هدر اصلی
1389/06/01 13:33:00
سرویس اقتصادی
محمد سقایی نماینده استهبان و نی ریز:

نظارت مجلس بر طرح‌های بزرگ ضروری است

**محمد سقایی نماینده استهبان و نی ریز در یادداشتی یکی از مشکلات عمده پروژه‌های بزرگی که در کشور ایجاد می‌شود را طولانی شدن زمان اجرای پروژه و همچنین کیفیت پایین اجرا دانست و تاکید کرد :این موضوع موجب می‌شود هنوز مدت زمان خاصی از افتتاح آن طرح یا پروژه نگذشته، نیاز به مرمت و اصلاح آن احساس شود.

ما با پروژه‌های بسیاری روبه رو هستیم که از نظر فنی کیفیت مطلوبی ندارند و خیلی زود از رده خارج می‌شوند. این پروژه‌ها در واقع نه تنها سوددهی نخواهند داشت که هزینه بالایی برای مرمت و اصلاح را به خود اختصاص می‌دهند. این مسئله را به‌ویژه در ساخت و بهره‌برداری از راههای ارتباطی میان روستاها، شهرها و همچنین بزرگراه‌ها به فراوانی شاهد بودیم و هستیم، به طوری که به عنوان مثال آسفالت آن‌ها با گذشت زمان کمی نیازمند لکه‌گیری یا حتی آسفالت مجدد می‌شود.

یکی از دلایل اصلی این امر به موقع نرسیدن اعتبارات است که موجب می‌شود پروژه به طور موقت به حالت تعطیل درآید که این مسئله ممکن است چندبار برای یک پروژه تکرار شود. اما دلایل دیگری هم می‌توان برای این امر برشمرد.

پروژه‌های ملی و بزرگ کشور نیاز به پیمانکارانی دارد که توانا و متعهد باشند و خود را در قبال کار مسئول بدانند. ما در کشورمان پیمانکاران بسیار خبره و دلسوزی داریم. به عنوان مثال برای آسفالت فاصله میان نی‌ریز به استهبان که 10 ماه آغاز شده، زمانی معادل 30 ماه از سوی کارشناسان معین شده است، اما پیمانکار پروژه قول اتمام آن در 18 ماه را داده است. با بررسی‌هایی که به تازگی به همراه کارشناسان از آسفالت، به عمل آوردیم مشخص شد طرح با کیفیت و سرعت قابل تحسینی پیش می‌رود، یعنی هم عمر کیفی کار بالاست و هم پروژه در حداقل زمان پیش می‌رود.

در کنار چنین پیمانکاری، افرادی هم هستند که به دلیل 10 میلیون تأخیر در بودجه، پروژه را به حالت تعطیل در می‌آورند. نیاز ما شناسایی پیمانکارانی با وجدان کاری بالاست که هدفشان پیشرفت کشور و آبادانی آن باشد. انتخاب پیمانکار بدون شناخت کافی می‌تواند ضررهای فراوانی از نظر کیفیت و زمان به پروژه‌ها وارد کند.

از سوی دیگر نظارت بر روند کار نیز زمینه سوء‌استفاده‌های احتمالی را از بین می‌برد. به همین دلیل من معتقدم مجلس باید بر پروژه‌های بزرگ و پر هزینه نظارت عالیه داشته باشد تا حاصل کار بی‌کیفیت و نامطلوب نشود و از هدر رفت سرمایه نیز تا حد ممکن جلوگیری شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet