ولادت امام موسی کاظم (ع)
1387/02/17 13:33:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

موریس معتمد: برای تصویب لایحه برابری دیه اقلیت ها تمامی ارکان مملکت بسیج گردیدند

موریس معتمد با اشاره به همکاری تمامی ارکان مملکت همچون قوه قضاییه، قوه مجریه و قوه مقننه و مجمع تشخیص مصلحت نظام در تصویب لایحه برابری دیه اقلیتهای دینی با بدنه اصلی خاطر نشان کرد: در نهایت شاهد حمایت همه‌جانبه مقام معظم رهبری از این لایحه و قراردادن حکم حکومتی بر آن بودیم.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده کلیمیان سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

با سلام و احترام حضور خواهران و برادران نماینده و کسب اجازه از هیأت رئیسه محترم.

هفته معلم را حضور یکایک عزیزانی که در امر آموزش و پرورش این مملکت مشغول به خدمت می‌باشند تبریک و تهنیت عرض نموده و امیدوارم تا در دوره هشتم مجلس نسبت به احقاق حقوق حقه این قشر زحمتکش اقدام مقتضی صورت پذیرد.

در ابتداء مراتب تأسف و تأثر خود و جامعه کلیمیان ایران و تمامی یهودیان خداترس و طرفداران راستین حضرت امام موسی (کلیم‌الله) را از آنچه که این روزها در نوار غزه و به بهانه برقراری نظم و آرامش توسط نظامیان اسرائیلی صورت می‌گیرد و نتیجه‌ای جز مرگ عده‌ای انسان بیگناه و تخریب منازل و آوارگی هرچه بیشتر و تخریب آنچه که بنام زیرساخت شناخته‌ می‌شود ندارد، اعلام داشته و از سازمانها و نهادهای بین‌المللی مدعی حقوق بشر خواستار دخالت آنها در جلوگیری از تضییع هرچه بیشتر حقوق ملت مظلوم فلسطین هستیم.

اینجانب که طی دوره‌های ششم و هفتم افتخار نمایندگی جامعه کلیمیان در مجلس شورای اسلامی را به عهده داشته و اکنون که چند روزی بیشتر به پایان دوره هفتم باقی نمانده لازم می‌دانم بطور مختصر نتایج حضور هشت‌ساله (خود) در مجلس را به استحضار عزیزان برسانم.

قبل از هرچیز از حمایتهای بی‌دریغ هیأت رئیسه‌های دوره ششم و هفتم و همچنین همکاران عزیز نماینده که طی این دو دوره چنانچه مواردی در ارتباط با جوامع اقلیتهای دینی مطرح می‌شده، با اکثریتی بسیار بالا آنرا مورد تأیید و تصویب قرار داده و یا در مورد بسیار حساسی همچون دیه اقلیتهای دینی که به جرأت می‌توانم بگویم تمامی ارکان مملکت همچون قوه قضاییه، قوه مجریه و قوه مقننه بسیج گردیدند تا لایحه برابری دیه اقلیتهای دینی با بدنه اصلی به تصویب برسد که در نهایت شاهد همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام با جوامع اقلیتهای دینی بودیم و نکته مهمتر حمایت همه‌جانبه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از این لایحه و قراردادن حکم حکومتی بر آن بود که تصویب این لایحه خود ضمن نشان دادن علاقه‌مندی رهبر عالیقدر و سایر مسؤولان نظام به جوامع اقلیتهای دینی باعث ایجاد آرامش و رضایت خاطر این جوامع و تا حد زیادی کاهش روند مهاجرت در این جوامع گردید.

در آخرین سال دوره ششم و برای اولین‌بار در تاریخ پارلمانی ایران شاهد تخصیص ردیف بودجه‌ خاص اقلیتهای دینی کشور بودیم که هرچند این بودجه جوابگوی تمامی نیازهای فرهنگی، دینی و اجتماعی این جوامع نمی‌باشد ولی به هر صورت تخصیص این ردیف و تداوم آن در سالهای بعد خود نشانه‌ای از تعامل حکومت با اینگونه جوامع و نیز تمایل نظام به حل مسائل و مشکلات و کمبودهای آنان می‌باشد. رفع مسائل و مشکلاتی که در امر استخدام نیروهای اقلیتهای دینی در سازمانها و دوایر دولتی ایجاد شده بود و نیز تخصیص سهمیه استخدامی جهت این جوامع بصورت کادر معلم و دبیر در وزارت آموزش و پرورش نیز از دستاوردهای این دو دوره بوده است.

رفع بسیاری از مشکلات موجود در روند پرونده‌های قضایی و بویژه در ارتباط با آراء‌ صادره از دادگاههای اصل 49 که بعضاً این آراء بدون توجه به وضع مالکیت و با وجود حضور مالک در ایران صادر شده بودند که در اینجا لازم است تشکرات خود را از توجه ویژه مقام محترم ریاست قوه قضاییه به حل مشکلات حقوقی و قضایی جوامع اقلیتهای دینی تقدیم حضور ایشان بنمایم.

اما علی‌رغم دستاوردهای مثبت این دوره که با تشریک مساعی کلیه نمایندگان اقلیتهای دینی در مجلس حاصل گردیده، مسائلی هنوز وجود دارند که امیدوارم طی مجلس هشتم نسبت به حل آنها اقدامات مقتضی صورت پذیرد. یکی از موارد موجود که همواره موجبات نگرانی و نارضایتی این جوامع را به دنبال داشته، ماده 881 مکرر در قانون و در رابطه با قانون ارث در اقلیتهای دینی بوده که طی هشت سال گذشته علی‌رغم تلاش و کوششهای زیادی که در جهت حل آن بعمل آمده، تاکنون نتیجه‌ای حاصل نگردیده و نکته قابل ذکر اینکه طرح ارائه شده از طرف نمایندگان این جوامع، امضاء حدود 200 نفر از همکاران عزیز نماینده را بعنوان تأیید بهمراه داشته است.

موردی که وزارت محترم آموزش و پرورش بایستی باید به آن عنایت داشته باشد و حقوق حقه جوامع اقلیتهای دینی که در اصل سیزدهم قانون اساسی به صراحت به آن اشاره گردیده را رعایت نماید، در ارتباط با چاپ کتب دینی است که طی سالیان قبل شاهد بی‌توجهی این وزارتخانه به اصول و اعتقادات این جوامع بوده‌ایم و مخصوصاً‌ در چاپ سری جدید این کتاب در سال گذشته.

از وزارت کشور هم درخواست می‌نمایم تا ضمن صدور دستور پرداخت مابقی بودجه مربوط به سال 86 ترتیبی اتخاذ نمایند تا تقسیم و تخصیص این بودجه توسط خود این جوامع و از طریق انجمنهای مرکزی و انجمنهای شهرستانها و تحت نظر نمایندگان پارلمانی این جوامع بعمل آمده و بدینوسیله از بروز تشتت و اختلاف و چنددستگی که نتیجه‌ای جز تضعیف این جوامع ندارد جلوگیری بعمل آورند.

در اینجا با توجه به ضرورت جلوگیری از فرار مغزها که سرمایه‌های علمی این مملکت بوده و طی چند سال گذشته شاهد اعتراضات زیادی در این رابطه از طرف مسؤولان نظام بوده‌ایم، متأسفانه شاهد برخی تندرویها و اعمال تعصبات دینی از سوی برخی پرسنل حراست دانشگاهها در تأیید صلاحیت داوطلبان اقلیتهای دینی جهت شرکت در دوره‌های دکتری و فوق‌تخصص هستیم که متأسفانه در نهایت اینگونه رفتار تبعیض‌آمیز منجر به مهاجرت داوطلب سرخورده از ایران و سکونت در کشورهای غربی می‌گردد.

در خاتمه ضمن اینکه حضور خود در دوره مجلس را بزرگترین افتخار زندگی خود بحساب می‌آورم عرض تبریک و تهنیت دارم به کلیه منتخبان دوره هشتم و آرزو دارم که در جهت پیشرفت و تعالی کشور عزیزمان ایران و سربلندی هموطنان عزیز بیش از پیش موفق باشند.

با تشکر

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet