آغاز هفته وحدت
1389/06/03 21:53:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با اعضای مجمع سازمان‌های مردم نهاد حامی آزادی قدس:

طرح مذاکره اشغالگران با فلسطینی‌ها بی‌نتیجه است

**رئیس قوه مقننه تاکید کرد: طرح موضوع مذاکره اشغالگران با برخی گروه‌های فلسطینی، قبل از تولد محکوم به نابودی است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی ضمن خوش آمدگویی به اعضای مجمع سازمان های مردم نهاد و فعالان حامی آزادی قدس شریف گفت: دوستانی که حول محور دفاع از مردم مظلوم فلسطین فعالیت می کنید و امروز به خانه ملت تشریف آوردید از اینکه وقت خود را صرف مسئله مهمی در عصر حاضر می کنید صمیمانه تشکر می کنم و می دانم در عصر حاضر نهادهایی که جنبه های غیردولتی دارند و به موضوعات مهم بین المللی می پردازند جایگاه خاصی دارند و نقش آفرین و تاثیرگذار هستند.

وی ادامه داد: شاید حرکت هایی که نهادهای عقیدتی در زمینه های بین المللی سامان می دهند، تاثیرات قابل قیاس با بعضی اقدامات معمولی سیاسی نداشته باشد. مثل نهادهایی که در زمینه کشتی آزادی و کمک رسانی غزه داشتند.

وی در خصوص اخبار منتشر شده در خصوص آغاز مذاکرات برخی گروه‌های فلسطینی با اشغالگران قدس، اظهار داشت: این روزها راجع ‌به آغاز گفت‌وگوهای سازش صداهایی شنیده می‌شود، علی‌رغم مواضع نیروهای فعال در زمینه فلسطین و اینکه آنها اعلام کردند که این موضوع یعنی مذاکره با اشغالگران در واقع به اسرائیل کمک می‌کند، باوجود همه این موضوعات این مذاکرات مسیر را برای آمریکا نیز هموار خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سوال این است که چگونه موضوع فلسطین که یکی از دردآورترین مسائل عصر حاضر است، در دامان طرح های مختلف صلح و مذاکرات متنوع هیچ وقت سامان و آرامش پیدا نمی کند؟ هرچند که اگر به تاریخ فلسطین نگاه کنیم ریشه های آن قابل کشف است.
وی با بیان اینکه آمریکایی ها دغدغهای جز رژیم صهیونیستی ندارند، افزود: در زمانی که بحث مذاکرات فلسطین آغاز شد، مسئله اصلی برای غرب هرگز سرنوشت مردم فلسطین نبوده و نیست. آنها گاهی با مطرح کردن جنگ و گاهی با تاکید بر صلح و سازش به دنبال حمایت از یک رژیم جعلی هستند که روزی آن را به وجود آوردند و حالا باید امنیت سازی را به عنوان یک حرکت مهم سازماندهی کنند.

لاریجانی با اشاره به اینکه آنها به دنبال این هستند که با صحنه سازی، به اهداف دیگر خود نائل آیند، تصریح کرد: کشورهای همسایه هم گاهی احساس می کنند برای اینکه عقب نیفتند باید از این سیاست ها پیروی کنند.

وی با طرح این سوال که چرا در این مرحله بر مذاکره تاکید می کنند، ادامه داد: آقای اوباما در انتخابات اخیر به تحرکات استراتژیک احتیاج دارد تا مدعی شود در خاورمیانه یک الگوی صلح را کلید زده است؛ او در حالی که در سخنرانی هایش در ترکیه و قاهره مدعی ذفاع از حقوق مردم فلسطین بود، حتی یک اپسیلون هم در حق مردم فلسطین حرکتی نکرد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها با توجه به در پیش بودن انتخابات در سال آینده، صحبت از صلح در خاورمیانه به میان می آورند، افزود: ما متاسفیم که برخی از گروه های فلسطینی به این امر اقبال نشان می دهند.

وی ادامه داد: این طرح برای ایجاد یک فضای تنفسی برای رژیم صهیونیستی مطرح شده است و به طور قطع این مذاکرات ثمری جز این نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: بعد از جنگ سی و سه روزه و حمله به کاروان آزادی فضای بدی علیه رژیم صهیونیستی به وجود آمده که این فضا باید به‌گونه‌ای مدیریت شود؛ بنابراین آنها به یک نوع سرگرمی‌سازی در منطقه دامن زدند، مثلاً با قطعنامه صادر کردن برای ایران یا یک جور متهم کردن حزب‌الله در صحنه لبنان به دنبال این بودند تا از این طریق فضای سازش تصنوعی غیرعادلانه را سامان دهند؛ البته در این راه موفق نبودند چون صحنه لبنان مشخص کرد که ظرفیت این گونه بازی های کودکانه را ندارد.

رئیس مجلس تاکید کرد: ما مصمم هستیم در صحنه فلسطین از مردم مظلوم فلسطین دفاع کنیم و آن را وظیفه اسلامی و دینی خود می دانیم و با این فشارها دست از این حمایت دینی خود بر نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: اگر امریکایی ها فکر می کنند با اینگونه اقدامات می توانند مجالی در منطقه پیدا کنند تا مذاکرات کودکانه خود را شروع و از درون آن یک حیثیت برای خودشان دست و پا کنند، در اشتباه هستند زیرا خیلی زود پوچ بودن هدفشان مشخص می شود.

لاریجانی ادامه داد: این مذاکرات قبل از تولد محکوم به نابودی است.وی گفت: شاید امروز بیش از هر زمان دیگر به بیداری در مسئله فلسطین احتیاج داریم؛ نیروهای آشنا به صحنه فلسطین باید در صحنه باشند نظراتشان را بدهند و فعال باشند. جمعیت های دفاع از فلسطین نظیر همین جمعیت و سایر NGOها که در این زمینه کار می کنند باید با ابتکارات نو در صحنه باشند و نشان بدهند که مسلمانان نسبت به سرنوشت فلسطین حساس هستند.

رئیس قوه مقننه افزود: مسئله فلسطین یک چیز حاشیه ای نیست بلکه با جوهره حرکت و جنبش انقلاب اسلامی عجین است.لاریجانی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی لازم است بیش از گذشته در این زمینه نیروهای فعال بروز داشته باشند.
وی در نهایت از اعضای مجمع سازمان های مردم نهاد و فعالان حامی آزادی قدس شریف به ویژه از آقای شیخ الاسلام تشکر کرد و هدیه ای را به خانم دباغ تقدیم کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet