خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/02/24 11:20:00
سرویس اقتصادی

مجلس به دوفوریت طرح وضع مالیات بر مسکن خالی رأی نداد

دو فوریت طرحی که بر مسکن های خالی مالیات وضع می کرد به تصویب نمایندگان مجلس نرسید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، طرح دوفوریتی وضع مالیات بر مسکن خالی با 55 رای موافق، 115 رای مخالف و 25 رای ممتنع به تصویب نرسید.

در صورت تصویب طرح مذکور به دولت اجازه داده می شد بر واحدهای مسکونی قابل سکونت که به مدت یکسال خالی مانده باشد مالیات وضع کند.

شهرداری ها مکلف می شدند اقدام بر شناسایی واحدهای مسکونی خالی کرده و اطلاعات مربوط را در اختیار سازمان امور مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار دهند.

سیدکاظم دلخوش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، در مخالفت با دو فوریت طرح مذکور گفت: در شرایط فعلی که به اقتصاد کشور شوک وارد می شود و باعث شده که مردم و افراد مستضعف دچار آسیب شوند باید دقت کرد در بخش مسکن که بیشترین بخش از سبد مصرفی خانوار را تحت پوشش خود قرار می دهد با این طرح ها دچار آسیب بیشتر نکنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: در قانون، مالیات های مستقیمی را تحت عنوان مالیات های مسکن داشته ایم و دریافت این نوع مالیات برای دولت هزینه سنگین داشت و حذف شد، اگر بخواهیم مجددا احیا کنیم دستگاه های مربوط دچار مشکل می شوند.

حمیدرضا فولادگر موافق دو فوریت طرح مذکور گفت: دو میلیون تقاضای مسکن داریم که تفاوت بین بازار ایجاد کرده است.

وی گفت: لایحه ای را که دولت آورده است حمایت از عرضه و تولید مسکن است. دو بار بین مجلس و شورای نگهبان در حال رفت و برگشت بوده است و تصویب آن طول می کشد.

نماینده اصفهان افزود: ده ها هزار واحد مسکونی خالی در تهران است، اگر صحت داشته باشد به چه شکلی تولید کنندگان برای فروش ترغیب شوند.

فرهنگی نماینده تبریز در مخالفت با دو فوریت طرح مذکور گفت: این طرح کمکی به بخش مسکن نمی کند. به جای افزودن فشار به تولیدکنندگان مسکن در راستای تسهیل مسکن قدم برداریم تا کمکی به اقشار مختلف مردم خصوصا جوانان شود.

موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون اجتماعی در موافقت با دو فوریت طرح مذکور گفت: هدف این طرح جهت کمک به مردم است.

وی گفت: سرمایه گذار طی یکسال پس از ساخت فرصت کافی برای فروش خانه های خود دارد.

ثروتی در ادامه گفت: دولت نیز لایحه ای را در دست دارد که بر مسکن های خالی مالیات مضاعف می گیرد که این عامل بازدارنده ای است برای افرادی که می خواهند خانه های خالی را نگهدارند و عامل تشویق برای افرادی که می خواهند مسکن های خالی خود را بفروش برسانند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet