هدر اصلی
1387/03/01 11:26:00
سرویس صحن

جبارزاده: گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضاییه در دستور مجلس چاپ نشده بود

اسماعیل جبارزاده نماینده تبریز در انتقاد به قرائت گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضاییه در دستور روزانه مجلس چاپ نشده بود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، وی که به استناد ماده 102 آیین نامه داخلی مجلس سخن می گفت، افزود: این گزارش تنها به صورت دست نوشته در دستور یکی از اعضای هیات رئیسه اضافه شده بود.

وی افزود: از سوی دیگر طبق آیین نامه داخلی زمانی گزارش های تحقیق و تفحص امکان قرائت در صحن علنی را دادند که پیش از آن در کمیسیون مشترک قرائت شده باشد اما به دنبال پیگیری های صورت گرفته تا عصر دیروز این گزارش در این کمیسیون قرائت نشده است.

نماینده تبریز خاطرنشان کرد: از سوی دیگر طبق ماده 199 آیین نامه داخلی مهلت انجام تحقیق و تفحص 6 ماه است که در صورت ضرورت تا شش ماه دیگر قابل تمدید است.

وی افزود: تحقیق و تفحص در تاریخ 27/10/83 به تصویب رسید که باید نهایتا تا 27/10/84 انجام می گرفت نه اینکه گزارش در سال 84 صورت گیرد و در سال 87 قرائت شود.

این گزارش می افزاید: غلامعلی حدادعادل در پاسخ به تذکر این نماینده اظهار داشت: با توجه به اینکه برای اولین بار است که از قوه قضاییه تحقیق و تفحص می شود لذا این موضوع از اهمیت خاص برخوردار است. از همان ابتدا مسئولان قوه قضاییه تاکید داشتند که تحقیق و تفحص محدوده مشخصی داشته باشد به این معنا که به امور غیر قضایی مربوط شود و در ماهیت دعوای قضایی وارد نشود.

وی افزود: از سوی دیگر اینکار ظریف و حساسی بوده که البته آنطور که باید با هیات تحقیق و تفحص همکاری نشده است.

وی افزود: در این ارتباط از آنجایی که احتمال می دادم گزارش هایی که بدست مجلس رسیده دقیق نباشد به شدت مصر بودم که به هیات چیزی خلاف واقع گفته نشود.

حدادعادل خاطرنشان کرد: در این زمان مسئولان قوه قضاییه به مجلس مراجعه کردند و خواستند تا با مذاکره مشکل حل شود و از آنجایی که ما هم قصد تضعیف قوه قضاییه را نداشتیم از آقای ابوترابی خواستم تا مسئولیت اینکار را بر عهده بگیرند.

وی افزود: تاکید من همواره این بود که در مراحل انجام تحقیق و تفحص حق و انصاف و آیین نامه رعایت شود.

رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت قرائت تحقیق و تفحص گفت: بیش از همه تحقیق و تفحص ها در مورد گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضاییه در جامعه و بین خبرنگاران سوال است.

وی افزود: اگر این گزارش قرائت نشود مردم خواهند گفت مگر در این گزارش چه بوده که در مجلس قرائت نشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet