ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1389/08/05 09:26:00
سرویس فرهنگی
نصرالله ترابی

شهرکرد از مراکز استان‌های دیگرخیلی عقب‌تر است

**این روزها بازار تذکرهای نمایندگان به اعضای مختلف هیأت دولت، به شدت داغ است و هر کسی به نوبه خود و با توجه به درد دل‌های مردم حوزه انتخابیه خود، وزیری را مورد سؤال یا تذکر قرار می‌دهد.

"نصرالله ترابی قهفرخی" نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی نیز از جمله نمایندگانی است که در هفته‌های اخیر، دست‌کم سه وزیر را مورد سؤال و تذکر قرار داده است: وزرای ارتباطات، آموزش و پرورش - که این روزها همه دارند به او تذکر می‌دهند- و وزیر بهداشت و درمان.

علاوه بر این، از آنجا که او نماینده مرکز استان چهارمحال و بختیاری است، برای اینکه حوزه انتخابیه‌اش دست‌کم به قد و قواره مراکز دیگر استان‌ها دربیاید، تاکنون تلاش‌های بسیاری کرده، اما متأسفانه هنوز شهرکرد، از بسیاری از بدیهی‌ترین امکانات مراکز استان‌های دیگر، مثل جاده کمربندی، هتل، ورزشگاه و... محروم است.

نماینده مردم شهرکرد در گفتگو با هفته نامه  زردکوه درباره سفر رئیس‌جمهور به لبنان - که خبر داغ هفته گذشته رسانه‌ها بود-، نظر مثبتی دارد و آن را برای عرض‌اندام در برابر آمریکا و غرب، مفید می‌داند، اما از نظر نگرانی‌هایی که برای کشورهای منطقه و گروه‌های داخلی لبنان ایجاد شده، معتقد است ایران باید هدف خود از انجام این سفر را واضح‌تر تبیین می‌کرد تا همسایگانمان دچار سوءتفاهم نشوند و بعد رئیس‌جمهور مجبور نشود تلفنی به ملک‌عبدالله راجع به سفرش، اطمینان خاطر بدهد!

در گفت‌وگوی قبلی که با ترابی داشتیم، او از رئیس‌جمهور خواسته بود که حرف خود را - مبنی بر اینکه مجلس دیگر در رأس امور نیست- پس بگیرد، اما اکنون با گذشت بیش از یک ماه و اینکه رئیس‌جمهور حرفش را پس نگرفته، او می‌گوید: بعید می‌دانم مجلس، قصد مقابله به مثل یا پیگیری بیشتر موضوع را داشته باشد. نمایندگان به همین اعتراضات شفاهی در نطق‌های پیش از دستور خود کفایت کرده‌اند و جواب حرف را با حرف داده‌اند!

آقای ترابی، سؤالی که شما از وزیر ارتباطات پرسیده‌اید، مربوط به مشکل آنتن دهی موبایل در بخش‌هایی از حوزه انتخابیه‌تان بوده است. آیا پس از طرح این سؤال، این مشکل، مرتفع شده است؟

متأسفانه خیر و مشکل موبایل همچنان باقی است و با توجه به واگذاری مخابرات به بخش خصوصی، ظاهراً مشکل همچنان برجاست و یک بار که می‌خواهی تماس بگیری، باید چهار بار زنگ بزنی و هر بار هم علاوه بر هزینه مکالمه، هزینه اولیه اعمال می‌شود.

آیا وزارت ارتباطات به سؤال شما پاسخ یا توضیحی داده است؟

خیر. هنوز جوابی نداده است.

 تذکرتان به وزیر آموزش و پرورش در چه رابطه بوده است؟

در پی اعتراضات مردمی به آزمون‌های استخدامی و وضعیت استخدام‌های آموزش و پرورش، به ایشان هم راجع به این موضوع تذکر داده‌ام که هنوز جوابی نداده است. علاوه بر این، به وزیر بهداشت و درمان هم تذکری داده‌ام.

 شهرکرد در قیاس با سایر مراکز استان‌ها، همچنان با مشکلات ناشی از توسعه‌نیافتگی دست و پنجه نرم می‌کند و امکاناتی که به این شهرستان اختصاص داده می‌شود، با آنچه درباره مراکز استان‌های دیگر اتفاق می‌افتد، قابل مقایسه نیست. با توجه به اینکه شما نماینده شهرکرد هستید، برای رساندن این شهر به سطح مطلوبی از حداقل‌های لازم برای یک مرکز استان، چه کرده اید؟

بنده شخصاً راجع به مرکز استان زیاد صحبت کرده ام. البته مرکز استان، متعلق به همه است، چون دارد خدمات استانی ارائه می‌دهد. اما شما درست می‌گویید و امکانات این شهر اصلاً درخور یک مرکز استان نیست. برای مثال، شهرکرد هیچ جاده کمربندی ندارد و کلیه ورود و خروج‌ها، از داخل شهر انجام می‌شود؛ یعنی تریلر با بار 30، 40 تنی هم باید از درون شهر تردد کند. این در حالی است که الان دیگر تقریباً همه مراکز استان‌ها جاده کمربندی دارند و ماشین‌های سنگین از کنار شهر عبور می‌کنند که به ترافیک شهری و عبور و مرور شهری دامن نزنند.

 بحث حمل و نقل هوایی در چه وضعیتی است؟

بحث فرودگاه و پروازهای روزانه نیز مطرح است که چون برخی از شهرستان‌های استان اصفهان هم به فرودگاه ما نزدیکتر است تا به مرکز اصفهان، مردم آنها هم می‌توانند از پروازهای فرودگاه ما بهره‌مند شوند اما با وجودی که در سفرهای استانی هیأت دولت تأکید شد که هر روز باید به مرکز استان، پرواز داشته باشیم، متأسفانه هنوز این موضوع عملی نشده که فقدان پروازهای منظم روزانه، ارائه خدمات و تسهیلات به استان را با مشکل مواجه می‌کند.

 درباره امکانات شهری و رفاهی شهرکرد کمی بیشتر توضیح می‌دهید؟

امکانات شهری مثل هتل، ورزشگاهی در خور مرکز استان، بعضی از خدمات برتر که مردم نیاز دارند، مثل سینما و تئاتر که حداقل مرکز استان‌ها باید داشته باشند، در استان ما نیست و مردم برای استفاده از آنها به اصفهان می‌روند. از نظر درمانی هم همین طور است و همشهریان ما تردد زیادی برای بهره‌مندی از خدمات درمانی به اصفهان دارند. حتی در بحث میوه و... برخی استان‌ها نیاز خود را به طور مستقیم از باغ‌ها دریافت می‌کنند، اما تره‌بارهای ما هم از اصفهان بار می‌آورند و ما تا این حد، خلأ امکانات داریم.

در زمینه مسائل مربوط به سیاست خارجی، سفر رئیس‌جمهور به لبنان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

از نظر ارتباطات با لبنان، این سفر مثبت بوده است. همچنین برای قدرت‌نمایی و ایجاد نگرانی برای آمریکا، این سفر مؤثر واقع شد. اما ایجاد نگرانی در کشورهای منطقه، مثلاً عربستان و حتی گروه‌های داخلی لبنان به نفع ما نیست. گروه‌های داخلی لبنان امیدوار بودند ایران با نفوذی که روی حزب‌الله دارد، آنها را به نظام حاکم بر لبنان، نزدیک کند، اما 14 مارسی‌ها معتقدند این انتظار برآورده نشده و این تحکیم وحدت بین گروه‌های داخلی لبنان، توسط ایران ایجاد نشده است. باز هم تأکید می‌کنم از نظر اینکه آمریکا یک کمی حساب کار خودش را بکند، این سفر مفید بوده، اما کشورهای منطقه نگران شده‌اند که لابد ایران بیشتر به دنبال تقویت حزب‌الله بوده تا ایجاد وحدت در کشور لبنان.

دلایل ایجاد این نگرانی برای کشورهای منطقه و گروه‌های داخلی لبنان را چه می‌دانید؟

در زبان دیپلماسی، برخی حرف‌هایی زده شد که شاید بیان آن چندان به نفع ما نباشد، مثلاً درست است که ما با اسرائیل مشکل داریم، اما شاید چندان مفید نباشد که به صراحت در لبنان بگوییم که می‌خواهیم اسرائیل را از روی زمین محو کنیم، بلکه باید با فعالیت‌های دیپلماتیک، به تحقق هدف خود کمک می‌کردیم. در ارتباطات بین حزبی دولت لبنان و استنباط کشورهای منطقه، شاید ایران نتوانسته پیام خود را به خوبی برساند و احتیاج به توضیح بیشتری داشته و در مواردی، شاید برخی مسائل اصلاً نیازی نبوده مطرح شود.

 آقای ترابی، عضویت شما در کمیسیون اجتماعی تاکنون برای حل معضلات اجتماعی استان شما چه ثمره‌ای داشته است؟

برخی مسائل، کلی و کشوری است. مثلاً بیمه کارگران ساختمانی، کارگزاران مخابراتی، بافندگان فرش، زنان شاغل دارای فرزند معلول و... شامل استان ما و همه کشور می‌شود اما مواردی مثل گرفتن تجهیزات از وزارت رفاه و تأمین اجتماعی برای بیمارستان تأمین اجتماعی یا تأمین پزشک برای بیمارستان‌های استان، ساخت پلی کلینیک‌ها و کانون‌های کارگری، از مسائل خاص استان ما بوده که به صورت موردی از وزارتخانه‌های مربوطه پیگیری کرده‌ایم.

 در گفت‌وگوی قبلی که با همدیگر راجع به اظهار نظر رئیس‌جمهور درباره مجلس (مجلس در رأس امور نیست) داشتیم، شما معتقد بودید که مردم و مجلس منتظرند رئیس‌جمهور حرفش را پس بگیرد و در غیر این صورت، مجلس ناچار به استفاده از ابزارهای قانونی خود برای بی‌جواب نگذاشتن این حرف می‌شود. اکنون با گذشت بیش از یک ماه، رئیس‌جمهور حرف خود را پس نگرفته است. آیا مجلس قصدی دارد که اقدامی در این زمینه بکند؟

در تمام نطق‌های پیش از دستور، همه نمایندگانی که نطق کرده‌اند، به نوعی به این مطلب اشاره کرده و از رئیس‌جمهور انتقاد کرده‌اند و مجلس تحرکاتی در این زمینه داشته است اما اینکه مجلس سؤال مطرح کند، حرف‌هایی زده شده و چند تایی هم امضا جمع شده، اما بعید می‌دانم مجلس به طور جدی اقدامی بکند و فضای عمومی مجلس و کشور، عکس‌العمل جدی‌تری را ایجاب نمی‌کند. در واقع، این انگیزه در مجلس وجود ندارد که از رئیس‌جمهور، پاسخ جدی‌تری بخواهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet