هفته دفاع مقدس
1389/05/31 12:30:00
سرویس صحن
با تصویب نمایندگان مجلس :

قوه قضاییه به تعداد کافی شعبه دادگاه خانواده در شهرستانها تشکیل می دهد

**نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز ۳ ماده از لایحه حمایت خانواده را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه 31 مرداد 89 بررسی جزییات لایحه حمایت خانواده را آغاز کردند و با تصویب ماده 1 فصل اول این لایحه مقرر کردند به منظور رسیدگی به امور و دعاوی خانوادگی، قوه قضائیه موظف است ظرف سه سال از تاریخ تصویب این قانون در کلیه حوزه های قضایی شهرستان به تعداد کافی شعبه دادگاه خانواده تشکیل دهد. تشکیل این دادگاه در حوزه های قضایی بخش، به تناسب امکانات به تشخیص رئیس قوه قضائیه موکول است.

همچنین طبق تبصره 1 این ماده از زمان اجرای این قانون در حوزه قضایی، شهرستان هایی که دادگاه خانواده تشکیل نشده است تا زمان تشکیل آن دادگاه عمومی حقوقی مستقر در آن حوزه با رعایت تشریفات مربوط و مقررات این قانون به امور دعاوی خانوادگی رسیدگی می کند.

براساس تبصره این ماده همچنین، در حوزه قضایی بخش هایی که دادگاه خانواده تشکیل نشده است، دادگاه مستقر در آن حوزه با رعایت تشریفات مربوط و مقررات این قانون به کلیه امور و دعاوی خانوادگی رسیدگی می کنند، مگر دعاوی راجع به اهل نکاح و انحلال آن که در دادگاه خانواده نزدیکترین حوزه قضایی رسیدگی می شود.

نمایندگان همچنین در ماده 2 این لایحه تصویب کردند دادگاه خانواده با حضور رئیس یا دادرس علی البدل و قاضی مشاور زن تشکیل گردد. قاضی مشاور باید ظرف سه روز از ختم دادرسی کتبا و مستدلا در مورد موضوع دعوا اظهارنظر و مراتب را در پرونده درج کند. قاضی انشاءکننده رای باید در دادنامه به نظر قاضی مشاور اشاره و چنانچه با نظر وی مخالف باشد مستدلا نظریه وی را رد کند.

طبق تبصره این ماده نیز قوه قضائیه موظف است حداکثر ظرف پنج سال نسبت به تامین قاضی مشاور زن برای کلیه دادگاه های خانواده اقدام کند و در این مدت می تواند از قاضی مشاور و مرد که واجد شرایط تصدی دادگاه خانواده باشد، استفاده کند.

نمایندگان در جلسه امروز همچنین به ماده 3 این لایحه نیز رای دادند براساس این ماده قضات دادگاه خانواده باید متاهل و دارای حداقل چهار سال سابقه خدمت قضایی باشند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet