شهادت حضرت فاطمه معصومه (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

کتابخانه مجلس خاطرات فاطمی قمی را در دست انتشار دارد

سرویس فرهنگی
**"خاطرات فاطمی قمی" با مقدمه "محمد‌رضا نائینی" و تصحیح و تحقیق دکتر "حسن زندیه" از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی در دست انتشار است.
چهارشنبه 24 شهریور 1389 ساعت 08:35

کتاب حاضر شامل خاطرات مرحوم سید محمد فاطمی قمی (1294 قـ 1324 ش) است که از دفترچه خاطرات  وی که با خط خود به رشته تحریر درآورده، استخراج و بازخوانی شده است.

او خاطراتش را از سلسله نسب خود شروع نموده و وقایع تاریخی، سیاسی، اجتماعی، شخصی و.خانوادگی خود را به طور بسیار مختصر یادداشت نموده است .

اولین تاریخی که در این اثر به ثبت رسیده مربوط به بیست و یکم ذی قعده است ، آخرین تاریخ ثبت شده در دفترچه خاطرات او نیز مربوط به روز جمعه بیستم اردیبهشت 1329 ش است.

لازم به ذکر است که ایشان از تاریخ 1304 تا  1320 در دفترچه خاطرات خود مطلبی را یادداشت ننموده و در آن سال مجداً خاطرات خود را پیگیری نموده است. علت این امر هم فوت فرزندش ابوالقاسم بوده که سخت وی را متألم نموده است. البته خاطرات این ایام را جداگانه ثبت نموده و بعد در این دفترچه وارد نموده است.

علاوه بر وقایع و رویدادهای سیاسی که از سال 1311 قمری تا سال 1320 شمسی به گزارش  آن‌ها می پردازد دیگر بخش های با اهمیت رساله بیان اوضاع و احوال نظام قضایی کشور است که فاطمی قمی خود درست‌اندر کار آن بوده است و مراحل ترقی و ترفیع قضایی را از ابتدا تا عالی ترین سطوح قضایی طی کرده است و از آنجا که اینگونه مباحث عمدتاً جایگاهی در تواریخ سیاسی ـ اجتماعی نداشته اند ،بیان آن ها از زبان فرد موثقی مانند فاطمی قمی برای این دوره از تاریخ ایران اهمیت بسزایی دارد.

شرح سیر و سیاحت و مسافرت های فاطمی قمی در داخل و خارج از کشور، به ویژه عتبات، حج ،سوریه، لبنان و فلسطین و بیان جزئیات دقایق سفر شرح تشرف او به تصوف و سیر و سلوک از دیگر نکات با اهمیت و قابل مطالعه این خاطرات است.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000