انتخابات ریاست جمهوری
1389/06/01 13:11:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون فرهنگی:

مشکلات ما در عرصه خبر، ناشی از فقدان قانون جامع خبرگزاری‌هاست

**عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: یکی از مشکلات ما در عرصه‌ خبر ناشی از فقدان قانون جامع خبرگزاری‌هاست که امید آن می‌رود ظرف دو ماه آینده لایحه‌ آن به مجلس تقدیم شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص حرفه‌ خبرنگاری و مشکلات آن در کشور اظهار داشت: خبرنگاران ما عموما به لحاظ فنی و تخصصی سطح نازلی نسبت به خبرنگاران کشورهای پیشرفته دارند، و دلیل این امر نیز آن است که از طرف مسوولان به این حرفه توجه لازم نشده و ذائقه مردم و اصحاب مطبوعات کشور ما در سطح پایینی نگاه داشته شده است.

وی افزود: در غرب افراد با نفوذ و سرشناس از جمله رجال سیاسی و اساتید دانشگاه با سوابق طولانی در نهایت به عنوان تحلیلگر مسائل خبری مشغول به کار می‌شوند، که این امر نشان می‌دهد شأن شغل یک خبرنگار به عنوان یک تحلیل‌گر و هادی جامعه به سمت حقیقت، از شأن یک استاد دانشگاه و یک رجل سیاسی به مراتب بالاتر است.

حسینی تصریح کرد: این امر درحالی است که در کشور ما با تعطیلی یک نشریه حدود 100 خبرنگار آن بر کنار می‌شوند و کسی توجه نمی‌کند از این پس این خبرنگاران چگونه باید ارتزاق کنند، به دلیل همین بی‌توجهی‌ها است که دیگر افراد توانمند رغبتی به حضور در این عرصه ندارند.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته کمیسیون فرهنگی برای حل موقت مشکل فقدان قانون جامع خبرگزاری‌ها، به قانون جامع مطبوعات، ماده واحده‌ای را افزود که به موجب آن این قانون مشمول خبرگزاری‌ها شود، حال آن‌که می‌دانیم شرایط خبرگزاری‌ها و مطبوعات و قوانین مورد نیاز برای این دو نوع رسانه، ‌کاملا متفاوت است.

نماینده‌ مردم نیشابور در مجلس با اشاره به برخی رفتارهای دولت در عرصه فرهنگ ابراز داشت: اکنون نوعی تضاد در عملکرد فرهنگی دولت نهم و دهم مشاهده می‌شود. در 4 ساله اول دولت از جامعه‌ فرهنگی فاصله گرفت به طوری که شاهد کنار زدن نخبگان این عرصه بودیم اما اکنون این امر چرخش 180 درجه‌ای داشته است، به طوری که این سوال مطرح می‌شود که چرا برخی خوانندگان غربی دعوت می‌شوند.

وی گفت: این تفاوت رفتارها در حالی میان دو دولت نهم و دهم مشاهده می‌شود که رییس هر دو دولت یکسان و بسیاری از اعضای کابینه دست نخورده باقی مانده‌اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet