هدر اصلی
1389/08/03 09:24:00
سرویس اقتصادی
مفتح :

هدایت فعالیت​های اشتغال​زا متناسب با ویژگی​های اقلیمی صورت بگیرد

**براساس آمار رسمی منتشر شده،استان همدان در زمره استان‌هایی است که با وجود ظرفیت‌های فراوان یکی از بیشترین آمارهای بیکاری را در کشور دارد.

 یکی از دلایل این امر محوریت کشاورزی و مهجور بودن صنعت طی سالیان متمادی در این استان است. در چندسال اخیر خشکسالی‌های متعدد بیکاری در استان را تشدید کرده است و از همین رو توجه جدی‌تر به صنعت و پیگیری احداث شهرک‌های صنعتی مورد توجه ویژه نمایندگان استان قرار گرفته است.

در این گفت‌وگو،«محمد مهدی مفتح»، نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی در مورد ظرفیت‌های متعدد استان و همچنین اقدامات صورت گرفته در بخش صنعت در همدان و حوزه انتخابی خود سخن گفته است.

 جناب آقای مفتح وضعیت بیکاری در استان همدان را چگونه ارزیابی می‌کنید و راه برون رفت از این معضل از دید شما چیست؟

نرخ بیکاری در استان همدان آنچنان که در سفر سوم هیأت محترم دولت و جناب رئیس‌جمهور به همدان و در جلسه دولت مطرح شد، در زمره اعداد بالای کشور محسوب می‌شود، بنابراین توجه به اشتغال در استان اهمیت و اولویت خاصی دارد. باید در برنامه ریزی‌های ملی و تخصیص اعتبارات، هدایت فعالیت‌های اشتغالزا متناسب با امکانات همدان و بر اساس ویژگی‌های بومی و اقلیمی و زیرساخت‌هایی که در استان وجود دارد، صورت بگیرد تا شاهد کاهش بیکاری باشیم. در عین حال اگر بخواهیم تعادلی میان شاخص‌های برخورداری ایجاد کنیم، در برنامه ریزی‌های کشوری اقدامات در این زمینه از اولویت بالایی برخوردار است.

 در عین حال ما شاهد ظرفیت‌های بالایی در استان همدان برای ایجاد اشتغال پایدار هستیم.

بله، همدان از زیرساخت‌های خوبی برای اشتغال برخوردار است. همدان استانی است که گلوگاه و معبر چند استان به پایتخت است.

 همچنین در مرکز غرب کشور قرار دارد و غرب کشور بیشترین تراکم جمعیت را دارد. از سوی دیگر به بازار مصرف بزرگی نیز همچون ترکیه و عراق بسیار نزدیک است که این امر یک فرصت بزرگ محسوب می‌شود. همچنین راههای ارتباطی خوب، چه جاده‌ای و چه ریلی نیز دارد که برخی از آنها در دست اقدام هستند و به زودی به بهره‌برداری می‌رسند، بنابراین زیرساخت‌ها خوب و مناسب هستند.

از نظر معدن و منابع طبیعی و در عین حال نیروی انسانی تحصیلکرده هم استان از ظرفیت بالایی برخوردار است. این شاخص‌ها ایجاب می‌کند از نظر سرمایه گذاری ‌توجه ویژه‌ای به استان مبذول شود. متأسفانه با وجود اینکه استان همدان از نظر آماری نزدیک به 3 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد، اما سهم استان از ارزش افزوده صنعتی کمتر از یک درصد است. این امر نشانگر آن نیازی است که استان همدان به سرمایه‌گذاری صنعتی دارد تا زمینه ایجاد اشتغال فراهم شود.

 این ظرفیت‌ها در حوزه انتخابی شما به چه صورت است؟

شبیه این مسئله و به نحو گویاتری در شهرستان رزن وجود دارد. اول اینکه شهرستان رزن نزدیک‌ترین شهرستان همدان به تهران است و کمترین فاصله را تا پایتخت دارد. از دیگر سو رزن نزدیک‌ترین شهرستان استان به قطب‌های صنعتی مانند قزوین، تاکستان، اراک و ساوه است. همچنین از راههای جاده‌ای مناسبی برخوردار است؛ از یک طرف اتوبان تهران- ساوه- همدان از جنوب شهرستان عبور می‌کند. از شمال هم آزادراه همدان- رزن- آوج- قزوین- تهران را داریم. بنابراین از نظر راههای مواصلاتی هم از شرایط ویژه‌ای برخورداریم. راه‌آهن تهران همدان هم از نزدیکی رزن عبور خواهد کرد. به راه هوایی و فرودگاه همدان هم نزدیک هستیم. مسئله مهم دیگر این است که در برنامه توسعه صنعتی استان، این حوزه انتخابی به عنوان منطقه صنعتی تشخیص داده شده است. در کنار همه این مسائل از مردم بافرهنگی هم برخوردار است. بنابراین امتیازات خوبی برای استقرار صنعت در شهرستان رزن وجود دارد و از این بابت انتظار می‌رود رشد خوبی در این حوزه داشته باشیم و اشتغال افزایش یابد.

 چه اقداماتی برای تحقق این امر صورت گرفته است؟

اول اینکه تنها دو کارخانه سیمان فعال همدان در شهرستان رزن واقع است. کارخانه سیمان هگمتان با ظرفیت تولید 7 هزار تن تولید روزانه از جمله بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولید سیمان کشور است. از طرف دیگر واحدهای صنعتی متعددی در این حوزه انتخابی ایجاد شده است. اینجانب در مجلس چهارم به دنبال تأسیس شهرک صنعتی در رزن بودم که با پیگیری‌های صورت گرفته موفق شدیم در مجلس پنجم این شهرک را به تصویب هیأت دولت برسانیم تا شکل بگیرد و استقرار یابد. در مجلس هفتم نسبت به استقرار واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی رزن تلاش‌های زیادی صورت گرفته است و اکنون واحدهای صنعتی بسیار خوبی در این شهرک در حال احداث و بهره‌برداری است. واحدهای تولید لوله‌های G R P که برای صنعت آب و فاضلاب کشور اهمیت ویژه‌ای دارند، فویل‌های آلومینیومی که از نیازهای اساسی کشور است، واحد تولید سموم کشاورزی، مبلمان، قطعه‌سازی خودرو و غیره از جمله واحدهایی هستند که در این شهرک در حال تولید یا نزدیک به بهره‌برداری‌اند.

از سوی دیگر توسعه این شهرک صنعتی مورد پیگیری ما بود که توانستیم وسعت آن را از 35 هکتار به 100 هکتار برسانیم.

 این وضعیت در دیگر شهرهای حوزه انتخابی‌تان به چه صورت است؟

در دو بخش دیگر یعنی قروه درجزین و سرد رود هم برای احداث شهرک‌های صنعتی تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است. در سفر دوم هیأت دولت احداث شهرک صنعتی قروه درجزین را به تصویب رساندیم و اقدامات لازم برای استقرار آن در دست اقدام است که هنوز به نتیجه نرسیده است که ما از مسئولان ذی ربط انتظار داریم نسبت به اجرای این مصوبه اقدامات جدی‌تری انجام دهند. در مورد احداث شهرک صنعتی در سرد رود هم پیگیری‌های بسیاری صورت گرفته است. فرد خیری زمین مورد نیاز برای احداث شهرک صنعتی را اهدا کرده است و مطالعه برای ایجاد شهرک آغاز شده است که امیدوارم با پیگیری مسئولان این امر با سرعت محقق شود.

بنابراین ملاحظه می‌کنید ما ظرفیت استقرار صنعت و افزایش فرصت‌های شغلی در حوزه صنعتی را داریم و طبیعتاً به دنبال ایجاد صنعت، فرصت‌های شغلی نیز در بخش‌های خدمات، حمل و نقل، خرید و فروش، خدمات بانکی و غیره شکل می‌گیرد. البته جدا از صنایع مادر، در روستاها و شهرهای کوچک هم فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد که نیاز به حمایت بیشتر دارد.

 منظورتان چه فعالیت‌هایی است؟

به عنوان مثال بحث تولید قاب عکس به‌خصوص در روستای کاج در قروه درجزین از رونق خوبی برخوردار است و تعداد زیادی از روستاییان به این شغل اشتغال دارند. ساماندهی این فعالیت در قالب خوشه‌های صنعتی در حال پیگیری است که می‌تواند زمینه رشد کمی و کیفی این فعالیت را به همراه داشته باشد. همچنین در روستای ماه نیان و روستاهای مجاور آن بحث تولید قطعات لاستیکی خودرو در واحدهای کوچک به صورت جدی دنبال می‌شود که در این زمینه هم درصدد ساماندهی آن در قالب خوشه‌های صنعتی هستیم. در بخش تولید فرش و فرش بافی در رزن فعالیت‌های خوبی صورت می‌گیرد و وزارت بازرگانی هم برای توسعه آن اقدامات مناسبی انجام داده که امیدواریم تداوم داشته باشد. در برخی روستاها هنرهای دستی نظیر تولید کیف‌های دستی و لوازم تولیدی از چرم رونق خوبی دارد؛ خصوصاً واحدهایی که بانوان روستایی احداث کرده‌اند و به تولید کیف می‌پردازند. درمجموع در این حوزه انتخابی در حوزه صنعت و صنایع دستی، در قالب‌های تعاونی، شهرک‌های صنعتی و اشخاص پتانسیل‌های خوبی وجود دارد که همه این‌ها منوط به توجه بیشتر مسئولان است. بنده به عنوان نماینده و خدمتگزار مردم به طور جدی این مسئله را پیگیری می‌کنم تا بحران اشتغال تا حد بسیاری با ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب مرتفع شود.

 به عنوان سؤال آخر چقدر در سرمایه گذاری‌ها از بخش خصوصی بهره برده‌اید؟

سرمایه‌گذاری دولتی در استان همدان آمار بسیار پایینی دارد و می‌توانم بگویم در حوزه انتخابی رزن تقریباً سرمایه‌گذار دولتی در بخش صنعت نداریم. بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در شهرک‌های صنعتی برعهده بخش خصوصی و نهادهای عمومی غیر دولتی است که نشان‌دهنده حرکت مسئولان استان در راستای اصل 44 است.

نکته:

ادامه این گفت‌وگو با محوریت اشتغال در حوزه‌های کشاورزی و گردشگری هفته آینده در این ویژه‌نامه منتشر خواهد شد.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet