انتخابات ریاست جمهوری
1389/06/02 13:58:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون بهداشت و درمان:

فاصله درآمدی پزشک عمومی و متخصص، تخلفات آزمون دستیاری را به دنبال دارد

**رضایی پزشک عمومی و عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی مشکلاتی که هر ساله در آزمون دستیاری بوجود می‌آید را حاصل فاصله درآمدی میان متخصص و پزشک عمومی دانست و گفت: به واسطه فاصله بسیار زیاد درآمد میان متخصص و پزشک عمومی همه تمایل پیدا می‌کنند سوال بخرند و به دنبال مسائلی باشند که متاسفانه در آزمون دستیاری اخیر پیش آمد.

محمدرضا رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این‌که مشکلات جامعه پزشکی پنهان و مخفی نیست، تصریح کرد: متاسفانه برداشت جامعه این است که وضع مالی همه پزشکان خوب است اما درصد زیادی از پزشکان با حداقل حقوق زندگی و به سختی امرار معاش می‌کنند، این‌گونه نیست که تمام پزشکان در رفاه کامل به سر ببرند درصد زیادی از پزشکان وضعیت درآمدی خوبی ندارند.

نماینده مردم جهرم در خانه ملت ادامه داد: دانشجویان رشته پزشکی سختی‌ها و بی‌خوابی‌های بسیاری هم در مرحله‌ عبور از سد کنکور و هم حین تحصیل متحمل می‌شوند، ضمن این‌که هزینه‌ها و سختی‌های بسیاری به خانواده‌های آنها تحمیل می‌شود، دانش آموزان پس از قبولی در رشته پزشکی سختی‌ها، بی‌خوابی‌ها، کشیک‌های طاقت‌فرسا در بیمارستان، خستگی، استرس و مسئولیت بیماران را به جان می‌خرند تا یک پزشک عمومی شوند، اما واقعا یک پزشک عمومی چقدر درآمد دارد؟

وی با اظهار تاسف از وضعیت نامناسب پزشکان عمومی در کشور خاطرنشان کرد: عدم اجرای سیستم ارجاع و پزشک خانواده و تمایل بیماران برای درمان توسط متخصصین حتی برای بیماری‌هایی که پزشکان عمومی می‌توانند از عهده درمان آن‌ها برآیند سبب کمبود بیمار برای پزشکان عمومی شده به نحوی که پزشکان عمومی به دلیل درآمد کم، پشت امتحان دستیاری قرار می‌گیرند.

عضو کمیسیون بهداشت در ادامه تاکید کرد: فاصله درآمدی میان یک متخصص و پزشک عمومی آن‌قدر زیاد است که پزشکان عمومی تمایل به ادامه تحصیل و شرکت در آزمون دستیاری پیدا می‌کنند و متاسفانه این امر سبب شده هر ساله شاهد مشکلاتی نظیر فروش سوالات و تقلب در آزمون دستیاری باشیم، اما از آنجاکه در کشور به پزشکان عمومی هم نیاز مبرم داریم دولت و مجلس باید برای تامین و افزایش حقوق پزشکان عمومی فکر اساسی کنند.

رضایی در ادامه با اشاره به اختلاف معنادار تعرفه‌های خصوصی و دولتی عنوان کرد: اختلاف تعرفه‌ها در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی بسیار زیاد است از این رو بیشتر پزشکان تمایل به حضور در بیمارستان‌های خصوصی دارند لذا باید هرچه سریع‌تر تعرفه‌ها اصلاح شود و این فاصله را کاهش یابد.

وی ادامه داد: حضور پزشکان متخصص در بخش خصوصی علاوه بر بخش دولتی و ارجاع بیماران‌شان به بخش خصوصی یکی دیگر از مباحث با اهمیت در جامعه پزشکی است که مشکلاتی را برای مردم رقم می‌زند، که با اجرای تمام وقت شدن پزشکانی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی کار می‌کنند قابل حل است؛ اما این قانون هنوز به نتیجه‌ای نرسیده، به نحوی که این پزشکان بعضا هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی کار می‌کنند. البته این امر حاکی از عدم مکفی بودن حقوق پزشکان در دستگاه‌های دولتی نه به معنای طمع بیشتر پزشکان متخصص است.

نماینده جهرم افزود: اگر پزشکان متخصص بیشتر بیماران خود را به بخش خصوصی ارجاع می‌دهند به این دلیل است که درآمد این پزشکان در بیمارستان‌های دولتی به اندازه زحمتی که متحمل می‌شوند، نیست. این امور تنها به دلیل پایین بودن سرانه درمان است به همین دلیل سرانه درمان باید هر چه سریع‌تر افزایش پیدا کند.

رضایی به مطالبات بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها از سازمان‌های بیمه‌گر به عنوان یکی از مشکلات جامعه پزشکی اشاره و خاطرنشان کرد: این مطالبات سبب نزول کیفیت خدمات در بخش‌های دولتی و بدبینی مردم می‌شود و عدم تمایل آنها برای درمان در بخش‌های دولتی را به دنبال دارد.

عضو کمیسیون بهداشت در خاتمه با تبریک روز پزشک به جامعه پزشکی کشور تاکید کرد: در عین حال واقعا باید گفت که جامعه پزشکی جزو اقشار زحمت‌کش کشور هستند و در قبال بیماران خود احساس مسئولیت می‌کنند و با تمام توان به مداوای بیماران می‌پردازند، عمده پزشکان افراد متعهد و مقیدی هستند اما برای این‌که درصد بسیار کم پزشکان به مسایل حاشیه‌ای و بد اخلاقی پزشکی دچار نشوند باید زندگی آنها را تامین کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet