آغاز امامت اما زمان (عج)
1389/08/03 14:04:00
سرویس سیاسی

بنایی ابعاد سفر رهبری به قم را تشریح کرد

**علی بنایی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: حضور مقام معظم رهبری در قم بی‌شک باعث تقویت جایگاه سیاسی حوزه در کشور خواهد شد.

‏مقام معظم رهبری 27 مهر ماه چهارمین سفر خود را طی برنامه‌ای 10 روزه به شهر قم آغاز کردند.مردم و مسئولان این شهر از مدت‌ها قبل با شنیدن مژده این سفر به فکر تدارک برنامه‌ها و استقبال و پذیرایی باشکوه از این مهمان عزیز بوده‌اند. شهر قم از هفته گذشته روزهای خوش و بیاد ماندنی را به خود دیده است. برنامه‌های ویژه این سفر و خبر‌های این شهر از هفته گذشته در صدر اخبار رسانه‌های خبری در کشور بوده است و مردم ولایت دوست ایران، مشتاق شنیدن لحظه به لحظه این دیدارها.

پیامد‌ها و نتایج این سفر نیز برای مردم قم و دیگر نقاط ایران حائز اهمیت است. حضور مقام عظمای ولایت در شهر قم؛ موطن مراجع بزرگ جهان تشیع، از ابعاد متعدد و مهمی برخوردار است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"علی بنایی" نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار 19 دی ابعاد و تأثیرات سفر معظم‌له به استان را تشریح کرده است:

 شهر قم از هفته گذشته میزبان مقام معظم رهبری است. ارزیابی شما از نتایج این سفر چیست؟

این سفر دارای اثرات داخلی، خارجی، عمرانی، استانی، فرهنگی و حوزوی است. رهبر انقلاب هم‌اکنون یکی از مراجع بزرگ جهان تشیع هستند و مقلدان بسیاری در داخل و خارج از کشور از ایشان تقلید می‌کنند از این رو حضور ایشان در قم و دیدار با مراجع بسیار حائز اهمیت است.

رهبر انقلاب رفاقتی 40 ساله با برخی از مراجع تقلید دارند و دیدار ایشان با مراجع از این حیث بسیار جالب و به یاد ماندنی است. به نظرم حضور رهبر انقلاب در قم موجب هم‌افزایی مرجعیت معظم و ولایت گرانقدر خواهد شد.

این سفر و ارتباط پیوسته مقام معظم رهبری با مراجع عظام تقلید موجب می‌شود که تفکراتی که می‌خواهند اسلام را منهای روحانیت و منهای سیاست جلوه دهند از میان برود و در نتیجه جایگاه تفکر اسلامی و جایگاه روشن اسلام در زندگی اجتماعی و کارآمدی دین در عرصه سیاست به نمایش گذاشته می‌شود.

از سوی دیگر حضور رهبر در قم بی‌شک باعث تقویت جایگاه سیاسی حوزه در کشور خواهد شد. امروزه حوزه به شدت در مسائل سیاسی فعال است و بخش‌های متعددی در این زمینه در حال فعالیت هستند. بی‌شک رهنمودهای مقام معظم رهبری و وجود پر خیر و برکت ایشان باعث بهبود وضعیت سیاسی در حوزه خواهد شد. همچنین بازتاب این سفر تقویت و استحکام ‌بخشی و کارآمدسازی بیشتر دین در عرصه‌های مختلف زندگی و حیات بشری است.

 استقبال باشکوه مردم قم از مقام معظم رهبری در این سفر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

‌ مردم قم، مردمانی ولایتمدار و انقلابی هستند و استقبال پرشور مردم، علما و روحانیان از مقام معظم رهبری قابل پیش‌بینی و در عین حال بسیار باشکوه و دیدنی بود.

در روز نخست مردم استقبال گرم و صمیمی خود را نشان داده و با شور و حرارت به دیدار ایشان شتافتند؛ این امر به حدی بود که باعث شد رهبر معظم انقلاب در دیدار مختصری که با علما و بزرگان حوزه در مسجد مطهری داشتند، از اینکه با تأخیر به این جلسه رسیدند، عذرخواهی کنند و اظهار نمایند که خونگرمی مردم قم و جمعیت عظیم استقبال‌کننده موجب کندشدن حرکت و تأخیر شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دلیل سپری کردن دوران تحصیلات در قم با این شهرآشنایی دارند و فرمودند که من قم را می‌شناسم و این خونگرمی از قدیم بین اهل قم بود که باعث شد با این بصیرت و نشاط در صحنه حاضر شوند.

حضور مقام معظم رهبری در شهر مذهبی قم و ابراز ارادت مردم متدین و همیشه در صحنه این شهر به ایشان، جلوه‌های بی‌نظیری از پیوند ملت و رهبری و حوزه‌های علمیه را نشان داد و به جهانیان ثابت کرد که هیچ فاصله‌ای بین مردم، ‌رهبری و حوزه‌های علمیه و بزرگان وجود ندارد.

 مقام معظم رهبری در بیاناتی که در جمع اقشار مختلف مردم در میدان آستانه ایراد فرمودند، به چه نکاتی اشاره داشتند؟

بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری بسیار حکیمانه، مدبرانه، هوشمندانه و راهبردی بود. ایشان وحدت را یک نیاز اساسی برای کشور عنوان کردند و با تأکید بر ضرورت توجه مردم و مسئولان به این مهم، همه را به رعایت این اصل فراخواندند. ایشان در سخنرانی خود به تعریف جایگاه قم پرداخته و به جایگاه این شهر در جمهوری اسلامی و در نقشه مهندسی جهان اسلام اشاره کرده و نقش قم را در تولید فکر دینی، علم دینی، تشکیل کرسی‌های نظریه‌پردازی و تولید علم یادآور شدند. همچنین نقش قم در رفع شبهات مطرح در جهان اسلام را ستودند.

همه مسئولان در هر رده و مقامی که هستند باید به دستورات و تأکیدات مقام معظم رهبری توجه کنند و تمام سعی و همت خود را در رفع نیازها و مشکلات مردم به کارگیرند. با توجه به اشاره ایشان مبنی بر ضرورت هماهنگی مسئولان استان قم، همدلی مسئولان و مدیران استان می‌تواند بهره‌های بیشتری را از این سفر پرخیر و برکت نصیب استان قم کند.

 با توجه به تأکیدات رهبری در این سفر به رعایت وحدت ملی، شرایط کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اکنون در شرایط خاصی به سر می‌بریم، از طرفی با نقشه‌ها و کینه توزی‌های دشمنان مواجه‌ایم و از سوی دیگر اهداف چشم‌انداز کشور را دنبال می‌کنیم. اگر می‌خواهیم در این مسیر توفیقاتی داشته باشیم رمز آن حرکت بر پایه وحدت و همدلی است. هیچ گاه کشور با چند دستگی و دورویی و تنگ نظری به جایی نمی‌رسد. اگر مقام معظم رهبری همواره بر بحث وحدت در کشور تأکید دارند علت آن این است که وحدت یک امر زیربنایی است که اگر در کشور محقق شود امورات جامعه به سرانجام می‌رسد. این همان بحث مورد نظر رهبر در اتحاد ملی و انسجام اسلامی است که پیشتر نیز بر آن تأکید داشتند.

 توصیه‌های رهبر برای عملی کردن وحدت ملی چه بوده است؟

 نگاهمقام معظم رهبری به وحدت یک نگاه راهبردی است که باید به طور جدی در کشور به آن پرداخته شود و همانطور که رهبر انقلاب تأکید کردند صرف شعار درباره آن کافی نیست بلکه وحدت زمانی کارساز است که محور و جهت آن معلوم باشد و مشخص شود که حرکت ما به چه سمتی است. وقتی در کشور منیت‌ها و خواسته‌های سازمانی و گروهی و تعصبات نابجا همچنان پیگیری شود نمی‌توانیم انتظاری از تحقق وحدت داشته باشیم. باید با اولویت‌بندی مسائل کشور را پیگیری کنیم و دست از منیت‌ها برداریم زیرا وحدت راهبردی‌ترین نیاز کشور در شرایط فعلی است.

مقام معظم رهبری همچنین به بازخوانی نقشه دشمنان پرداختند و فرمودند که آنها سعی دارند اسلام را بدون روحانیت جلوه دهند و قصد دارند اسلام را جدا از سیاست نشان دهند، بنابراین باید با بصیرت بتوانیم نقشه دشمن را بخوانیم و راهی که آن نقشه در پیش گرفته را افشا کنیم و بدانیم که راه تقویت و کارآمدی دین، پافشاری بر اصولی است که آنها علیه آن تبلیغ می‌کنند. یعنی معتقدیم روحانیت، کارشناسان دینی و مفسران اسلام هستند، به علاوه عدم جدایی دین از سیاست اصلی است که باید سرلوحه کارهای ما قرار گیرد.

 یکی از مطالبات رهبری از حوزه‌های علمیه ایجاد تغییر و تحول در علوم انسانی بوده، قم طی چند سال اخیر در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است؟

ایجاد چنین تغییری از مطالبات رهبری در سفر سال 79 ایشان از قم بود. البته دستاوردهای متعددی در این زمینه کسب شده است. حوزه‌های علمیه طی چندسال گذشته تلاش جدی در این زمینه سامان داده‌اند و ما امیدواریم بتوانیم به طور صحیح این اقدامات را در حضور رهبر معظم انقلاب بازگو کنیم. البته معتقدم با حضور رهبر در قم و رهنمودهای ایشان در روند تحول حوزه‌های علمیه پیشرفت چشمگیری حاصل خواهد شد.

 چه برنامه‌هایی تاکنون برای سفر ایشان تعیین و اجرا شده است؟

سفر ده روزه رهبر بیشتر جنبه کاری داشته و دیدارهای متعددی در این زمینه پیش‌بینی شده است. سفر رهبر انقلاب به قم یک سفر استانی بوده و از این رو بسیار پرکار است. دیدار با مراجع و اساتید، دیدار با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه، مدیران استان‌ها و... از برنامه‌های تعیین شده است. مقام معظم رهبری به عنوان یک مرجع تقلید با دیگر مراجع عظام، دیدارهایی بسیار صمیمانه دارند و این امر در راستای وحدت در جامعه، نقشی بسیار اساسی ایفا خواهد کرد.

 نکات مهم این گفت‌وگو

حضور رهبر در قم بی‌شک باعث تقویت جایگاه سیاسی حوزه در کشور خواهد شد. امروز حوزه به شدت در مسائل سیاسی فعال است و بخش‌های متعددی در این زمینه در حال فعالیت هستند. بی‌شک رهنمودهای مقام معظم رهبری و وجود پر خیر و برکت ایشان باعث بهبود وضعیت سیاسی در حوزه خواهد شد.

 این سفر و ارتباط پیوسته مقام معظم رهبری با مراجع عظام تقلید موجب می‌شود که تفکراتی که می‌خواهند اسلام را منهای روحانیت و منهای سیاست جلوه دهند از میان برود و در نتیجه جایگاه تفکر اسلامی و جایگاه روشن اسلام در زندگی اجتماعی و کارآمدی دین در عرصه سیاست به نمایش گذاشته می‌شود.

ایشان در سخنرانی خود به تعریف جایگاه قم پرداخته و به جایگاه این شهر در جمهوری اسلامی و در نقشه مهندسی جهان اسلام اشاره کرده و نقش قم را در تولید فکر دینی، علم دینی، تشکیل کرسی‌های نظریه‌پردازی و تولید علم یادآور شدند.

هیچ گاه کشور با چند دستگی و دورویی و تنگ نظری به جایی نمی‌رسد. اگر مقام معظم رهبری همواره بر بحث وحدت در کشور تأکید دارند علت آن این است که وحدت یک امر زیربنایی است که اگر در کشور محقق شود امورات جامعه به سرانجام می‌رسد.

وقتی در کشور منیت‌ها و خواسته‌های سازمانی و گروهی و تعصبات نا به‌جا همچنان پیگیری شود نمی‌توانیم انتظاری از تحقق وحدت داشته باشیم ، باید با اولویت‌بندی مسائل کشور را پیگیری کنیم و دست از منیت‌ها برداریم زیرا وحدت راهبردی‌ترین نیاز کشور در شرایط فعلی است.

آنها سعی دارند اسلام را بدون روحانیت جلوه داده و قصد دارند اسلام را جدا از سیاست نشان دهند. بنابراین باید با بصیرت بتوانیم نقشه دشمن را بخوانیم و راهی که آن نقشه در پیش گرفته را افشا کنیم و بدانیم که راه تقویت و کارآمدی دین، پافشاری بر اصولی است که آنها علیه آن تبلیغ می‌کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet