هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نماینده مشهد:

مجوزهای صادره برای ایجاد مراکز غیردولتی در حوزه پزشکی در مشهد بسیار کم است

سرویس دیگر رسانه‌ها
**نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: در مشهد در حال حاضر چندین تقاضا برای ایجاد مراکز غیردولتی پزشکی به مراحل نهایی رسیده است، اما تاکنون موفق به اخذ مدرک نشده‌اند.
جمعه 26 شهریور 1389 ساعت 13:20

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص بررسی اهمیت، جایگاه، فرصت‌ها و چالش‌های آموزش عالی غیردولتی در علوم پزشکی اظهار داشت: ورود بخش خصوصی به عرصه آموزش و پرورش و آموزش عالی از حساسیت‌های بسیاری برخوردار است.

وی افزود: در حوزه آموزش و پرورش اگر افراد واجد شرایط به این عرصه قدم نگذارند همواره این نگرانی وجود دارد که منافع مادی بر مصالح تربیتی، علمی و آموزشی سایه بیاندازد و اساس کار را تحت‌الشعاع قرار دهد.

آرین‌منش تصریح کرد: این حساسیت در مورد رشته‌های پزشکی به لحاظ تخصص از اهمیت بالاتری برخوردار است، چرا که عرصه پزشکی با جان مردم سروکار دارد و اگر افرادی که در مراکز غیرانتفاعی تحصیل می‌کنند از تخصص لازم برخوردار نباشند می‌توانند جان مردم را به خطر بیاندازند.

وی با بیان این‌که تاکنون دانشگاه‌های غیرانتفاعی در رشته‌های علوم پزشکی نداشته‌ایم و یا در صورت وجود، تعدادشان اندک بوده است، گفت: بخشی از امور آموزشی پزشکی را می‌توان با در نظر گرفتن ملاحظات تربیتی و آموزشی و در راستای اصل 44 قانون اساسی به مردم واگذار کرد، اما باید دقت لازم اعمال شود.

نماینده مردم مشهد در مجلس افزود: به طور کلی موضوع بحث سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی مسائل آموزشی، پژوهشی و فرهنگی نیست و غیرمستقیم ممکن است این عرصه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

آرین‌منش در ادامه در خصوص مزایا و معایب ورود بخش غیردولتی به حیطه آموزش پزشکی کشور تصریح کرد: آموزش در حوزه‌های پزشکی نیازمند ابزار، امکانات، فضای مناسب و سرمایه‌گذاری قابل توجه است، زیرا باید آزمایشگاه‌ها، امکانات و دستگاه‌های فراوانی تهیه شود تا امکان آموزش در این رشته‌ها مهیا گردد و اگر بخش خصوصی به این عرصه ورود پیدا کند، کمک بسیار خوبی در جهت سرمایه گذاری و جلب مشارکت‌های مردم در این عرصه خواهد داشت.

وی افزود: اگر دقت لازم در این امر صورت نگیرد و افرادی که وارد این عرصه می‌شوند صلاحیت‌های تخصصی، علمی، فرهنگی و پرورشی لازم را نداشته باشند، ممکن است آسیب‌هایی به سلامت کشور وارد شود.

آرین‌منش در خصوص تسهیلاتی که از سوی دولت برای ورود بخش غیردولتی به حیطه آموزش پزشکی در نظر گرفته می‌شود، اظهار داشت: تاکنون دولت در آموزش عالی در بخش‌های پزشکی مجوزهای زیادی را برای بخش غیردولتی صادر کرده است و مراکز، دانشگاه‌ها و هم‌چنین موسسات دولتی فراوانی ایجاد شده است، اما در حوزه پزشکی تعداد مجوزهای صادر شده بسیار اندک است و تاکنون سخت‌گیری‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به این‌که باید از افراط و تفریط در این حیطه‌ها دوری جست، تصریح کرد: در شهر در حال حاضر چندین تقاضا برای ایجاد مراکز غیردولتی پزشکی به مراحل نهایی رسیده است اما تاکنون موفق به اخذ مدرک نشده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: این مراکز از لحاظ تجهیزات، امکانات، فضا و کادر آموزشی آماده هستند و قرار بر این بود که دانشجویانی برای تحصیل وارد این موسسات شوند، ولی هنوز اطلاعات کاملی از اخذ مجوز و ورود دانشجویان برای تحصیل در دست نیست.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000