خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/30 20:02:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی:

در حوزه گمرک نیاز به قانونگذاری جدید داریم

** عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توجه به گمرک به عنوان ویترین اقتصادی کشور باید بیشتر شود، بخشی از مشکلات گمرک را مربوط به قدیمی بودن قوانین آن عنوان کرد و گفت: در حوزه گمرک نیاز به قانونگذاری جدید داریم.

"محمدرضا خباز" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، ضمن اشاره به برخی مشکلات گمرک گفت: گمرک ما که باید آن را ویترین اقتصادی کشور نام بگذاریم نیاز به اصلاح و بازسازی اساسی دارد.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد با اشاره به اهمیت گمرک در توسعه اقتصادی کشورها، گفت: اگر بخواهیم صادرات را رونق دهیم ابزار لازم داریم و ابزار اولیه آن گمرک است در مورد واردات نیز اینچنین است، بنابر این گمرک نه تنها از بعد سیاسی بلکه از بعد اقتصادی و از بعد رضایت خاطر وارد کنندگان و صادرکنندگان مهم است و باید توجه به آن بیشتر از گذشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی با انتقاد از کهنه‌گی قوانین گمرک این قوانین را یکی از مشکلات حوزه گمرک عنوان کرد و گفت: قانون گمرک متعلق به سی سال پیش است، البته اصلاحیه‌هایی از سوی مجلس به آن خورده اما اساس همان قانون قدیم است و طبیعی است قانونی که متعلق به 30 سال یا 40 سال پیش باشد برای امروز کارآیی ندارد.

خباز همچنین افزود: نه تنها ابزاری که برای تسهیل صادرات و واردات باید در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد در گرو اصلاح قوانین است، بلکه اگر بخواهیم ابزار نظارتی جدید نیز در اختیار گمرک قرار بدهیم باز باید قانون را اصلاح کنیم.

وی با اشاره به اینکه تحول نظام گمرک یکی از محورهای هفت گانه طرح تحول اقتصادی است، افزود: این لایحه در کمیسیون اقتصاد است و تا ماده 24 آن نیز بررسی شده است و خوشبختانه مجلس پذیرفت که لایحه تحول گمرک بصورت اصل هشتاد و پنجی به کمیسیون واگذار شود تا موضوع گمرک در یک فرآیند زمانی کوتاه مدت به نتیجه برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet