خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/08/04 10:11:00
سرویس صحن
به دلیل اخطارهای نمایندگان؛

ماده 65 طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی مراعا ماند

**ماده ۶۵ طرح اصلاح اگلوی مصرف انرژی برای بررسی بیشتر به دلیل اخطار قانون اساسی برخی نمایندگان مراعا گذاشته شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه بررسی جزئیات طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی هنگام بررسی ماده 65 این طرح، تعدادی از نمایندگان ازجمله" جمشیدانصاری"، "امیدواررضایی" و "محمد مهدی مفتح" نمایندگان زنجان، مسجد سلیمان و رزن این ماده را مغایراصول 53 و 75 قانون اساسی دانستند.

"محمدحسن ابوترابی فرد" نایب رئیس مجلس که امروز در غیاب علی لاریجانی ریاست جلسه علنی را برعهده دارد، پس از شنیدن این اخطارها  و پس از آنکه پیشنهادات حذف کل و جزء در ماده 65 رای نیاورد، اعلام کرد که این ماده برای بررسی بیشتر مراعا مانده و به کمیسیون انرژی ارجاع می شود.

اما حمیدرضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی در تذکری اشاره به عدم رای آوردن پیشنهادهای حذف جزء و کل در ماده 65 طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی گفت:‌ ماده 65 شفاف بوده و نیاز به مراعا ماندن ندارد.

پس از تذکر کاتوزیان، ابوترابی فرددر پاسخ گفت:‌از آنجا که بجای شرکت ملی پالایش و پخش وزارت نفت در ماده 65 طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی مکلف شده که منابع حاصل از صادرات نفت کوره مازاد بر مصرف داخلی را برای ارتقاء تکنولوژی پالایشگاه استفاده کند، ‌این موضوع ابهام دارد.

وی توضیح داد:‌این در حالی است که شرکت ملی پالایش و پخش در قانون موظف شده که از منابع حاصل از صادرات نفت کوره بر مصرف داخل اقدام به ارتقاء تکنولوژی پالایشگاه ها کند.

ابوترابی در پایان بر این اساس برای رفع ابهام در ماده 65 طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی خواستار مراعا ماندن این ماده برای بررسی بیشتر شد.

براساس ماده 65 وزارت نفت مکلف است طی برنامه پنجم توسعه با استفاده از منابع حاصل از صادرات نفت کوره مازاد بر مصرف داخل، نسبت به ارتقاء تکنولوژی و تکمیل زنجیره پالایش نفت خام پالایشگاه های موجود به گونه ای اقدام کند که در پایان برنامه، متوسط تولید نفت کوره پالایشگاه های مذکور به حداکثر ده درصد (10%) نفت خام تحویلی برسد و فرآورده های بنزین، نفت گاز، نفت سفید، گاز مایع، نفت کوره و سایر فرآورده ها برابر استانداردهای جهانی تولید شود.

همچنین براساس تبصره این ماده وزارت نفت مکلف است برنامه اجراء احکام فوق را حداکثر سه ماه پس از تصویب این قانون تهیه و به اطلاع مجلس شورای اسلامی و عموم مردم برساند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet