خبرگزاری خانه ملت

هفته دفاع مقدس
1389/06/03 09:42:00
سرویس کمیسیون ها

کمیته امداد‌‌‌؛ الگویی خوب برای برپایی سفره‌های افطاری

**نماینده مردم نهبندان و سربیشه از تجمل گرایی در افطاری‌های ماه رمضان انتقاد کرد.

با ورود به ماه مبارک رمضان برخی از کارشناسان اجتماعی و مذهبی نگرانی‌هایی را در مورد رواج فرهنگ اسراف و تجمل‌گرایی در این ماه که در سال‌های گذشته هم شاهد آن بوده‌ایم ابراز کرده‌اند. کارشناسان معتقدند شکل برپایی سفره‌های افطاری و دادن مهمانی‌ها در این سال‌ها تغییر یافته است. سفره‌هایی که در گذشته‌ها با سادگی ولی صمیمیت و توجه به ایتام و محرومان برپا می‌شدند، این روزها جای خود را به سفرهای پرزرق و برق در مکان‌های مختلف مثل خانه‌ها، ادارات و سازمان‌ها داده‌اند که در آن فقط به تجملات توجه می‌شود و محرومان فراموش شده‌اند.

در کنار رواج این فرهنگ برخی از کارشناسان نگرانی‌هایی هم نسبت به استفاده بسیار زیاد مردم در این ماه از ظرف‌های یک بار مصرف پلاستیکی دارند. ایران یکی از پنج کشوری است که بیشترین میزان ظرف‌های یک بار مصرف پلاستیکی را مورد استفاده قرار می‌دهد. کارشناسان معتقدند حرکت کشور باید به سمتی باشد که به جای پلاستیک در تولید این ظرف‌ها از مواد گیاهی استفاده شود که هم سلامت را حفظ می‌کنند و هم تجدید‌پذیر هستند.

ظرف‌های یک بار مصرف پلاستیکی را می‌توان در روزهای ماه مبارک در کوچه و خیابان پر از آش و حلیم در دست مردم دید. در آستانه ماه قرآن «محمدرضا صابری» نماینده مردم خراسان جنوبی در گفت و گو با روزنامه خراسان جنوبی در خصوص اصلاح الگوی مصرف و جلوگیری از اسراف و تجمل‌گرایی نکاتی را مطرح کرد:

باوجود اینکه سال اصلاح الگوی مصرف را پشت سر گذاشتیم اما بسیاری از کارشناسان اجتماعی و مذهبی معتقدند ما در این زمینه نتوانسته‌ایم اقدامات مناسبی را انجام دهیم. مثلاً شاهد اسراف زیاد در ماه رمضان بوده‌ایم. به نظر شما حالا که در آستانه ماه مبارک هستیم چه اقدامات بازدارنده‌ای باید برای جلوگیری از اسراف در این ماه انجام شود؟

متأسفانه در سال‌های گذشته شاهد اسراف زیاد در ماه مبارک رمضان بوده‌ایم. بحث اصلاح الگوی مصرف در کشور در ماه‌های مختلف و به خصوص ماه رمضان یک فرهنگ‌سازی گسترده می‌خواهد و این موضوع باید در طول زمان درست شود. مقام معظم رهبری هم که موضوع الگوی مصرف را در یک سال مطرح کردند، این پیش‌زمینه‌ای بود برای شروع یک حرکت و حرکت‌هایی باید انجام شود و ادامه پیدا کند. البته در بعضی بحث‌ها هم ما نیاز به قوانینی داریم مثلاً در اصلاح الگوی مصرف در حامل‌های انرژی که داریم قانونی تنظیم می‌کنیم و باید آن‌هایی که مازاد مصرف می‌کنند جریمه شوند و پول پرداخت کنند.

در بحث ماه مبارک یک فرهنگ‌سازی باید در کشور صورت گیرد که انجام نشده است. فکر می‌کنم دستگاه‌های دولتی خودشان باید اولین قدم‌ها را در این جهت بردارند و این موضوع را رعایت کنند به خصوص در ماه مبارک رمضان. در سال‌های گذشته شاهد هستیم که این دستگاه‌ها در همایش‌های متعددی که تشکیل می‌دهند و برگزار می‌کنند در همین تهران ریخت و پاش‌های زیادی انجام می‌دهند با پول بیت‌المال که می‌تواند در راه‌های بسیار دیگری خرج شود و این اسراف‌ها اثر منفی می‌گذارد.

در افطاری‌های متعددی که در وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها برگزار می‌کنند اصلاً الگوی مصرف اجرا نمی‌شود. شاهد هم بودیم که سال گذشته یکی از مدیران افطاری داده بود که در آن پول بیت‌المال هزینه و اسراف شده بود که رئیس جمهور هم با این موضوع برخورد کردند و دستور دادند هزینه‌ها از حقوق فرد کم شود. این بحث به نسبت در استان‌ها بیشتر رعایت می‌شود و بخش‌های مختلف مثل استاندارها و امام‌های جمعه مواظب این بحث‌ها هستند.

از طرف دیگر هم در خانواده‌ها جای فرهنگ‌سازی خالی است. ماه رمضان بعد از ماه‌های مبارک رجب و شعبان که به شکلی حرکت به سمت مسیر و اوج گرفتن تا رسیدن به ماه بهار قرآن است فرا‌می‌رسد و خانواده‌ها به شکلی در این مسیر ساخته می‌شوند. از نظر معنوی الان شاهد این آماده شدن افراد و رعایت فرهنگ معنوی هستیم ولی از نظر مصرفی نه.

علاوه بر این از نظر بهداشتی هم باید اقداماتی را انجام دهیم. غذاهای مصرفی الان سنگین هستند و باعث بروز مشکلات بسیاری می‌شوند. مثلاً خودم در سفری که اخیراً به چین داشتم شاهد بودم که در آن جا 80درصد غذاهای مصرفی از سبزیجات است و این باعث شده که هم از نظر ظاهر و هم سلامتی با مشکلات کم‌تری روبه‌رو باشند. ما ایرانی‌ها در مجموع غذا زیاد مصرف می‌کنیم. مثلاً در خوردن برنج یا مصرف نان بی‌رویه عمل می‌کنیم و اسراف هم می‌کنیم. البته در بحث اسراف نان چه از نظر تولید و چه از نظر مصرف، شرایط بهتر شده است ولی باز هم دولت باید روی صنعتی شدن نان و کارخانه‌های نان صنعتی کار کند.

 قبل از ماه رمضان باید فرهنگ‌سازی کنیم و مجموعه‌های دولتی هم کنترل‌های لازم را روی دستگاه‌ها داشته باشند و بخش‌نامه‌های مناسب برای جلوگیری از اسراف در ماه رمضان صادر کند. اگر در این جهت‌ها حرکت کنیم و حرکت ادامه داشته باشد در پنج سال آینده جلوی این اتفاق گرفته می‌شود و من فکر می‌کنم ما زمینه‌های حرکت در این راه را در مردم داریم. مردم ایران افرادی مذهبی هستند و به این موضوع در آیین‌های مذهبی بسیار تأکید شده است.

 یکی دیگر از مشکلاتی که در سال‌های گذشته به خصوص در ماه رمضان شاهد آن بوده‌ایم رواج تجمل‌گرایی در بین افراد است، نظر شما در این باره چیست؟

تجمل‌گرایی هم در این سال‌ها افزایش یافته است. البته بخشی از این ماجرا به خاطر تغییر کردن شرایط زندگی هم هست. در گذشته سطح زندگی‌ها پایین و محدود بود ولی در دهه‌های گذشته از نظر تنوع اقتصادی، اجتماعی، اشتغال و رفاه در کشور رشد بسیار کرده‌ایم. در گذشته در خانواده خودم زمانی که دبیرستانی بودم و در شهرستان سربیشه امکان ادامه تحصیل نبود ما به بیرجند آمده بودیم و دو تا دانش‌آموز در یک اتاق زندگی می‌کردیم و تنها یک چراغ والور داشتیم. اما حالا اگر فرزندان ما بخواهند برای تحصیل به یک شهر دیگر بروند تا خوابگاه خوب نداشته باشند و شرایط رفاهی مناسب مهیا نشود راضی نمی‌شوند. شرایط خیلی تفاوت کرده با دهه‌های گذشته و متأسفانه در این سال‌ها توقع فرزندان از خانواده‌ها بالا رفته و حتی گاهی خانواده‌ها تحت فشار فرزندان قرار می‌گیرند که این هم باید فرهنگ‌سازی شود تا ما جلوی این اتفاق را بگیریم و به سال‌های گذشته و قانع بودن برگردیم. الان در جوامع غربی که تجمل‌گرایی و مصرف‌گرایی در آن‌ها خیلی بالاست هم حتی فرزندان به یک سنی می‌رسند می‌دانند که باید مستقل شوند و روی پای خودشان به ایستند و سعی نمی‌کنند روی خانواده‌هایشان فشار بیاورند.

می‌دانید خانواده‌ها باید دست از درست کردن چندین نوع غذا در افطاری‌ها بردارند. سفره‌ها را ساده برپا کنند و خرجی را که می‌خواهند بدهند انفاق کنند و یا به افرادی بدهند که در مناطق محروم زندگی می‌کنند. درهمین تهران افراد زیادی هستند.

 فکر می‌کنید بخش‌های فرهنگ‌ساز جامعه مثل تلویزیون که نقش خیلی پررنگی دارند به خصوص در استان‌ها و شهرستان‌ها چقدر در جهت دوری از تجمل‌گرایی و اسراف کار کرده‌اند؟

تلویزیون متأسفانه در خیلی از برنامه‌ها و سریال‌ها که چه در ماه مبارک پخش شود و چه نه به سمت زرق و برق و تجمل‌گرایی حرکت می‌کند و در خیلی از سریال‌ها شاهد این هستیم. باید دست در دست هم دهیم در بخش‌های مختلف کشور مثل صدا و سیما، آموزش و پرورش، مدارس و خانواده‌ها همه در کنار هم کار کنیم. رهبری نشانی و آدرس را دادند. ما باید شروع کنیم به انجام اقدامات و فرهنگ‌سازی و اولین قدم‌ها را هم می‌توانیم از خانواده‌ها و اطرافیان خودمان شروع کنیم. معتقدم به همان شکلی که ماه مبارک روی بحث جرائم اثر گذاشته است و ما شاهد هستیم که در این ماه مبارک میزان جرم کاهش می‌یابد می‌توانیم از برکات این ماه برای فرهنگ‌سازی و از بین بردن تجمل و اسراف هم بهره ببریم و باید این کار را از تهران و شهرهای بزرگ و مراکز دولتی و سازمان‌ها شروع کنیم.

 فکر می‌کنید نمایندگان مجلس و خود شما در استان‌ها و حوزه‌های نمایندگی‌شان چه اقداماتی را باید انجام دهند؟

نمایندگان و مقامات باید در جلسه‌های خود این الگوها را به وجود بیاورند تا مردم هم ببینند و فرهنگ‌سازی شکل بگیرد. به نظر من موفقترین دستگاه در این زمینه کمیته امداد بوده است که در سال‌های گذشته در افطاری‌ها این موضوع را خیلی خوب رعایت کرده است. افطاری‌های ساده برپا کردند با حداقل هزینه، غذا را مدیریت کرده‌اند و به افراد واجد شرایط و ایتام افطار داده‌اند. سازمان‌ها و مراکز مختلف باید از این حرکت کمیته امداد یاد بگیرند و با کمیته امداد همکاری کنند و افراد مناسب را بیاورند سر سفره‌های افطاری و هزینه‌های افطاری را پایین بیاورند و مراسم را ساده برگزار کنند.

در خانواده‌ها هم این اتفاق باید بیفتد. خانواده‌ها افطاری‌های ساده برپا کنند و افراد محروم را دعوت کنند. در گذشته هم شاهد بودیم که روحانیون وقتی برای مراسمی دعوت می‌شدند و می‌رفتند با خود چند فرد محروم را هم می‌برند و با این کار خانواده میزبان هم خیلی خوشحال می‌شدند. راه دیگر هم این است که خانواده‌ها پول برپایی مراسم را به محرومان کمک کنند یا به کمیته امداد بدهند که آن‌ها در این جهت اقدام کنند. به نظرم کمیته امداد در این زمینه بسیار موفق بوده است و می‌تواند نمونه الگویی مناسب باشد برای این کار.

 شاهد هستیم که در ماه مبارک رمضان استفاده از ظروف یک‌بار مصرف که بررسی‌های بهداشتی نشان داده سرطان‌زا هستند و به محیط زیست آسیب وارد می‌کنند رشد بسیاری پیدا می‌کند. در مراسم افطاری‌ها و غیره، چه اقدامی برای کم شدن مصرف این ظرف‌ها باید صورت گیرد؟

ببینید بحث استفاده از این ظروف با توجه به آسایشی که در برگزاری مراسمات و مهمانی‌ها باخود به همراه آورده است قابل تغییر نیست و نمی‌توان به مردم گفت که مصرف نکنند. در گذشته که از این ظرف‌ها استفاده نمی‌شد در خیلی از مراسم‌ها یکی از مشکلات بزرگ شستن و جمع کردن ظرف‌ها بود که هم هزینه‌بر بود و هم سخت اما حالا این مشکل با وجود استفاده از این ظروف در خیلی از مراسم‌ها و افطاری‌ها در مساجد و غیره از بین رفته است اما اقدامی که باید در این جهت انجام شود نظارت روی کیفیت تولید این ظرف‌هاست. وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی باید کنترل‌های لازم را داشته باشد. حتی الان شاهد این هستیم که کارشناسان می‌گویند آب‌های معدنی که در مغازه‌ها به فروش می‌رسد نباید به صورت یخ‌زده به فروش برسد چون ظرف پلاستیکی آن‌ها در زمان یخ زدن ترکیبات شیمیایی ایجاد می‌کند و برای سلامت خیلی بد است. باید کنترل و نظارت‌های زیاد روی این بحث شود چون الان ما شاهد استفاده از این ظرف‌ها در همه جا از خانه‌ها تا رستوران‌ها هستیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet