هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نطق پیش از دستور

ندیمی: مجلس هشتم در آینده باید پاسخگوی بسیاری از کمبودها باشد

سرویس سیاسی
ندیمی گفت: مجلس هشتم در آینده باید به بسیاری از کمبودهایی که ما نیز در پاسخگویی به آن آنچنان که باید موفق نبوده‌ایم پاسخگو باشد.
سه‌شنبه 10 اردیبهشت 1387 ساعت 15:24

به گزارش خانه ملت، نطق کامل ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل، چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به امام عصر (عجل‌الله تعالی‌فرجه‌الشریف) و آرزوی علو درجات ارواح مطهر شهیدان و امام راحل و نیز آرزوی موفقیت انقلاب اسلامی در پایان بخشی به مشکلات و سختیها و ناهنجاریهای دنیای امروز و کشور بزرگ ایران.

پیش از انقلاب همه ما می‌گفتیم اگر اسلام حاکم شود، اگر انقلاب اسلامی بشود، اگر به نظام سلطه استبداد پایان بخشیده شود چه خواهیم کرد؟ همه حرفها از چه می‌گوییم بود، از عدالت، ایمان، آزادی، برابری، پایان بخشی به رنجهای کهنه مردم سخن می‌گفتیم. می‌گفتیم که کشاورزان ما چگونه از نعمت سرشار نفت برای بهبود کشاورزی‌شان، به‌زراعی، به‌نژادی و تأمین ماشین‌آلات و اصلاح امور اقتصادی استفاده خواهند کرد. مثلاً برنجکاران و چایکاران ما در آن زمانها خطاب ما بودند که اگر انقلاب شود و اگر فکر و اندیشه امام فائق شود بسیاری از این مشکلات دیگر نخواهد بود. مثلاً درِ واردات آنچنان باز نخواهد شد که دستگاه پینه‌بسته کشاورزان ما طاقت و یارای مبارزه با آن را نداشته باشیم، بسیار می‌گفتیم.

بعد از انقلاب گفتیم چه باید کرد؟ قانون اساسی را بعنوان یک میثاق بهانه‌ای برای اجرای آرمانها گرفتیم. تلاش کردیم در طی نزدیک به 30 سال قانون اساسی را پیاده کنیم، اما متأسفانه اخیراً بعضی بجای چه می‌گوییم و چه باید کرد؟ می‌گویند چه بگوییم! از ما می‌خواهند بسیاری از حرفها و دردها و رنجها گفته نشود. می‌گویند گفتن این نوع مباحث و مسائل، مثلاً شکاف ایجاد می‌کند. اما می‌پرسیم اگر برنامه‌های اسلام و انقلاب و امام و رهبر و همه اندیشمندان سترگ این جامعه بزرگ و پویا ارائه شود، آیا باز هم از تورم، نقدینگی، گرانی، بی‌بها شدن تولید جایی و سخنی و اندیشه‌ای خواهد ماند؟

آنچه هست این است، مجلس هشتم در آینده باید به بسیاری از کمبودهایی که ما نیز در پاسخگویی به آن آنچنان که باید موفق نبوده‌ایم پاسخگو باشد. آیا مجلس هشتم برای حضور کمی و کیفی، برای پربار شدن صحن علنی و کمیسیونها و فراکسیونها، برای نظارت مؤثر، برای آنکه نمایندگان در لابه‌لای بسیاری از زوایای با دشواری برون رفتن بوروکراسی می‌توانند چاره‌ای بیندیشند؟ آیا برای دشمنی آمریکا، برای تحریم، برای بسیاری از مسائلی که در رابطه با نفت در این کشور ایجاد شده است اندیشه‌ای خواهند داشت؟ آیا بری رونق تولید و اشتغال صادرات برنامه‌ای تهیه شده است؟ آیا دکترین خاصی از جهت اداره کشور متناسب با شرایط خاص کشور طراحی شده است؟ یا نه باز هم چهار سال دیگر باید پاسخگوی ناکرده‌هایی باشیم که تحت عناوینی چون معیشت از آن سخن می‌گوییم.

درهرحال انقلاب اسلامی به راه خود ادامه خواهد داد و عرصه‌هایی چون انتخابات نیز باید با تغییراتی روبرو باشد که شاید استانی شدن انتخابات بتواند کمی از این مشکلات را مرتفع کند و بتوانیم  واژگانی چون التزام و مانند آن که عرصه‌ای موثق پیدا کرده‌اند و بسیاری از اوقات صلاحیت را به صلاح نیست و صلاح هست تبدیل کرده‌اند را با تغییراتی روبرو کنیم. از دخالت عناصر رقیب و مخالف برای پایمال کردن آبرو و حیثیت کثیری از افرادی که می‌توانند و می‌توانستند مؤثر باشند جلوگیر باشیم.

ما می‌گوییم که انقلاب ما در راستای آرمانهای بزرگی که شهیدانمان آنرا ارائه کرده‌اند با دشواریها و مشکلاتی روبروست که بخشی از آن از خودِ ماست که «ان الله لا یغیر به قوم حتی یغیر ما به انفسهم». اندیشه و فکر و زیان و عمل ما اگر با تغییر اساسی روبرو نباشد، بی‌شک برای بسیاری از کمبودها چاره نمی‌اندیشیم. امروز کم‌آبی، بی‌آبی، خشکسالی و مشکلات دیگر، کشاورزان ما را بصورت عام و برنج‌کاران را تحت فشار قرار داده. چای‌کاران از بسیاری از تصمیمات ازجمله قیمت و مانند آن نگرانند. من در اینجا از همه مردم خوب ایران، گیلان، لاهیجان و سیاهکل که در این چند دوره با رأی خویش و حمایتهای آشکار و پنهان خویش موجبات انجام مسؤولیت شرعی و انقلابی ما را در خدمت به این مردم میسر ساختند تشکر می‌کنم. امید آنکه فردای انقلاب بهتر از امروز آن.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000