آغاز هفته وحدت
1389/05/28 07:45:00
سرویس اقتصادی
نایب رئیس کمیسیون انرژی تاکید کرد:

لزوم رفع ابهامات بخش خصوصی قبل از واگذاری نیروگاه‌ها

**نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از میزان بالای مصرف انرژی در کشور به لزوم ورود بخش خصوصی برای تولید برق اشاره کرد و گفت: باید ابهاماتی که بر سر راه ورود بخش خصوصی در عرصه احداث و خرید نیروگاه‌ها وجود دارد برطرف شود.

"ناصر سودانی"  نماینده اهواز و نایب رئیس کمیسیون انرژی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مصرف بی‌رویه انرژی در کشور گفت: کشور ما از جهت شدت انرژی (یعنی تناسب بین نسبت تولید انرژی و مصرف انرژی) جزو کشور‌های پر مصرف و برخوردار از شدت انرژی بالا است، به گونه‌ای که مقام اول یا دوم دنیا را در مصرف انرژی داریم و شدت انرژی کشور ما پنج برابر اروپاست.

نماینده مردم اهواز با بیان این مطلب که مصرف برق در بخش‌های صنعتی اداری خانگی و تجاری است، افزود: عمده مصرف برق در کشور ما قطعا در بخش صنعتی است که برای صرفه‌جویی در این بخش باید تمهیدات لازم اندیشیده شود.

نایب رئیس کمیسیون انرژی همچنین افزود: با توجه به وضعیتی که در حال حاضر داریم از حیث تولید برق نتوانسته ایم به خودکفایی برسیم و همچنان وارد کننده برق هستیم، این موضوع نشان می‌دهد که در شرایط فعلی وجود و فعالیت نیروگاه‌های برق برای کشور ما ضرورت دارد.

سودانی با بیان این که تامین برق در سال‌های آتی صرفا از عهده دولت بر نمی‌آید، گفت: باید در این زمینه بخش خصوصی را طبق اصل 44قانون اساسی فعال کرد و برای راه اندازی نیروگاه های تولید برق از حضور آنها استفاده کرد.

وی همچنین افزود: حضور بخش خصوصی در احداث و خرید نیروگاه‌ها فوایدی دارد؛ ازجمله اینکه هم نقدینگی تورم زا در بازار را کنترل می‌کند، هم مشارکت مردم در فعالیت‌های اقتصادی را بالا می‌برد و هم کیفیت و بهره‌وری را در این عرصه افزایش می‌دهد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی در مورد این موضوع که چرا بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌ها رغبتی از خود نشان نداده است، گفت: استقبال نکردن بخش خصوصی چند دلیل دارد، اول اینکه این ابهام برای آنها وجود دارد که آیا تولید برق با توجه به هزینه بر بودن ساخت نیروگاه‌ها برای آنها به صرفه خواهد بود یا نه؛  دوم اینکه برقی که قرار است به دولت فروخته شود آیا به قیمت واقعی و با احتساب سود و منفعت از آنها خریداری خواهد شد، سوم اینکه آیا دولت پول برق را به موقع پرداخت خواهد کرد یا مانند بعضی از پروژه های دیگر تعویق پرداخت حقوق پیمانکاران، موجب ورشکست شدن بخش خصوصی خواهد شد.

نماینده اهواز یکی دیگر از دلایل استقبال سرد بخش خصوصی از خرید و احداث نیروگاه‌ها را وجود نداشتن توجیه مالی برای بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: بعضی از پروژه‌هایی که در برابر احداث نیروگاه‌ها توجیه اقتصادی بالاتری دارند و دانش و فن آوری ویژه نیروگاه‌داری را هم نمی‌طلبند، موجب گرایش بخش خصوصی به آن بخش‌ها شده است و طبیعی است که وقتی توجیه اقتصادی برای حضور در جایی وجود نداشته باشد بخش خصوصی به آن حوزه ورود نمی‌کند.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به جنبه امنیتی نیروگاه‌های برق برای کشور گفت: واگذاری نیروگاه‌ها به بخش خصوصی با در نظر گرفتن جنبه‌های امنیتی است به گونه‌ای که فروش برق باید به شکل تضمینی باشد و توزیع آن هم در اختیار دولت قرار گیرد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet