انتخابات ریاست جمهوری
1387/02/11 13:08:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده چناران و طرقبه: شوراها هنوز جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا نکرده اند

نماینده مردم چناران و طرقبه با اشاره به ۱۰ اردیبهشت روز تشکیل شوراها گفت: بدلیل ضعف قانون شوراها و نوپا بودن این نهاد سودمند، هنوز شوراها نتوانسته‌اند جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا کنند.

به گزارش خانه ملت، نطق کامل "محمد دهقانی‌نقندر"، چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اولاً از برگزاری انتخابات مجلس هشتم و تلاش همه هیأتهای اجرایی و نظارت و نیروهای دلسوز انتظامی و بسیجی در سراسر کشور تشکر می‌کنم و به منتخبان مجلس هشتم تبریک عرض می‌نمایم.

از مردم شریف شهرستان چناران و شهرستان طرقبه و شاندیز بویژه از مردم شریف روستاهای حوزه انتخابیه‌ام که با اعتماد مجدد به اینجانب و با رأی قاطع زمینه تداوم خدمتگزاری فرزند خود را در مجلس شورای اسلامی فراهم آورده‌اند تشکر می‌نمایم و در همه حال خدای بزرگ را شاکرم.

هفته معلم را به همه معلمان عزیز که با مهربانی هدایتگر نسلهای آینده جامعه به سمت پیشرفت و عدالت هستند تبریک عرض می‌کنم و یاد شهید بزرگوار استاد مطهری را گرامی می‌دارم و روز کارگر را نیز به همه کارگران زحمتکش و خانواده آنها تبریک می‌گویم.

دیروز روز تشکیل شوراها بود. بدلیل ضعف قانون شوراها و تأخیر 19 ساله در برگزاری انتخابات شوراها و نوپا بودن این نهاد سودمند و بویژه بدلیل مقاومتهایی که در سیستم اجرایی کشور در برابر توسعه فرهنگ شورایی وجود داشته و دارد، هنوز شوراها نتوانسته‌اند جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا کنند. درحالیکه مطابق اصل یکصدم قانون اساسی برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی در هر منطقه باید با نظارت شوراها صورت گیرد، در قانون شوراها سازوکار مناسبی برای تحقق این خواست قانون اساسی پیش‌بینی نشده است.

عدم اعطای اختیارات مناسب به شوراهای فرادستی همچون شوراهای شهرستانها و استانها بویژه شورای عالی استانها عملاً بسیاری از وظایف شوراها برخلاف خواست قانون اساسی برعهده نمایندگان مجلس قرار گرفته است و نمایندگان مجلس نیز که مطابق قانون اساسی وظایف ملی و کلان برعهده دارند ناچارند عمده وقت خود را صرف پیگیری مسائل منطقه‌ای و محلی کنند. بنظر می‌رسد باید باتوجه به قانون اساسی هم قانون شوراها اصلاح گردد تا شوراها نقش خود را برای پیگیری و حل مشکلات محلی و منطقه‌ای ایفاء کنند و هم باید قانون انتخابات مجلس را اصلاح کرد تا مجلس شورای اسلامی به جایگاه مورد نظر قانون اساسی باز گردد.

همه نمایندگان در هر دوره مجلس از بی‌توجهی به جایگاه مجلس، مصوبات آن و نمایندگان مجلس شورای اسلامی گلایه دارند. نمایندگان از اینکه می‌بینند مجریان قانون آنگونه که می‌پسندند قانون را اجراء می‌کنند یا اصولاً برخی قوانین را اجراء نمی‌کنند و مخالفت خود را با برخی قوانین به صراحت اعلام می‌کنند از مظلومیت قانون نگران می‌شوند.

وقتی در رسانه‌ها می‌آید یکی از وزارتخانه‌ها از قانون مدیریت خدمات کشوری استثنا می‌شود و بجای اجرای قانون بودجه دستور اجرای لایحه بودجه صادر می‌شود و از سال 1366 تاکنون قوه مجریه از ارائه اساسنامه شرکت نفت دریغ می‌نماید، اینها موجب نگرانی نمایندگان از تنزل شأن مجلس می‌شود. برای بالا بردن شأن مجلس بنظر حقیر مهمترین و اصلی‌ترین راه اصلاح قانون انتخابات مجلس و اصلاح حوزه‌های انتخابیه است. با اصلاح قانون انتخابات باید ضمن جلوگیری از برخی ناهنجاریها و تخلفات انتخاباتی و تبلیغاتی در حوزه‌های کوچک زمینه‌ای را فراهم کنیم که نمایندگان محترم ملت پس از ورود به مجلس امکان پیگیری امورات کلان و ملی برای آنها فراهم شود. در برگزاری انتخابات سالم و با رقابت سالم در بین دانشمندان و اندیشمندان امکان تحقق مجلسی سالم و اندیشمند بوجود می‌آید.

همه می‌دانیم که از مجلس پنجم تعدادی از نمایندگان برای اصلاح خود مجلس و بالا بردن سطح مجلس تلاشهای پیگیری داشتند که البته در 3 دوره گذشته تاکنون این تلاشها به نتیجه نرسیده است. مجلس می‌تواند با اصلاح حوزه‌های انتخابیه و بزرگتر شدن آنها در بالابردن سطح و جایگاه مجلس اقدام کند و با اصلاح قانون شوراها بتدریج مسائل مجلس و منطقه‌ای را به شوراهای استانها و شوراهای عالی استانها واگذار کند.

در پایان چند نکته را بصورت فهرست‌وار عرض می‌نمایم:

1 ـ علی‌رغم مطالبی که در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی بیان شده و می‌شود، متأسفانه دستگاههای مسؤول در این زمینه پرونده روشن و موفقی ندارند. طبق گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی رتبه ایران از 93 و 106 در سالهای گذشته به 136 رسیده است و این نشان می‌دهد علی‌رغم مطالب و شعارها، وضع فساد اقتصادی در کشور سال به سال بدتر شده است.

گرانی و تورم با واردات کالاهای غیر ضروری و لوکس اکنون به یک بلایی برای کشور تبدیل شده است. عدم توجه بنظر دلسوزان در سالهای 85 و 86 و افزایش قیمت نفت و عدم اتخاذ راه‌حل معین و کارشناسی شده در مورد چگونگی مصرف پول نفت و سیاست انبساطی دولت و نیز برخی مسائل جهانی، تهدیدها و تحریمها و تورم جهانی همه دست به دست هم داد و اکنون ما، هم دچار گرانی افسارگسیخته شده‌ایم و هم با سیاست غلط پایین آوردن تعرفه‌های گمرکی کالاهای اساسی از قبیل شکر، میوه‌جات و سایر کالاها، تولید در داخل کشور بشدت آسیب دیده است.

استفاده از سود نفت برای واردات 60 میلیارد دلاری کالاها در سال 86 در طول تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است. از دولت محترم می‌خواهم با تشکیل یک تیم کارشناسی قوی برای اصلاح روند موجود تدبیری بیندیشند. اگر مسیر حرکت درست انتخاب نشود و از روی تدبیر و عقلانیت برای حل مشکلات موجود اقدامی نشود، هر مقدار که در مسیر غلط با تندی و سرعت بیشتری حرکت کنیم بیشتر از صلاح و مصلحت جامعه دور می‌شویم.

متأسفانه در چند استان کشور ازجمله در استان خراسان‌رضوی امسال ما دچار بلیه خشکسالی هستیم. جیره‌بندی آب در کلان‌شهر مشهد از هم‌اکنون زمزمه می‌شود. کشاورزان هم‌اکنون نگران محصولات خود هستند. از ابتدای مجلس هفتم از دولت محترم تقاضا داشتیم اعتبار لازم برای حل مشکلات مربوط به آب منظور شود و با کنترل روان‌آبهای منطقه حداقل گوشه‌ای از مشکلات کشاورزان را مرتفع کنند. متأسفانه هر چه نامه نوشتیم و فریاد زدیم به فریادهای دلسوزانه ما توجهی نکردند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet