هفته دفاع مقدس
1389/05/30 14:42:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون انرژی با اشاره به راه‌اندازی نیروگاه بوشهر:

تابویی راکه غرب برای انرژی هسته‌ای ساخته بود‌ شکستیم

**عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقال سوخت اتمی به راکتور بوشهر، گفت: با راه اندازی نیروگاه بوشهر تابویی را که غرب برای ملت ما در مورد استفاده از انرژی اتمی ساخته بود شکستیم.

"سید موید حسینی صدر"عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت نیروگاه بوشهر برای کشور ما افزود: بعد از خلف وعده‌هایی که دولت روسیه در انجام وظایف خود برای راه اندازی این نیروگاه مرتکب شده بود، انتقال سوخت از سوی روسیه را در این برهه از زمان، می‌توان مثبت ارزیابی کرد و آن را آغاز راهی برای رسیدن به انرژی اتمی پاک و پایدار دانست.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس با تاکید بر اینکه تولید برق هسته ای منافع زیادی برای کشور دارد، افزود: تولید برق هسته‌ای هم به لحاظ ایجاد اعتماد به نفس علمی برای ما مهم است و هم به جهت تبحری که دانشمندان‌مان در استفاده از جنبه‌های گوناگون انرژی اتمی به دست می‌آورند؛ چرا که این دو زمینه تاثیر بسزایی در رشد و توسعه علمی و اقتصادی ما دارد.

حسینی صدر با اشاره به کاربردهای گوناگون انرژی هسته‌ای از مصارف پزشکی گرفته تا اصلاح نباتات در کشاورزی و بسیاری موارد دیگر، گفت: راه اندازی نیروگاه بوشهر به عنوان اولین قطعه از پازل ایران هسته‌ای، که برای تامین رفاه مردم خود از انرژی هسته‌ای صلح آمیز استفاده می‌کند، مد نظر است و باید منتظر افتتاح نیروگاه‌های بیشتری در آینده باشیم.

عضو کمیسیون انرژی همچنین یکی از دلایل اشتیاق مردم جهان به استفاده از انرژی هسته‌ای را پایدار بودن آن عنوان کرد و گفت: برق هسته‌ای یک انرژی پایدار است و چون می‌توان روی استفاده بلند مدت از آن حساب باز کرد، برای مصرف کنندگان خانگی و صنعت گران امنیت خاطر ایجاد می‌کند؛ چرا که دیگر نباید نگران کمبود، قطعی یا افت فشار برق باشند.

وی در پایان افزود: باید در یک مسیر معقول و به دور از هر افراط و تفریطی، نسبت به احداث نیروگاه‌های هسته‌ای اقدام کنیم تا در آینده‌ای نزدیک نه تنها در تولید برق خودکفا باشیم بلکه بتوانیم صادر کننده برق نیز باشیم.

امروز با حضور علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران و "سرگئی کریینکو" رئیس آژانس اتمی روسیه عملیات انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآکتور نیروگاه بوشهر آغاز شد. این نکته نشان می‌دهد که نیروگاه اتمی بوشهر با موفقیت، تمامی آزمایش‌های انجام شده بر روی سیستم‌ها و تجهیزات اصلی رآکتور را پشت سر گذاشته و هم اکنون آماده راه اندازی است .

نیروگاه هسته‌ای هزار مگاواتی بوشهر در شرایط رسیدن به قدرت اسمی، معادل 915 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet