فعالیت آنان فراهم کنیم، اما متاسفانه شاهدیم که برخی شهرک‌های صنعتی ما با ظرفیت کمتری از توان واقعی خود کار می‌کنند.

نماینده مردم بستان آباد در واکنش به نیمه تعطیل شدن شهرک صنعتی شمس آباد در تهران، گفت: صحیح نیست که شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی اولین قربانیان کمبود برق باشند؛ بایستی از مسئولین بخواهیم در سریعترین زمان ممکن زیرساخت‌های لازم را فراهم بکنند و مشکلات این شهرک‌ها را حل کنند تا شاهد تعطیلی و عدم فعالیت این واحدهای تولیدی نباشیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم نظارت دائمی بر فعالیت واحد‌های تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی، گفت: در برخی موارد استفاده نشدن از ظرفیت شهرک‌های صنعتی به افراد سودجویی بر می‌گردد که صرفا با در اختیار گرفتن زمین این شهرک‌ها، اقدام به تاسیس سوله‌ای می‌کنند و امکانات شهرک‌های صنعتی را نیز بلوکه می‌کنند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه لازم است بعد از واگذاری زمین‌ها بر روی واحدهای تولیدی نظارت صورت بگیرد و فعال بودن یا نبودن آنها بطور مستمر، رصد شود، ادامه داد: این نظارت باید از طرف وزارت صنایع و مدیریت شهرک‌های صنعتی باشد که به طور مستمر نحوه فعالیت واحدهای تولیدی را رصد کنند و واحدهایی را که نمی خواهند فعالیت کنند شناسایی کنند.

خیری با بیان این مطلب که تامین زیر ساخت‌ها برای رونق شهرک‌های صنعتی ضروری است، گفت: دولت بایستی تاسیسات و زیرساخت‌های لازم را برای شهرک‌های صنعتی آماده کند و این موضوع در قانون شهرک‌های صنعتی هم دیده شده است که در واگذاری شهرک‌های صنعتی ابتدا باید زیر ساخت‌ها، مهیا باشد و بعد واگذاری‌ها صورت گیرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی با ابراز نگرانی از وضعیت برخی شهرک‌های اقتصادی گفت: بعضی جاها سراغ داریم که این شهرک‌ها به خاطر عدم وجود زیرساخت‌های لازم از جمله برق و آب و سایر تاسیسات با مشکل مواجه هستند و به حالت تعطیل در آمده‌اند، که این جای تعجب دارد.

وی با بیان اینکه در اختصاص برق نباید صنعت را در جایگاه دوم قرار داد، گفت: ای‌کاش برق‌ خانه‌هامان قطع شود، ولی واحدهای صنعتی برق داشته باشند؛ چراکه ما آنجا تولید داریم و اشتغال و صادرات ما بسته به این واحدهای تولیدی است.

خیری در پایان افزود: ممکن است مشکل کمبود برق بخاطر تابستان و مصرف بالای برق باشد ولی این هم قابل قبول نیست که ما چون الان مصرف بالای برق داریم، حتما باید برق واحدهای تولیدی قطع شود و شهرک‌های صنعتی ما از رونق بیفتد.

شهرک صنعتی شمس آباد تهران که قرار بود با2090 واحد صنعتی بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه بدل شود، این روزها به خاطر قطعی برق و کمبود آب در حالت نیمه تعطیل به سر می‌برد و در حال حاضر تنها 850 واحد این شهرک، فعال هستند و بقیه واحدهای تولیدی عطای ماندن در این شهرک را به لقایش بخشیده‌اند.

 موضوع قطعی برق در شهرک صنعتی شمس آباد داستان تازه ای نیست؛ چرا که در سالهای گذشته نیز این اتفاق برای شهرک صنعتی شمس آباد و برخی دیگر از شهرک‌های صنعتی وجود داشت، اما در سال‌های گذشته قطعی برق بصورت مقطعی و زمانبندی شده اجرا می شد، در حالیکه امسال این قطعی‌ها نامشخص و فاقد زمانبندی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet