هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
قادری مطرح کرد:

5 چالش محوری مجلس در بررسی برنامه پنجم

سرویس دیگر رسانه‌ها
**عضو کمیسیون تلفیق مجلس با برشمردن 5 محور چالش برانگیز برنامه پنجم مصوب کمیسیون تلفیق در مجلس گفت: برخی نمایندگان معتقدند گزارش کمیسیون تلفیق مصوباتی دارد که قدرت تاثیرگذاری مجلس را کم می کند و در مواردی ارزیابی از برنامه پنجم امکان پذیر نیست.
جمعه 7 آبان 1389 ساعت 15:15

جعفر قادری درگفتگو با مهر، با بیان اینکه به نظر می رسد بررسی برنامه پنجم توسعه در صحن مجلس مباحث چالشی  به همراه داشته باشد، گفت: به احتمال زیاد نمایندگان مجلس به حذف برخی مواد مصوب کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه رای دهند.

وی افزود: علت این امر هم آن است که برخی نمایندگان معتقدند گزارش کمیسیون تلفیق مصوباتی دارد که قدرت تاثیرگذاری مجلس را کم می کند ، همچنین برخی از این مصوبات شرایطی را فراهم می کند که ارزیابی از برنامه پنجم امکان پذیر نیست.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: یکی از این مواد تصریح می کند که  تعهدات دولت محدود به بودجه سنواتی خواهد بود و خارج از آن دولت تعهدی در قبال امور ندارد که از نظر نمایندگان این نمی تواند توجیهی در قبال عدم اقدامات دولت  باشد.

قادری یادآور شد: از دیگر مواردی که درکمیسیون تلفیق بحث هایی به دنبال داشت حذف بندی بود ، که صراحتا نظارت دیوان محاسبات را بر ماده ای می طلبید این بند در کمیته مشترک مجلس ودولت حذف شد و کمیته مشترک نظارت معاونت نظارت مجلس را جایگزین کرد که البته این پیشنهاد کمیته نیز درکمیسیون تلفیق  و به دنبال اعتراض برخی اعضای کمیسیون حذف شد .

وی گفت: از دیگر مواردی که در صحن مجلس مطرح خواهد شد ، بحث گنجاندن شاخص ها و اعداد و ارقام است که برنامه را قابل سنجش و ارزیابی کند.

این عضو کمیسیون تلفیق گفت : بر اساس نظر کمیته مشترک مجلس و دولت تکلیف هایی که بر عهده دولت گذاشته شده بود در بازنگری مصوبات کمیسیون برداشته شد و دولت در آن امور مجاز شناخته شد بنابراین این موضوع هم ممکن است مورد ایراد نمایندگان قرار گیرد.

نماینده شیراز تصریح کرد: در برنامه موادی وجود دارد که ضرورت تکلیف بر آن باید در نظر گرفته شود تا براساس آن حکم تکلیفی ، برنامه از سوی مجلس قابل ارزیابی وکنترل باشد .

قادری گفت: برخی نمایندگان معتقدند اختیاراتی که کمیسیون تلفیق به معاونت برنامه ریزی دولت داده به شکل بی رویه ای افزایش یافته است و پیش بینی این است که برخی وزارتخانه ها با فشار آوردن به نمایندگان آنان را قانع کنند که بخشی از این  اختیارات را  کم کنند .

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار