خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1389/06/02 14:28:00
سرویس کمیسیون ها
با ادغام بخش‌های بیمه درمانی کلیه صندوق‌ها در سازمان بیمه خدمات درمانی

سازمان بیمه سلامت تشکیل می‌شود

**سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه گفت: با ادغام بخش های بیمه درمانی کلیه صندوق ها در سازمان بیمه خدمات درمانی، سازمان بیمه سلامت تشکیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "محمد مهدی مفتح" روز سه شنبه پس از پایان جلسه کمیسیون تلفیق برنامه پنجم در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در ادامه بررسی مواد برنامه پنجم توسعه در بخش سلامت مقرر شد در راستای توسعه کمی و کیفی بیمه های سلامت و دستیابی به پوشش فراگیر سلامت و کاهش سهم مردم از هزینه های درمان به 30 درصد، چند مصوبه تصویب شد.

وی خاطرنشان کرد: بخش های بیمه درمانی کلیه صندوق ها در سازمان بیمه خدمات درمانی ادغام و تحت عنوان سازمان بیمه سلامت تغییر نام می دهد.

مفتح افزود: اساسنامه سازمان بیمه سلامت را باید معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی تنظیم و سپس به تصویب دولت برساند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه گفت: دولت مکلف است بیمه همگانی و اجباری پایه سلامت را تا پایان سال اول برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ابلاغ کند.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: بیمارستان های تامین اجتماعی همچنان در مالکیت سازمان تامین اجتماعی می ماند.

وی یادآور شد: دولت موظف شد خانواده هایی که سرپرست آنها تحت پوشش هیچ بیمه نیستند را تحت پوشش قرار دهند.

مفتح خاطرنشان کرد: دستگاه های دولتی مجاز شدند بیمه تکمیلی را برای افراد تحت تکفل خود در آن دستگاه خریداری کرده و تمام پول را باید از طرف خود کارمندان تامین کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه یادآور شد: دولت موظف شد با استقرار نظام جامع ارجاع خدمات بیمه پایه سلامت را برای عموم کشور تا پایان برنامه اجرایی کند.

مفتح درخصوص بیمه روستائیان گفت: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه پنجم حق بیمه پایه سلامت برای روستائیان عشایر و اقشار نیازورز تحت پوشش نهاد در سال اول و دوم 5 درصد حداقل حقوق و دستمزد مشمولین قانون کار و در سال های دوم و سوم 6 درصد و سال پنجم 7 درصد که صد درصد این حق بیمه را دولت باید پرداخت کندو

وی گفت: کارکنان لشگری و کشور شاغل و بازنشسته در سال اول و دوم 5 درصد حقوق و مزایای مستمر، در سال معلوم و چهارم 6 درصد و سال پنجم 7 درصد حقوق و مزایای مستمر به شرط آنکه از 2 برابر مشمولین بند الف (حقوق و دستمزد) بیشتر نشود، دولت می تواند بخشی از این ارقام را پرداخت کند.

این نماینده مجلس یادآور شد: سهم بیمه حق بیمه سلامت سایر اقشار متناسب با گروه درآمدی شورای عالی بیمه حق پایه سلامت مشخص می کند هیات دولت تصویب تعرفه بیمه شورای عالی بیمه سلامت را به انجام می رساند.

وی خاطرنشان کرد: شورای عالی بیمه سلمات مکلف شد قبل از شروع هر سال تعرفه آن را برای کلیه خدمات اعم از دولتی و غیردولتی تامین و ابلاغ کند.

مفتح افزود: سازمان بیمه سلامت مکلف شد با رعایت نظام ارجاع خدمات سلامت را از بخش دولتی و غیردولتی خریداری کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه پنجم گفت: به موجب تصمیم نمایندگان مقرر شد سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بخش سلامت برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد و کلیه امور تصدی گری از آن وزارتخانه منتزع شود.

وی خاطرنشان کرد: مشمولان وظیفه نیروهای مسلح در مقابل از کار افتادگی و فوت در خدمت و غیر آن باید تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در می آیند.

مفتح در ادامه گفت: سازمان هلال احمر موظف شد برای تقویت توسعه و آمادگی شبکه امداد و نجات و افزایش آموزش های همگانی و عمومی اقدامات لازم را انجام دهد.

وی سپس در ارتباط با مواد مرتبط با بخش قضائی و حقوقی اشاره کرد و افزود: قوه قضائیه مکلف شد حداکثر تا پایان سال اول برنامه پنجم لوایح قضایی را برای کاهش دعاوی و عناوین مجرمانه ایجاد و پس در جهت استاندارد سازی ضمانت اجرایی کیفری و جایگزینی ضمانت اجرای غیرکیفری موثر و روزآمد به دولت تقدیم و سپس به مجلس ارائه دهد.

مفتح خاطرنشان کرد: با تصمیم نمایندگان مقرر شد سالانه 10 درصد از پست های بلاتصدی قوه قضائیه مصوب تا پایان سال 88 و در طول برنامه پنجم توسعه تامین شود
سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه پنجم درخصوص وظایف قوه قضائیه گفت: تقویت و سازمان‌دهی نهادهای نظارتی از جمله دیوان عالی کشور بر عنلکرد کارکنان قوه قضائیه ، تخصصی کردن ضابطان قضایی با برگزاری دوره‌های آموزش، آموزش همگانی را برای کاهش دعاوی و پیشگیری از جرم توسط صداوسیما و مواد لازم درسی در کتب توسط وزارت آموزش و پرورش انجام شود
وی خاطرنشان کرد: تا پایان سال دوم برنامه پنجم توسعه قوه قضائیه مکلف شد با حفظ حریم خصوصی اشخاص آرای صادره محاکم قضایی را با حفظ حریم خصوصی افراد به صورت آنلاین در معرض تحلیل صاحب‌نظران قرار دهد.

مفتح یادآور شد: زندانیان و بازداشت شدگان براساس سابقه و نوع جرایم طبقه‌بندی شوند و زندانیان واجد شرایط تحت تعلیم قرار گیرند.

این نماینده مجلس درخصوص مشکلات معیشتی زندانیان گفت: در برنامه پنجم توسعه باید برای زندانیان نیازمندی پس از آزادی بستر اشتغال فراهم شود و قوه قضائیه معرفی افراد به مکانهای لازم را به انجام رساند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان ثبت اسناد مکلف شد برای توسعه یکپارچه ثبت اسناد و املاک و راه‌اندازی مرکز ملی تا سال دوم برنامه داده‌های ثبتی نسبت به الکترونیکی کردن همه داده‌های مثبت اقدام کند، به نحوی که پاسخ آنی به استعلامات ثبتی مقدور و معاملات با امضای الکترونیکی به صورت آنی در این سامانه پیدا کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet