هفته دفاع مقدس
1389/05/30 11:30:00
سرویس بین الملل
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد

قانون انتخابات آلمان

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مفاد و جزئیات قانون انتخابات آلمان را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات حقوقی این مرکز با اعلام این مطلب که قانون انتخابات فدرال آلمان مصوب سال 1956 با اصلاحات به عمل آمده در سال‌های 1993 و 1996 در آن جمعاً دارای هشت بخش و 54 ماده است، در مورد نوع نظام انتخاباتی مجلس «بوندستاگ» و تعداد اعضای آن افزود: مطابق ماده 1 این قانون، نظام انتخابات آلمان ترکیبی از نظام نمایندگی تناسبی و نظام انتخاب فردی نامزدها از هر حوزه انتخابیه است. بر اساس این روش بخشی از نمایندگان بوندستاگ از طریق درصدی از کل آرا که یک حزب در انتخابات سراسری کسب می‌کند و بخش دیگر از طریق نامزدهای مستقر در هر حوزه انتخابیه تعیین می‌شوند.

تعداد اعضای مجلس نمایندگان آلمان (بوندستاگ) 656 نماینده است که 328 نفر منتخب حوزه‌های انتخابیه و مابقی از فهرست معرفی شده به وسیله احزاب در هر ایالت انتخاب می‌شوند. ترتیب اساسی نامزدهای منتخب احزاب در فهرست‌های ایالتی، توسط حزب تعیین می‌شود و رأی دهندگان نمی‌توانند این ترتیب را تغییر دهند.

این گزارش در مورد روش گزینش نمایندگان منتخب در حوزه‌های انتخابیه و ایالات مختلف آلمان، می‌افزاید: در حوزه‌های انتخابیه، هر رأی دهنده دو رأی دارد که رأی اول برای عضوی از پارلمان به صندوق ریخته می‌شود که حوزه انتخابیه را نمایندگی می‌کند و رأی دوم به احزاب در هر ایالت داده می‌شود. از هر حوزه انتخابیه یک عضو راهی پارلمان می‌شود. نامزدی که حائز اکثریت آرای مأخوذه شود، نامزد منتخب محسوب می‌شود چنانچه دو نامزد یا بیشتر از حیث تعداد آرایی که به دست آورده‌اند، برابر باشند، نتیجه انتخاب باید از طریق قرعه و به وسیله بازرس انتخابات حوزه انتخابیه تعیین شود.

در ایالات نیز تعداد کل کرسی‌های باقیمانده باید در مجموع آرای مأخوذه دوم (رأی به حزب)برای هر فهرست ایالت در محدوده انتخابات ضرب شده و حاصل ضرب آن باید بر کل آرای دوم برای کل لیست‌های ایالات که باید در شمارش آرا محسوب شوند، تقسیم شود. نخست هر حزب در ازای رقم صحیح حاصله از این محاسبه کرسی‌های مجلس بوندستاگ را تصاحب می‌کند. پس از اختصاص کرسی‌ها بر اساس این فرمول در صورت وجود کرسی‌های بیشتر، آنها را به ترتیب بر مبنای کسر اعشاری [از عدد صحیح] از بیشتر به کمتر به احزاب اختصاص می‌دهند. اگر کسری‌های اعشاری مساوی باشد، واگذاری آخرین کرسی باید به قید قرعه و به وسیله بازرس انتخابات فدرال تعیین شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet