هدر اصلی
1389/06/06 12:17:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده‌ همدان:

بعد از انجام هر سفر استانی باید تیمی برای پیگیری و تحقق مصوبات ‌تشکیل شود

**نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بحث سفرهای استانی یک واقعیتی است که نمی‌شود آن را نادیده گرفت.

سید محمد حجازی در ارزیابی از سه دوره‌ی سفرهای استانی هیات دولت به ایسنا، گفت: در سیستم اداری به خصوص در سطوح بالا که جایگاه کارگزاران است، معمولا به جهت نقش ستادی که دارند، تصمیم‌گیری‌ها وقتی از راه دور انجام شود، به مقدار قابل توجهی با آنچه که در فضای زندگی مردم به انجام برسد، فرق دارد.

وی افزود: حرکت ابتکاری که در دولت دکتر احمدی‌نژاد صورت گرفت، توانست این فاصله را از میان بردارد و دولت را از مرکزیتش در پایتخت به تمام استان‌ها، شهرها و روستاها بسط دهد. به عبارتی جلسه‌ی هیات دولت چه از نظر فضای عملکردی‌ و چه از نظرفضای تصمیم‌گیری در کل مرز و بوم کشور اسلامی توانست موضوعیت پیدا کند.

نماینده‌ی مردم همدان در خانه‌ی ملت، تصریح کرد: این جمله‌ای که عنوان می‌کنم، نه تنها صحبت موافقین با دولت نهم و دهم است، بلکه کسانی که در موضوع سیاسی و انتخاباتی با این دولت همراه هم نبودند این نکته‌ی مثبت را در کارنامه‌ی دولت مکررا در مباحث خود اشاره کرده‌اند که دولت توانست محیط تصمیم‌گیری خود را در مجموعه‌ای قرار دهد که مردم در آنجا زندگی‌ می‌کردند و تصمیم‌گیری‌ها به مراتب با آنچه که نیاز هر طیف و مجموعه‌ای از شهرهای ماست، منطبق‌تر شد .

حجازی خاطر نشان کرد: در گذشته معمولا تصمیم‌گیری‌ها به صورت یک نقشه تیپ صورت می‌گرفت و آن را برای هر استانی با تفاوت‌های اقلیمی و موضوعات متفاوتی که داشت، نسخه می‌کردند و آنها مکلف به انجام آن بودند، اما وقتی هیات دولت در فضای استان‌ها با همه‌ی تفاوت‌های هر استان ورود پیدا کرد و متناسب با آن محیط تصمیم‌گیری می‌کند، بهتر نتیجه ‌می‌دهد و بعد از آن هم پیگیری آن مسئله به مراتب امکانپذیرتر است؛ چرا که وزیر مربوطه در محیط حضور پیدا کرده و به مسائل و مشکلات آن منطقه به خوبی آشنا شده، لذا در پیگیری‌های بعدی که توسط مدیران مربوطه‌ی استانی آنها به انجام برسد، وزیر با مسائل مربوطه نامانوس نیست.

وی گفت: این از بعد محتوایی یک کار ارزنده‌ای بود؛ لذا مشاهده می‌کنید جهت‌گیری‌ که امروز در پروژه‌ها و یا در فعالیت‌های عمرانی و دیگر کارهای در حال انجام است گره‌های بیشتری را از مشکلات مردم باز کرده است. البته این به معنی عدم تلاش و کوشش در دوره‌های قبلی دولت‌های گذشته نیست، اما به جهت تغییری که در شیوه‌ی تصمیم‌گیری‌ها به وجود آمد، اثرگذاری مطلوب‌تری به وجود آمد؛ لذا برای همین است که شما در تاییدات مقام معظم رهبری نسبت به دولت، مشاهده می‌کنید ایشان دولت کار را مطرح می‌کنند، یعنی دولتی که توانسته محیط کار و عملکرد را برای سیستم اعضای هیات دولت عملیاتی کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس، اظهار کرد:به نظر می‌رسد برای آن که بعد کیفی این سفرها بتواند ارتقاء پیدا کند، وجود تیم‌های ارزیابی نسبت به محتوای مصوبات نیاز است. بخصوص در مورد پیشنهاداتی که به عنوان مصوبه قبل از سفرها و رفتن به استان‌ها آماده می‌شود. در بعضی از استان‌ها احساس می‌شود که به جهت آنکه مجموعه‌ی کاری در استان‌ها اشرافیت بیشتری در نوع اخذ مصوبات داشته‌اند، خروجی جلسات هیات دولت از بار عملیاتی مناسب‌تری برخوردار بوده و حلقه‌های مفقوده‌ای که در مسیر توسعه‌ی پایدار آن استان بوده به خوبی شناسایی شده و با اخذ آن مصوبه مسیر کار مسیر مطلوب‌تری بوده است.

حجازی اظهار کرد: نکته‌ی دیگر در بحث بعد از سفرهاست. به نظر می‌رسد یکی از نکاتی که در هر دوره از سفرها در دستور مصوبات باید مورد توجه قرار گیرد، معین کردن تیمی است که بعد از سفر پیگیر، تحقق انجام مصوبات ‌باشد و احیانا اگر ابهامات یا اشکالاتی در بحث مصوبه وجود دارد، آن تیم بتواند آن اشکالات را برطرف کند و مردم با اخذ مصوبه‌ی جدید مسیر کار را مشاهده کنند.

وی در پایان گفت: هم‌چنین مساله دیگری که توسط این تیم و این گروه باید به انجام برسد زمان‌بندی اجرای مصوبات و گزارش مستمر به مردم آن منطقه است که این هم می‌تواندآثار مثبتی در بر داشته باشد. ضمن این‌که اصلا خود سفر و ارتباط تنگاتنگ بین ریاست جمهور و مردم و دولت و ایجاد فضای مطلوب اجتماعی نزدیکی مردم و دولت خود یک آثار گران‌بهایی دارد که جدا از این مقوله است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet