خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1387/02/31 15:12:00
سرویس سیاسی

افروغ: هیچکدام از نمایندگان امضاهایشان را درخصوص استیضاح وزیر بازرگانی پس نگرفته اند

افروغ درخصوص نامه مربوط به پس گرفتن امضای اسیضاح کنندگان از وزیر بازرگانی گفت: هیچکدام از نمایندگان امضاهایشان را پس نگرفته اند.

عماد افروغ نماینده تهران در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: ما نیز از این مساله متعجب شدیم و اعتراض و آگاهی بخشی کرده ایم و به تعداد زیادی از نمایندگان مجلس نیز مراجعه کردیم که امضا نکنند.

نماینده تهران گفت: من واقعا نمی فهمم چه کسانی پشت پرده هستند که این لابی ها را ساماندهی می کنند. هیچکدام از نمایندگان امضاهایشان را پس نگرفته اند اما من می بینم که روزنامه قدس از طریق اس.ام.اس اطلاع رسانی می کند که استعفا منتفی شد. نمی دانم منافع چه کسانی به مخاطره می افتد.

افروغ گفت: از رسانه ها توقع این حرکات را نداریم که پیام جعلی را به اقصی نقاط کشور ارسال نمایند ، به هر حال مایه شگفتی است.

وی افزود: تا جایی که من می دانم کسی امضایش را پس نگرفته است، مطمئن باشید که افروغ پس نمی گیرد.

افروغ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هیات رئیسه اقدام به جمع آوری امضا برای منتفی شدن استیضاح کرده است، گفت: خیر، یکی از اعضای هیات رئیسه امضا جمع می کرد .این نمی تواند به این معنا باشد که کل هیات رئیسه به دنبال این بوده که این استیضاح انجام نگیرد. اما می شود این را حدس زد و نشانه ای گرفت مبنی بر اینکه ظاهرا تعاملی پشت پرده بوده که اینگونه خودش را نشان داده که یکی از اعضای هیات رئیسه بیاید و امضا جمع کند.

وی گفت: تقریبا یک الی دو نفر از اعضای هیات رئیسه را می دیدم که تلاش می کردند که این امضاها جمع شود، البته عیبی هم ندارد. نمایندگان حق دارند امضا کنند اما مگر روز اولی که قرار است استیضاح شود ما به بیش از ده امضا نیاز داریم؟ در روز اول هم امکان دارد که همه امضا کنند کما اینکه در این استیضاح 25 نفر امضا کرده اند بنابراین هیچ فرقی نمی کند، به نظر من نمایندگان نباید این امضا را می کردند.

وی گفت: ممکن است برخی از نمایندگان در رودربایستی قرار بگیرند یعنی اینکه همکارانشان از آنها خواهش کرده اما من خودم به شخصه با یک تحلیل مفهومی احساس می کنم که اصلا جا ندارد که این خواهش صورت بگیرد و آن نماینده ای که استیضاح را امضا کرده است می تواند نسبت به این خواهش بی توجه باشد برای اینکه روز اول وقتی استیضاح انجام می شود تنها به ده امضا نیاز دارد و این بدین معنا است که بقیه مخالف هستند.

نماینده تهران گفت: یعنی 200 نماینده ای که مخالف هستند ممکن است امضا بکنند که خواهش کنند، بنابراین هیچ فرقی نمی کند. بنابراین به رقم آن مخالفت های اولیه استیضاح انجام می شود به رقم این امضاها هم باید کماکان استیضاح انجام شود.

افروغ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این مخالفت ها بر روی ذهن استیضاح کنندگان تاثیر می گذارد یا خیر گفت: من دارم تحلیل می کنم .علی القاعده نباید تاثیر بگذارد برای اینکه مثل روز اول می ماند وقتی با ده نفر استیضاح انجام می شود یعنی اینکه دویست و اندی نفر مخالف هستند. فرض کنید این دویست نفر آن زمان بیایند و نامه بنویسند به هر حال چه فرقی می کند هر دو مفسر یکدیگر هستند هر دو شبیه یکدیگر هستند. چه روز اول که دویست و اندی نفر امضا نمی کنند و تنها ده نفر امضا می کنند و یا چه الانی که با فرض بر اینکه این اتفاق افتاده باشد دویست و اندی نفر امضا کنند و درخواست نمایند هیچ فرقی نمی کند.

افروغ تصریح کرد: بنابراین فردی که مصر است باید استیضاح را دنبال کند و اصلاح استیضاح به چه معناست؟ یعنی طلب توضیح دادن، ما یک سری سوالات داریم می خواهیم یک سری پاسخ هایی را بشنویم این اصلا به این معنا نیست که استیضاح الزاما به رای عدم اعتماد می انجامد. نه اگر واقعا ما قانع شدیم به هر حال رای اعتماد هم می دهیم. بارها این را گفته ام، اما برای من مایه تاسف است که جمهوری اسلامی دارد به کجا می رود؟ جمهوری اسلامی دارد به کجا می کشد؟ من واقعا احساس خطر می کنم برای جمهوریت، برای مردمسالاری برای حق مردم، برای رای ملت، برای مصالح کشور من احساس خطر می کنم. یک عده ای خیلی راحت هر کاری را انجام می دهند امروز یک حرفی را می زنند فردا یک حرف دیگری. ظاهرا ما به تدریج دچار بحران مشروطیت شده ایم هم در بعد حقانیتش و هم در بعد مقبولیتش، ما یک حقانیت نمایی داریم و یک مقبولیت نمایی توسط یک عده ایی. واقعا باید جلوی اینها ایستاد یعنی باید مردم آگاه شوند و جلوی این حرکت ها بایستند مرد و مردانه یکسری مسایل را دنبال کنید و شفاف به جلو بروید و واقعا آدم نگران می شود من نگران اصل نظام هستم و به نظر من برای مقابله با این قضیه نمایندگان باید با قاطعیت پای این استیضاح بایستند چون این استیضاح، استیضاح یک وزیر نیست، استقامت در راه جمهوری اسلامی است استقامت در راه مبانی ارزش ها و اهداف انقلاب اسلامی است.

نماینده تهران گفت: آنهایی که مدعی یک سری ارتباطات و اتصالات هستند چرا اینگونه مواقع اینقدر لابی می کنند؟ چرا پای شکایت را به میان می کشانند؟ واقعا نمی فهمم آن ارتباط و اتصال کجا و این شکایت ها و این لابی ها کجا.

همچنین عماد افروغ در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیده بود آیا شکایتی از استیضاح کنندگان شده است یا خیر؟ گفت: خیر من در کل گفته ام، در این دولت ما شاهد یکسری شکایت های مفرط هستیم و یک سری لابی هایی که واقعا ناموجه است اما از طرف دیگر هم سخن از ارتباط و اتصال به میان می آید ما به هیچ وجه حق نداریم در مدیریت کشور حق را کنار بگذاریم برنامه ها را کنار بگذاریم معارف اسلامی، شیعی و فلسفی و کلامی را کنار بزنیم گفته های امام زمان (عج) را کنار بزنیم گفته های ائمه اطهار علیهم السلام را در مورد امام زمان (عج) کنار بزنیم به چه چنگ بزنیم؟ به یک چیزی که ممکن است یک نفر شهود کرده باشد. با شهود شخصی کشور اداره نمی شود چون شهود اصطلاحا به لحاظ روش شناسی فاقد انتقال بینای ذهنی است، بدین معنا که من نیز بتوانم که شهود را ببینم بتوانم براساس آن داوری نمایم، نمی توانم براساس یک ارتباط شخصی سوالات خود را مطرح نکنم.

وی گفت: کشور جمهوری اسلامی برخواسته از یک فرهنگ کهن است یک تمدن تاریخی ریشه دار است ما که نمی توانیم بگوییم عقل، برنامه و استراتژی بلند مدت تعطیل، چشم انداز، برنامه های چهار ساله و پنج ساله تعطیل بچشبیم به چی؟ به یک اتصالی و ارتباطی هر چند درست که من در همین درست بودن آن هم حرف دارم، ما هم اعتقاد داریم که حاکمیت از آن خداست اصلا نظام ولایت فقیه یعنی پذیرش حاکمیت خدا، اما این پذیرش از طریق ولایت فقیه به ما منتقل می شود یعنی با اذن خدا و پیامبر و معصوم، ولی ما امروز ولی فقیه مان جانشین امام زمان (عج) است بنابراین ما ولی فقیه را مسئول می شناسیم.

وی گفت: یک کسی بگوید من کاری به ولی فقیه ندارم من مستقیما ارتباط دارم، از نظر ما قابل قبول نیست. در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ما اگر ارتباطی هم است باید از طریق ولی فقیه مسلمین باشد نه این ادعاهایی که واقعا تنها حکومت سوز است، عقل سوز، عشق سوز و اعتقاد سوز است و من واقعا احساس خطر می کنم که اعتقادات پاک مردم هم دستخوش یکسری از ادعاهای کاذب قرار گیرد و مخدوش شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet