هدر اصلی
1386/05/10 14:10:00
سرویس کمیسیون ها

طرح جمع‌آوری معتادان و خرده فروشان در کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت

مخبر کمیسیون فرهنگی در خصوص جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون فرهنگی گفت: در این جلسه که با حضور دکتر جهانی قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل شده بود گزارشی در خصوص طرح جمع‌آوری معتادان و خرده فروشان مورد بررسی قرار گرفت.

ستار هدایت خواه در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، افزود: براساس این جلوگیری از افزایش تولید از طریق تعاملات با افغانستان، انسداد مرزها برای جلوگیری از ورود آن (بستن 400 کیلومتر، 700 کیلومتر خاکریز - 110 کیلومتر سیم خاردار - 40 کیلومتر دیوار بتونی - 40 کیلومتر ایجاد سد در تنگه‌های مختلف افزایش اقدامات امنیتی و اطلاعاتی تجهیز پاسگاه‌ها به وسایل الکترونیکی پیشرفته از جمله اقدامات این ستاد بود.

هدایت خواه خاطرنشان کرد: براساس نتایج بدست آمده از این گزارش میزان کشفیات نسبت به سال 85، 90 درصد و نسبت به سال 84‌ ، 25 درصد بوده است.

وی با بیان اینکه نظر اعضای کمیسیون بر این بود که پیشگیری باید با انجام کار فرهنگی باشد ادامه داد: متاسفانه بودجه کمی از این ستاد به کارهای فرهنگی در این زمینه اختصاص یافته است و از ظرفیت تشکل‌های دولتی بویژه دینی کمتر استفاده شده است در حالی که بهترین راه تقویت باورهای دینی است.

مخبر کمیسیون خاطرنشان کرد: همچنین نمایندگان تاکید داشتند که در مبارزه و مقابله با توزیع کنندگان خرد در پارک‌ها - زندان‌ها - خوابگاه‌های دانشجویی - پادگان‌ها برخورد قاطع‌تری صورت گرفته و برخورد قضایی نیز جدی‌تر باشد.

هدایت خواه گفت: در مرحله درمان و بازپروری نیز استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌های غیردولتی، زمینه سازی برای اشتغال و بازگشت به جامعه، پذیرش توسط جامعه موارد تاکید نمایندگان بود.

نماینده بویراحمد افزود: همچنین در ادامه جلسه گزارشی از طرح برخورد با بدحجابی و ارتقای امنیت اجتماعی با حضور  سرداران ذوالفقاری، اشعری و رادان مورد بررسی قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه مجموعه این گزارش بسیار خوب بود، افزود: براساس این گزارش تقریبا قریب به 96 درصد از کسانی که با آنها برخورد شده بود در مرحله تذکر بود 6/3 درصد به مراکز انتظامی منتقل و در حضور خانواده، مشاورین و متخصصین مشاوره به آنها تذکر داده شد و کمتر از نیم درصد نیز به مراجعه قضایی ارجاع شدند.

مخبر کمیسیون ادامه داد: براساس این گزارش این اقدامات مطالبات و خواسته‌های مردم صورت گرفته است که مردم از آن راضی هستند و این رضایت‌مندی نسبت به سال قبل 212 درصد افزایش داشته است و اعضای کمیسیون نیز بر استمرار این طرح‌ها و مخفی نبودن آنها تاکید کردند و آمادگی مجلس را در رفع خلاءهای قانونی و نظارتی اعلام کردند.

وی افزود: همچنین نمایندگان تاکید کردند که این اقدامات با کارهای فرهنگی توسط دستگاه‌های ذی ربط صورت گیرد و مجازات‌های کیفری که در نظر گرفته می‌شود ، حداقل بوده و بیشتر در حد تذکر و ارشاد باشد.

هدایت خواه گفت: نمایندگان در این جلسه سوالات زیادی مطرح کرده بودند که فرصت پاسخگویی آنها نبود لذا بنا شد این جلسات تکرار شود تا بعدها این مسایل بصورت مطلوب‌تری مطرح شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet