هدر اصلی
1387/02/10 15:17:00
سرویس اقتصادی

فدایی: اسامی مفسدان اقتصادی پس از صدور حکم اعلام خواهد شد

رییس کمیته‌ی مبارزه با مفاسد اقتصادی، گفت: اعلام اسامی مفسدان اقتصادی به دستگاه قضایی مرتبط می‌شود و پس از رسیدگی به پرونده‌های آنان و صدور حکم نهایی باید اسامی‌شان اعلام شود.

حسین فدایی در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مجلس هفتم تلاش داشت خلاء های قانونی در رابطه با زمینه هایی که می تواند فساد اقتصادی را دامن بزند شناسایی کرده و برای آن چاره اندیشی کند و در رابطه با نظارت هم تلاش کرد تا از ظرفیت های نظارتی خود برای مبارزه با مفاسد اقتصادی استفاده کند.

وی افزود: بیش از 400 پرونده محرمانه در کمیسیون اصل 90 وجود داشت که از میان آنها با نظر کمیسیون 60 تا 70 پرونده انتخاب شد و با کارشناسی های صورت گرفته بعضی موارد نیاز به پیگیری نداشت اما بعضی پیگیری شد و به نتیجه رسید و بعضی دیگر همچنان در دستور کار کمیسیون بود که گزارش آن تهیه شد و امروز چون سالروز صدور فرمان مقام معظم رهبری برای مبارزه با مفاسد اقتصادی بود به عنوان گزارش کار کمیسیون در صحن علنی مجلس به استحضار نمایندگان رسید.

نماینده تهران در پاسخ به خبرنگاری که پرسید بیشترین موارد تخلف مربوط به چه حوزه هایی بوده است؟ گفت: عمده پرونده هایی که ما تشکیل دادیم یا در کمیسیون سابقه داشت و یا به حوزه زمین و بانک ها مربوط می شود. البته ما جایگزین قوه قضاییه نشدیم بلکه ما به روش و طرز کار دستگاه ها رسیدگی کردیم و طرز کار به گونه ای بوده که مفاسد یا سوء استفاده هایی را بوجود آورده است.

عضو کمیسیون اصل نود خاطرنشان کرد: براساس قانون گزارشی را که کمیسیون ارائه می دهد باید خارج از نوبت در قوه قضاییه در دستور کار قرار گیرد و رسیدگی ویژه شود.

فدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اسامی متخلفین را به قوه قضاییه اعلام کرده اید؟ اظهار داشت: ما آنچه در پرونده وجود داشته را هم بصورت جزیی و هم به شکل کلی منعکس کرده ایم.

نماینده تهران در واکنش به انتقادات مطرح شده نسبت به این گزارش گفت: ما هرگونه گزارش می دادیم باز می توانستند به آن اشکال بگیرند. برخی که با اصل گزارش مخالف بودند حالا سوالات و ابهاماتی را ایجاد می کنند.

وی ادامه داد: در فرمایشات مقام معظم رهبری هم این بود که اگر کسی وارد این صحنه شود نعره های کسانی که به نفعشان نیست بلند خواهد شد. البته این بدان معنی نیست که اگر نماینده محترمی تذکری داد در واقع مدافع مفسدین است. تذکرات نمایندگان از این جهت است که آیین نامه داخی مجلس رعایت شود ولی در عین حال ما برای اینکه حق کسی ضایع نشود اعلام اسامی را به دستگاه های قضایی واگذار کردیم. باید پرونده رسیدگی شود و وقتی حکم صادر شد اسامی هم اعلام خواهد شد.

فدایی یادآور شد: ما در بررسی پرونده ها از ابتدا که متوجه تخلفات شدیم به دستگاه های قضایی گزارش داده ایم و در حال حاضر در مرحله ای قرار داشتیم که کار بررسی کارشناسی در کمیسیون به پایان رسیده و مرحله پیگیری است.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی در رسیدگی به این پرونده ها آیین دادرسی است. آیین دادرسی مشکلاتی را دارد که باعث اطاعه رسیدگی می شود. البته هم در ستاد مبارزه با مفاسد و هم در گزارش ما و هم در کمیسیون مکرر بحث شده که نقض قانون برطرف شود. دستگاه قضایی در جلسه ستاد اعلام کرد که ما پیشنهادمان را اعلام می کنیم به علاوه در خود کمیسیون با مشکلات مرکز پژوهش ها ما یک آیین دادرسی ویژه ای را تهیه کردیم که اگر بصورت لایحه به مجلس آورده شود حتما استحکام بیشتری را خواهد داشت و تقاضای ما از دستگاه قضایی این بود که این به صورت لایحه آورده شود.

وی در پاسخ به این سوال که نتایج چنین گزارش هایی تا چه اندازه می تواند مفید به حال مردم باشد، گفت: ما بخش دومی که در گزارش بود مصداق های شخصی را هم در این گزارش به آن اشاره کردیم. اگر می خواستیم به همه گزارش اشاره کنیم 10 ساعت طول می کشید ضمن اینکه ما در بخش زمین نمونه ها را به صورت ریز و دقیق به آن اشاره کردیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet