انتخابات ریاست جمهوری
1387/03/05 12:14:00
سرویس صحن

دوفوریت لایحه برداشت از حساب ذخیره ارزی برای جبران خسارات خشکسالی رای نیاورد

نمایندگان به دو فوریت لایحه اصلاح جداول شماره ۴ و ۸ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و متمم بودجه سال ۸۷ کل کشور مبنی بر برداشت مبلغ ۲۵ هزار میلیارد ریال از حساب ذخیره ارزی برای جبران خسارت ناشی از خشکسالی رای ندادند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس به دو فوریت لایحه ای مبنی بر برداشت مبلغ بیست هزار میلیارد ریال از حساب ذخیره ارزی برای جبران خسارت ناشی از خشکسالی رای مثبت ندادند و همچنین دولت نیز تمایلی به رای گیری جهت بررسی یک فوریت این لایحه نداشت.

براساس این گزارش، با توجه به بروز پدیده خشکسالی در برخی از مناطق کشور و همچنین سرمای شدید زمستان گذشته و خسارات وارده به کشاورزان، دامداران و برخی از طبقات دیگر جامعه و ضرورت جبران خسارات ناشی از خشکسالی و سرما زدگی و عدم پیش بینی اعتبارات لازم در قانون بودجه سال 87 کل کشور و ضرورت واردات کالاهای اساسی و تنظیم بازار، لایحه دو فوریتی مذکور به مجلس تقدیم شد.

براساس ماده واحده لایحه مذکور، در صورت تصویب نهایی، به دولت اجازه داده خواهد شد که معادل ارزی مبلغ بیست هزار میلیارد ریال از حساب ذخیره ارزی برداشت و برای جبران خسارت ناشی از خشکسالی در استان های مختلف کشور، از جمله تامین آب شرب بهداشتی مناطق شهری، روستایی و عشایری، تامین نهاده های دامی، خوراک دام و حفظ حیات وحش پرداخت و کارمزد ناشی از استمهال تسهیلات دریافتی خسارت دیدگان و تقویت بیمه محصولات کشاورزی، توسعه سیستم های مدرن آبیاری و اتخاذ تدابیر لازم در حوزه بهداشت و درمان جهت جلوگیری از شیوع بیماری و حفظ سلامت ساکنان مناطق خشکسالی و کمک به کشاورزان و باغداران خسارت دیده در جریان سرمازدگی و خشکسالی با توزیع نهال باغی یارانه ای و سایر موارد اضطراری اختصاص و هزینه نماید.

در ادامه بررسی دو فوریت لایحه مذکور، مصباحی مقدم در مخالفت با دو فوریت لایحه مذکور گفت: مخالفت من با مضمون لایحه نیست، مساله این نیست که دولت نباید برای لایحه خشکسالی تدبیر کند مساله این است که در پایان مجلس مساله دوفوریتید نمی تواند با تامل و تعمق باشد.

وی خواستار شد که بررسی این لایحه در مجلس هشتم انجام شود.

همچنین دلخوش در موافقت با لایحه مذکور با اشاره به گرانی مواد غذایی در جهان گفت: اگر در حال حاضر به خشکسالی کمک نکنیم اتمام استان ها با خطر مواجه می شوند.

ندیمی دیگر نماینده مخالف دو فوریت گفت: مشکل مردم در حد این اعداد نیست، این رقم مشکل مردم را حل نمی کند. از یک طرف حجم زیان های کشاورزان بسی فراتر از این عدد است.

هادی حق شناس در موافقت با دو فوریت گفت: ما نمی توانیم براساس مسئولیتمان بگوییم بررسی این لایحه برای مجلس بعدی موکول شود.

گفتنی است دو فوریت لایحه ای که به دولت اجازه می داد جهت جبران خسارت خشکسالی از حساب ذخیره ارزی برداشت کند به تصویب نمایندگان مجلس نرسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet