هدر اصلی
1389/06/06 11:58:00
سرویس سیاسی
سخنگوی شورای نگهبان: برای تقدیم به مقام معظم رهبری

کارگروه رفع اختلاف مجلس و دولت به زودی به جمع‌بندی می‌رسد

**سخنگوی شورای نگهبان درخصوص عدم اجرای قوانین ابلاغ شده از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: فقط باید برای اجرای قوانین دعا کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"عباسعلی کدخدایی"سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز شنبه در نشست خبری خود به بررسی سه طرح،دو لایحه و یک اساسنامه در شورای نگهبان اشاره کرد و گفت:سه طرح اصلاح ماده 77 قانون شهرداری مصوب 1334 با اصلاحات و الحاقات بعدی و طرح حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری و همچنین اصلاح موادی از قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب 1362 دارای ابهام و مخالف موازین شرع و مغایر با قانون اساسی شناخته شد. همچنین دو لایحه اصلاح ماده 100 قانون شهرداری و ایجاد یک منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و 23 منطقه ویژه اقتصادی مغایر با قانون اساسی شناخته شد.

وی افزود: اصلاح اساسنامه شرکت ارتباطات زیرساخت نیز در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که از این جهت که مشخص نیست آیا در تصویب این مصوبه رعایت بند (ی) ماده 7 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی شده یا خیر ابهام دارد و پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

کدخدائی در ادامه به گزارشی از کارگروه ویژه ای که برای رفع اختلاف بین قوه مجریه و مقننه تشکیل شده است پرداخت و گفت: به دلیل اشکالات و ایراداتی که از سوی دولت به مجلس وارد می شد رئیس جمهور مراتب را خدمت مقام معظم رهبری در سال گذشته طی نامه ای مطرح کرد که البته مجلس نیز در این رابطه گزارشی را ارائه کرد که براساس آن ذکر شده بود که مجلس بر طبق قانون و اختیاراتی که قانون اساسی به قوه مقننه داده است تصمیمات را اتخاذ می کند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری موضوع را به شورای نگهبان ارجاع فرمودند به این مضمون که لازم است راهکاری قاطع و ماندگار در این جهت جستجو شود.

وی افزود: به همین دلیل کارگروهی با حضور نمایندگان مجلس و دولت و کارشناسانی خارج از دستگاه های اجرایی و قانونگذار از استادان دانشگاه و همچنین چند نفر از اعضای شورای نگهبان شکل گرفت که تاکنون بیش از 10 جلسه داشته اند و این جلسات هفته ای یک بار به مدت سه ساعت به صورت جزئی و تفصیلی به بررسی مسائل پرداخته اند.

کدخدایی اظهار امیدواری کرد که تا چند هفته آینده این کارگروه به جمع بندی نهایی برسد و مراتب را خدمت مقام معظم رهبری تقدیم کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با این که عکس العمل شورای نگهبان در مورد عدم اجرای 5 قانون ابلاغ شده از سوی رئیس مجلس توسط دستگاه اجرایی چیست اذعان داشت :فقط  باید برای اجرای قوانین دعا کرد و ما وظیفه قانونی بیشتر از این نداریم.

وی در این راستا ادامه داد: مجموع سه قوه وظیفه اجرا و نظارت و هماهنگی قوانین با قانون اساسی را دارند و هر سه قوه براساس اصل 57 باید زیر نظر مقام معظم رهبری انجام وظیفه کنند و طبعا اگر مشکل خاصی در این موارد وجود داشته باشد معظم له نیز وارد خواهند شد و اعمال نظر خواهند کرد.

کدخدایی در پاسخ به سوالی که چرا اخیرا کلیه مصوبات به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود خاطرنشان کرد: یکی از موارد اختلاف میان دولت و مجلس همین موضوع است اما مجلس نیز برخلاف اصول قانون اساسی عمل نمی کند و ارسال قوانین به مجمع تشخیص نیز یک استثنا است. البته این گونه نیست که همه مصوبه ها به مجمع تشخیص ارسال گردد ولی ممکن است برخی موارد در نوبت اول به این مجمع فرستاده شود و گرچه این امر خلاف قانون اساسی نیست ولی باید دقت لازم در این خصوص شود.

وی درخصوص لایحه حمایت از خانواده که هم اکنون در حال بررسی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است گفت:هیچ رایزنی در مورد این لایحه با شورای نگهبان صورت نگرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان درخاتمه به قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: مواد پایانی قانون مجازات اسلامی همچنان در جریان رسیدگی در شورای نگهبان است و امیدواریم که به زودی نتیجه نهایی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet