هدر اصلی
1387/03/05 14:03:00
سرویس سیاسی
حداد عادل در آخرین جلسه هفتمین دوره مجلس(کامل)

گفتمان حاکم بر مجلس هفتم حل مشکلات مردم و توجه به محرومان بود

حداد عادل در آخرین جلسه علنی هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگاه مجلس حل مشکلات مردم بود، تاکید کرد: گفتمان حاکم بر مجلس گره گشایی از مشکلات مردم، توجه به محرومان، توجه به قشرهای آسیب پذیربود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "غلامعلی حدادعادل" در مراسم اختتامیه جلسه علنی هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی گزارشی از عملکرد این دوره از مجلس ارائه کرد و گفت: 4 سال بعنوان نماینده ملت ایران در مجلس هفتم در خدمت این ملت بودیم. جا دارد از امام و شهدای انقلاب یاد کنیم که به برکت فداکاری امام و شهدا بود که ما موفق شدیم در مجلس شورای اسلامی خدمت کنیم.

وی افزود: اگر این انقلاب نبود این مجلس نبود و بنده و شما هم در این جایگاه قرار نداشتیم این است که در آغاز سخن به مصداق و اما به نعمت ربک فهدث باید حدیث نعمت رب کنیم.

رئیس مجلس ادامه داد: آنچه بر فضای این مجلس حاکم بود اعتقاد به اسلام، انقلاب اسلامی و دفاع از انقلاب و دفاع از استقلال کشور و دفاع از منافع و مصالح ملی بود؛ تبعیت از رهبری نظام بود که سیاست های کلی نظام بر عهده ایشان است و مجلس هفتم یکی از افتخاراتش پایبندی در قول و عمل به ولایت فقیه بود.

وی خاطرنشان کرد: مجلس هفتم یک مجلس اخلاقی و عقلانی بود. فضایی آرام داشت اما بحث ها جدی بود. این آرامش در عین جدیت یکی از خصوصیات این مجلس و از افتخارات این جمع ماست.

حدادعادل افزود: سعی می شد مجلس بر طبق قانون اداره شود و عادلانه اداره شود. اقلیت و اکثریت، مخالف و موافق حق داشته باشند در چارچوب آیین نامه مجلس و قانون اداره مجلس اظهارنظر کنند و همانطور که شاهد هستید در طول این 4 سال فضای دوستانه ای بر مجلس حاکم بود.

وی خاطرنشان کرد: البته مجلس یک دریاست. دریا هم با موج زیباست و تموج و موافق و مخالف و قدری شور و هیجان از خصوصیات هر مجلس است و در مجلس ما هم وجود داشت اما این موج ها هیچ وقت به یک طوفان بحران زایی که کشتی مجلس را غرق کند مبدل نشد و این نتیجه توجه همه دوستان بود. ما می توانیم بگوییم که فضای مجلس یک فضای دوستانه و برادرانه بود.

رئیس مجلس با بیان اینکه نگاه مجلس حل مشکلات مردم بود ادامه داد: می توانیم بگوییم گفتمان مسلط حاکم بر مجلس گره گشایی از مشکلات مردم، توجه به محرومان، توجه به قشرهای آسیب پذیربود. این ادعایی است که هر کس می تواند با تحلیل محتوای نطق های قبل از دستور و طرح و لوایح آن را به اثبات برساند و لااقل به محک امتحان بزند.

وی تصریح کرد: بنده که 8 سال در مجلس بودم می توانم بگویم فضا و رنگ عمومی این مجلس رنگ توجه به مسایل مردم را داشت.

حدادعادل با بیان اینکه مجلس از نظر سیاسی به دو دوره تقسیم می شود، گفت: یک دوره با دولت آقای خاتمی و یک دوره سه ساله هم با دولت آقای احمدی نژاد سر کردیم و در هر دو دوره اصل بر همکاری با دولت بود زیرا ما برای کارشکنی و تضعیف گردهم نیامده ایم بلکه برای همکاری اینجا جمع شده ایم. بدون ستیزه جویی می خواستیم همکاری کنیم. مجلس با دولت و قوه قضاییه بنا بر تعامل داشت.

رئیس مجلس ادامه داد: ما در این مدت قوانین زیادی تصویب کردیم و از 823 اعلام وصولی که داشتیم 448 مورد در مجلس به انجام رسید. برخی از این موارد نهایی شده و به دولت نیز ابلاغ شده است. تعدادی هم در مراحل دیگری قرار دارد ولی کارشان در مجلس به پایان رسیده که از این تعداد 144 مورد مصوبه مربوط به موافقتنامه های اقتصادی، بازرگانی، قضایی، گمرکی و همکاری های مالیاتی با کشورهای دیگری بود که بسیار اثر مثبتی در توسعه روابط بین المللی کشور داشت.

وی گفت: 12 تحقیق و تفحص در مجلس قرائت شد. 104 سوال در صحن علنی مطرح شد و 3 مورد هم استیضاح در مجلس صورت گرفت. همچنین مجلس علاوه بر مصوبات، چند قانون شاخص را نیز وضع کرد که تاثیر تعیین کننده ای در کشور داشت یا می تواند داشته باشد که یکی از آنها قانون مدیریت خدمات کشوری بود. اولین مصوبه مجلس این بود که از مجلس خواستیم که این لایحه را به مجلس تقدیم کند و مجلس بر سر این لایحه که در بین مردم به لایحه نظام پرداخت هماهنگ حقوق معروف شده خیلی وقت صرف کرد. این قانون با تلاش دستگاه های مختلف، مرکز پژوهش ها، کمیسیون ها و نمایندگان بعد از فراز و نشیب های بسیار به تصویب شورای نگهبان هم رسید و به دولت ابلاغ شد و مردم هم خیلی پیگیر هستند و بنده هم اینجا تاکید می کنم که انشاالله دولت با تسریع در تصویب آیین نامه های این قانون، آن را به مرحله اجرا بگذارد.

حدادعادل سهمیه بندی بنزین را نیز یکی دیگر از اقدامات مجلس هفتم دانست و گفت: این کار شجاعانه ای بود. کاری بود که سال ها مطرح بوده و عملی نمی شد. مجلس با تاکید این کار را انجام داد. البته کار پیچیده و گسترده ای هم بود در آغاز امر نیز مشکلات وجود داشت. ولی الحمدالله این کار مهم با همت مجلس و تلاش دولت در کشور محقق شد و حال در چارچوب این مصوبه هم مردم اصل موضوع را پذیرفتند و هم دولت می تواند با رفع اشکالات بعدی آن به اقتضای زمان این مصوبه را بهتر اجرا کند.

وی افزود: ساماندهی اصلاح و توسعه شبکه حمل و نقل درون شهری و برون شهری و نیز لایحه ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، لایحه حمایت از تولیدکنندگان داخلی و لایحه اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی که در این مجلس از طریق کمیسیون ویژه ای به تصویب رسید از افتخارات مجلس هفتم بود و تاثیر یک لایحه ای مانند اصل 44 در حوزه های اقتصادی کشور بر کسی پوشیده نیست و این لایحه هم اکنون مراحل نهایی خود را در مجمع تشخص مصلحت می گذراند و یکی از یادگارهای خوب مجلس هفتم بود.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: ما توانستیم از انواع ساز و کارها برای تسریع و افزایش کار خود استفاده کنیم که یکی از آنها توجه به اصل 85 قانون اساسی بود که کمیسیون ها کمک کردند و به جای اینکه برخی لوایح مفصل در صحن مطرح شود با اجازه مجلس در کمیسیون ها مطرح شد و همچنین ما گاهی هم برای افزایش کارآیی مجلس با اجازه خود مجلس از ماده 102 استفاده کردیم و ترتیب و تقدم طرح و لوایح را در دستور متناسب با ضرورت ها تغییر دادیم که این امر بر افزایش کارآیی مجلس افزود و شما شاهد بودید که در این ماه های بعد از عید مصوبات زیادی داشتیم و هم آنها مفید و لازم بود و هر چند روز یکبار ما تعدادی از این مصوبات را بر شما عرضه کرده و دستور را تنظیم کردیم.

حدادعادل تصریح کرد: از لحاظ نظارتی نیز علاوه بر سوال و تذکر کتبی و تحقیق و تفحص یک کار جدیدی در مجلس هفتم انجام دادیم و آن این بود که به کار ناظران مجلس که در شوراها و مجامع بر طبق قانون حضور دارند سر و سامانی دادیم.

وی افزود: چون بنده در مجلس ششم هم بودم احساسم این بود که وقتی در ابتدای مجلس یک نماینده بعنوان ناظر در یک شورایی انتخاب می شود دیگر هیچ کس با آن کاری ندارد و وی نیز گزارشی به جایی نمی دهد و پیگیری هم نمی شود یعنی ساز و کار منظمی نداشت. ما با دعوت از نمایندگان که بعنوان ناظر انتخاب شده بودند یک هیات عالی نظارت تشکیل دادیم که خود نمایندگان آن را اداره می کردند. محبی نیا عضو هیات رئیسه هم مسئولیت این هیات را برعهده داشت و در واقع با این کار ما اولین قدم جدی برای نظارت بر کار ناظران را آیین مند کردیم و از رهگذر این تجربه به یک نتیجه بهتری رسیدیم که انشاالله در مجلس هشتم عملی شود و از دوستان خواستم قانونی برای ساماندهی به امر نظارت تدوین کنند.

وی گفت: قانونگذاری بدون نظارت ضمانت اجرا ندارد. در مجلس سنت این بود که به قانونگذاری توجه زیادی می شد ولی نظارت مگر در برخی موارد مثل سوال و تحقیق و تفحص بصورت کیفی و عام بود. اما نظارت عمومی بر اجرای قوانین در مجلس ما نه قانون منظمی دارد و نه در بخش اداری مجلس پشتوانه و پشتیبانی کارشناسی دارد. ما باید هم سازمان اداری مجلس را اصلاح کنیم و هم قوانین را برای نظارت به تصویب برسانیم که کفه نظارت را همسنگ کفه قانونگذاری کتد تا اینکه معلوم شود آنچه مصوب می شود تا چه حد اجرا می گردد.

حدادعادل ادامه داد: مجلس بازوهای خوبی داشت که یکی از آنها مرکز پژوهش ها بود. شاهد بودیم در اغلب طرح ها و لوایح این مرکز نظر کارشناسی می داد و این نظر کارشناسی هم مورد احترام بود. هیات تظبیق مصوبات دولت با قوانین فعال بود و هر دو سه هفته یکبار مصوبات را بر طبق اصل 138 قانون اساسی نزد من می آوردند. بنده هم آنچه را که مغایر تشخیص می دادم با استفاده از نظر مشورتی هیات به دولت ابلاغ می کردم و آنچه را که هم مغایر نبود عدم مغایرت آن را تصویب می کردیم و این نیز یکی از کارهای مهم مجلس است که باز جنبه نظارتی دارد.

وی با بیان اینکه دیوان محاسبات نیز فعال بود، افزود: این دیوان در تطبیق عملکرد دستگاه ها با قانون بودجه رسیدگی های مفصلی انجام داد و گزارش تفریغ بودجه را به مجلس داد که قرائت شد.

وی در مورد کتابخانه مجلس نیز گفت: این کتابخانه امسال صدمین سال تاسیس خود را می گذراند. ما در کشور کمتر کتابخانه ای با این عظمت و قدمت داریم. کتابخانه ای است که شهرت جهانی دارد و ما نیز بودجه های خوبی برای حفظ این گنجینه اختصاص دادیم. کتابخانه همت کرد و یک کتابخانه ویژه نمایندگان در کنار صحن علنی ایجاد کرد.

حدادعادل در مورد تاسیس موزه مجلس نیز گفت: برای تاسیس این موزه مقدماتی طی شده و انشاالله در مجلس هشتم موزه مجلس خواهیم داشت که بتوانیم در آن افتخارات و دیدنی های این صد و اندی سال قانونگذاری را به نمایش بگذاریم که جوانان و مردمی که برای دیدن مجلس می آیند در آن موزه درس تاریخی بیاموزند.

وی افزود: در مجلس اقدامات اجرایی هم در کنار کار قانونگذاری داشتیم که یکی از آنها انتقال مجلس به بهارستان بود. این امر در ابتدای مجلس هفتم صورت گرفت. البته در برخی دوستان قدری در سودمندی این اقدام شک و تردید وجود داشت اما بعد از انتقال به این ساختمان شک و تردیدها برطرف شد. ما از این فضا و امکاناتی که متعلق به کشور بود در خدمت به ملت استفاده کردیم. انشاالله دوره های بعد هم از آن استفاده خواهند کرد.

رئیس مجلس تاکید کرد: آمدن مجلس به بهارستان قرار گرفتن قوه قانونگذاری در حافظه تاریخی ملت بود چون بهارستان همیشه در طول صد سال گذاشته نامش با قوه قانونگذاری و مجلس تداعی می شده و از این پس نیز همینطور خواهد شد.

رئیس مجلس الکترونیکی کردن رای گیری را نیز یکی دیگر از اقدامات مجلس هفتم دانست و اظهار داشت: این موضوع در آیین نامه مجلس بود ولی در ساختمان مجلس قدیم ممکن نبود. با انتقال به ساختمان جدید مجلس این امکان به وجود آمد و پیشرفتی نیز حاصل شد و نمایشگرها برای نمایش طرح و لوایح نیز نصب شد تا جلوی چشم نمایندگان باشد. انشاالله در مجلس آینده از این جهت الکترونیکی کردن و خودکار کردن کارها قدم های دیگر نیز برداشته شود که یکی از آنها دستگاه های راهگشایی است که برای ورود و خروج نصب شده است. همانطور که ما با الکترونیکی کردن رای گیری مشکل تشکیک نداشتیم انشاالله با نصب این دستگاه ها در مجلس هشتم هم مشکل حد نصاب نداشته باشیم. دوستانی که در مجلس ششم و یا در مجالس قبل بودند به خاطر دارند که یکی از گرفتاری های مجلس که باعث اتلاف وقت بود همین تشکیک بود. این تشکیک در مجلس هفتم با این دستگاه از بین رفت و این دستگاه همین نقش را از لحاظ رفع مشکل حد نصاب خواهد بود.

حدادعادل ایجاد تسهیلات برای خبرنگاران را اقدام دیگر مجلس هفتم دانست و گفت: خبرنگاران اینجا حضور دارند و تصدیق می کنند که از نظر فضای کار و افزایش ساعات دسترسی خبرنگاران به نمایندگان و امکان حضور آنها در کمیسیون ها مجلس هفتم فضای بهتری ایجاد شد و همواره امکان گرفتن نظر نمایندگان برای رسانه ممکن بود. خود بنده هم در دو هفته یکبار با همه خبرنگاران مصاحبه مطبوعاتی داشتم و این مصاحبه 31 بار انجام شد و انشاالله 32 بار هم انجام خواهد شد و رابطه خوبی با خبرنگاران داشتیم.

وی افزود: مجلس هفتم در کنار این فعالیت، فعالیت های جدی مهم دیگری نیز داشت. یکی از کارهای این مجلس برگزاری اجلاس پشتیبانی از مردم فلسطین بود که اجلاسی بین المللی بود. از همه جای جهان در این اجلاس شرکت کردند. زمانی که توطئه ها می خواست موضوع فلسطین و غصب سرزمین مردم فلسطین را به فراموشی بکشاند و این مساله را حل شده عنوان کند برگزاری این اجلاس یک یادآوری برای احقاق حقوق مظلومان فلسطین بود که با موفقیت برگزار شد و مقام معظم رهبری در این اجلاس سخنرانی کردند.

حدادعادل خاطرنشان کرد: از اقدامات خوب مجلس هفتم ایجاد دبیرخانه دائمی حمایت از مردم فلسطین بود که تلاش بسیاری نیز انجام داد. جا دارد از زحمات این دبیرخانه و مسئول آن آقای محتشمی پور تشکر کنم.

وی گفت: کار مهم دیگری که در این دوره قانونگذاری انجام شد تشکیل مجمع مجالس آسیا بود که به ابتکار مجلس هفتم صورت گرفت. همکاران ما که در انجمن مجالس آسیایی برای صلح شرکت کرده بودند پیشنهاد کردند که این انجمن به مجمع مجالس آسیا تبدیل شود. زحمات زیادی توسط نمایندگان کشیده شد و نهایتا توفیق نصیب مجلس ما شد که کشورهای آسیایی در تهران جمع شدند و منشور تاسیس مجلس آسیا در تهران به تصویب رسید و دبیرخانه این مجمع بصورت دائمی در تهران تاسیس شد. دبیرکل آن نیز از ایران انتخاب شد و ما موفق شدیم یک نوبت دیگر اولین اجلاسیه این مجلس را در سال 86 در تهران برگزار کنیم این یکی از توفیقات ماندگار مجلس هفتم بود که انشاالله در آینده هم ادامه پیدا کند و می تواند در همبستگی ملت های آسیایی نقش بزرگی داشته باشد.

غلامعلی حدادعادل در بخش دیگری از سخنانش گفت: اقدام دیگر مجلس هفتم برگزاری جشن و مراسم یکصدمین سال انقلاب مشروطیت بود که ما صدمین سال مجلس خود را جشن گرفتیم و این جشن صرفا پایکوبی نبود بلکه این فرصت را به یک مجال برای بررسی های تحقیقی و تاریخی مبدل کردیم و در همین صحن علنی سخنرانی های خوبی برگزار شد. روسای مجالس قبل آمدند و سخنرانی کردند.

وی افزود: من از شما نمایندگان تشکر می کنم که در این چهار سال با ما همدلی، همکاری و همفکری کردید و ما این دوره را با موفقیت به پایان رساندیم. این کشتی بعد از چهار سال به ساحل رسیده است. باید از همه شما سپاسگزاری کنم.

رئیس مجلس همچنین در مورد نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: این مجلس تلاش بسیار کرد و این انتخابات بسیار خوب برگزار شد که همه شما شاهد بودید انتخابات شوراها زیر نظارت مجلس است و مجلس این کار را به درستی انجام داد. کمیسیون اصل 90 هم در این کار سهیم بود. تشکر از شما نمایندگان وظیفه بنده است. باید از خانواده های شما هم تشکر کنم. از همسران نمایندگان نیز باید سپاسگزاری کنم، چون در واقع صبر و تحمل آنها بود که به شما اجازه داد در مجلس بتوانید وظایف خود را انجام دهید و خواهش می کنم سلام و سپاس بنده را به همه خانواده ها ابلاغ کنید.

وی همچنین از کرمی نماینده ایلام و نبی زاده نماینده گچساران، نمایندگان مرحوم در طول چهار سال عمر مجلس هفتم یاد کرد و برای آنها طلب مغفرت و علو درجات کرد.

حدادعادل همچنین از اعضای هیات رئیسه مجلس و تمامی بخش های اداری، فرهنگی و خدماتی و... مجلس تشکر و قدردانی کرد. همچنین از صدا و سیما، رسانه ها، خبرنگاران و خبرگزاری ها و عکاسان و همه آنها که در انعکاس اخبار مجلس کوشا بودند سپاسگزاری کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش نیز گفت: اظهار رضایت مقام معظم رهبری از این مجلس روز افتخار مجلس هفتم است. همه ساله ایشان رضایت خود را در دیدار سالانه اعلام می کردند. سال گذشته عبارتی بیان فرمودند و من آن را نقل می کنم «آنچه که در مورد این دوره از مجلس این حقیر می توانم عرض کنم و جمع بندی که تا امروز از این مجلس فی الجمله در ذهن است بعنوان یک شاهد و یک ناظر که در بعضی از این مجالس متعدد اندکی بودیم و بقیه را نیز از نزدیک شاهد بودیم و با آنها تعامل داشتیم به نظر من مجلس خوبی است و جزو دوره های خوب مجلس محسوب می شود. مجلس نشان داد که به طبقات ضعیف در جامعه اهتمام می ورزد و برای آن مساله احساس جبران ضعف طبقات ضعیف و مردمان فقیر و دورماندگان بسیاری از احتیاجات است.»

وی قبل از آنکه زنگ پایان آخر مجلس هفتم را به صدا درآورد با قرائت دو بیت از سعدی جلسه علنی را به پایان رساند.

ای برتر از قیاس و خیال و گمان و وهم

وز آنچه دیده ایم و شنیدیم و خوانده ایم

مجلس تمام گشت و به آخر رسید عمر

ما همچنان در اول وصل تو مانده ایم

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet