آغاز هفته وحدت
1389/08/07 15:15:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
قادری مطرح کرد:

5 چالش محوری مجلس در بررسی برنامه پنجم

**عضو کمیسیون تلفیق مجلس با برشمردن ۵ محور چالش برانگیز برنامه پنجم مصوب کمیسیون تلفیق در مجلس گفت: برخی نمایندگان معتقدند گزارش کمیسیون تلفیق مصوباتی دارد که قدرت تاثیرگذاری مجلس را کم می کند و در مواردی ارزیابی از برنامه پنجم امکان پذیر نیست.

جعفر قادری درگفتگو با مهر، با بیان اینکه به نظر می رسد بررسی برنامه پنجم توسعه در صحن مجلس مباحث چالشی  به همراه داشته باشد، گفت: به احتمال زیاد نمایندگان مجلس به حذف برخی مواد مصوب کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه رای دهند.

وی افزود: علت این امر هم آن است که برخی نمایندگان معتقدند گزارش کمیسیون تلفیق مصوباتی دارد که قدرت تاثیرگذاری مجلس را کم می کند ، همچنین برخی از این مصوبات شرایطی را فراهم می کند که ارزیابی از برنامه پنجم امکان پذیر نیست.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: یکی از این مواد تصریح می کند که  تعهدات دولت محدود به بودجه سنواتی خواهد بود و خارج از آن دولت تعهدی در قبال امور ندارد که از نظر نمایندگان این نمی تواند توجیهی در قبال عدم اقدامات دولت  باشد.

قادری یادآور شد: از دیگر مواردی که درکمیسیون تلفیق بحث هایی به دنبال داشت حذف بندی بود ، که صراحتا نظارت دیوان محاسبات را بر ماده ای می طلبید این بند در کمیته مشترک مجلس ودولت حذف شد و کمیته مشترک نظارت معاونت نظارت مجلس را جایگزین کرد که البته این پیشنهاد کمیته نیز درکمیسیون تلفیق  و به دنبال اعتراض برخی اعضای کمیسیون حذف شد .

وی گفت: از دیگر مواردی که در صحن مجلس مطرح خواهد شد ، بحث گنجاندن شاخص ها و اعداد و ارقام است که برنامه را قابل سنجش و ارزیابی کند.

این عضو کمیسیون تلفیق گفت : بر اساس نظر کمیته مشترک مجلس و دولت تکلیف هایی که بر عهده دولت گذاشته شده بود در بازنگری مصوبات کمیسیون برداشته شد و دولت در آن امور مجاز شناخته شد بنابراین این موضوع هم ممکن است مورد ایراد نمایندگان قرار گیرد.

نماینده شیراز تصریح کرد: در برنامه موادی وجود دارد که ضرورت تکلیف بر آن باید در نظر گرفته شود تا براساس آن حکم تکلیفی ، برنامه از سوی مجلس قابل ارزیابی وکنترل باشد .

قادری گفت: برخی نمایندگان معتقدند اختیاراتی که کمیسیون تلفیق به معاونت برنامه ریزی دولت داده به شکل بی رویه ای افزایش یافته است و پیش بینی این است که برخی وزارتخانه ها با فشار آوردن به نمایندگان آنان را قانع کنند که بخشی از این  اختیارات را  کم کنند .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet