هفته دفاع مقدس
1389/05/30 19:46:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون انرژی عنوان کرد:

سرمایه گذاری کم و مصرف بالا؛ دلایل کمبود برق

**عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به زیان‌های ناشی از کمبود برق در بخش صنعت و اقتصاد، گفت: عدم سرمایه‌گذاری جدی برای ساخت نیروگاه‌های جدید و مصرف بی‌رویه انرژی دلایل اصلی کمبود برق هستند.

 "سید علی ادیانی راد" عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به کمبود برق در کشور گفت: علت قطعی یا کمبود برق را باید دو چیز عنوان کرد، یکی عدم سرمایه‌گذاری جدی در بخش امور زیرساختی صنعت برق و دیگری مصرف بالا و بی رویه همه مصرف کنندگان کشور، از دستگاه‌های دولتی و نهادهای حکومتی گرفته تا مردم عادی و منازل.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار با تاکید بر جلوگیری از مصرف بی‌رویه برق در کشور گفت: مصرف بی‌رویه و خارج از استاندارد برق در همه مصرف کنندگان برق وجود دارد و باید تمهیدی اندیشیده شود تا جلوی این مصرف بالای برق گرفته شود.

عضو کمیسیون انرژی در مورد کمبود سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق، گفت: این سرمایه‌گذاری از دو سمت باید تامین می‌شد، هم از سوی بخش خصوصی و هم از سوی بخش دولتی که در هر دو بخش سرمایه گذاری متناسب با نیازهای کشور صورت نگرفته است.

ادیانی راد با اشاره به متضرر شدن صنایع و مردم از قطعی و یا کمبود برق گفت: وقتی که کمبود اتفاق می‌افتد طبیعی است که این بحران قربانی می‌گیرد و صنعت، مجموعه‌های دانشگاهی و حتی بیمارستان‌ها گاهی قربانی این کمبود می‌شوند اما به هر ترتیب صنعت در خط مقدم این قربانی شدن قرار دارد.

وی با اشاره به قطع شدن برق صنایع در زمان اضطرار، گفت: جاهایی که حکم اضطرار وجود دارد قطع برق صنعت اجباری می‌شود و دیگر اختیار معنا ندارد؛ چرا که قطع برق خانگی بخصوص در مورد مناطق گرم وشرجی می‌تواند بحران آفرین باشد.

عضو کمیسیون انرژی در مورد برنامه‌های مجلس برای جلوگیری از ادامه کمبود برق در سال‌های آینده گفت: در برنامه پنجم مجموعه پیشنهادات دولت و نمایندگان را بررسی کرده و پیشنهادات خوبی برای توسعه صنعت برق از ناحیه ورود بخش خصوصی با ایجاد انگیزه‌ها و مشوق‌های لازم پیش بینی شده است.

وی همچنین افزود: یکی از مهمترین کارهای کمیسیون انرژی در مجلس هشتم حمایت از دولت در رابطه با اجرا و قانونی کردن هدفمندی یارانه‌ها بود و از آنجا که بخش اعظم این یارانه ها در چارچوب انرژی است امیدواریم اصلاح اساسی در مورد تامین انرژی و مصرف آن در کشور صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet