هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد؛

رژیم اخلاقی حاکم بر رفتار نمایندگان در برخی از پارلمان‌های دنیا

سرویس بین الملل
**رژیم اخلاقی حاکم بر رفتار نمایندگان در برخی از پارلمانهای مختلف دنیا در مرکز پژوهشهای مجلس بررسی شد.
چهارشنبه 12 آبان 1389 ساعت 09:28

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز با اعلام این مطلب که اهمیت و شأن جایگاه نمایندگی مجلس در کلیه نظام‌های حقوقی امری بدیهی و به رسمیت شناخته شده است افزود: رویه مرسوم در اغلب نظام‌های حقوقی آن است که برای حفظ این شأن و منزلت مقررات و رژیم اخلاقی را رعایت کنند تا هم نمایندگان از اعمال نفوذ صاحبان قدرت و ذینفعان در فعالیت‌های آنان مصون بمانند و هم خود ملزم به رعایت قواعدی باشند که شأن و منزلت آنان را محفوظ دارد.

این گزارش می‌افزاید: حضرت علی (ع) خطاب به کارگزاران خویش فرموده‌اند: در کاری که مردمان گمان تخلف بر تو می‌برند به شفافیت، عذرخویش را برای آنان بازگو، این کار بدگمانی مردم را از تو و حکومت تو دور می‌سازد و بر مهر بین تو و مردم می‌افزاید.

در آموزه‌های دینی ، وصایای حضرت امام خمینی(ره) و رهنموودهای رهبر انقلاب نیز بر قطع پیوندهای قدرت و ثروت در نظام اسلامی و پرهیز مسئولان از تبعیض و اموال شبهه ناک، تأکید شده است. تجربه جهانی نیز نشان می‌دهد کشورهایی که در آنها درآمدها، ثروت‌ها و هزینه‌های شخصی و حتی هدایای دریافتی مسئولان شفاف‌تر و نظارت‌پذیر است، از موفقیت و کارآمدی بیشتری برخوردار هستند و نهادهای قانونگذاری هر چه از نفوذ دولت و نهادهای ثروت مستقل‌تر بوده‌اند، بیشتر و کارآمدتر به رأی دهندگان خدمت کرده‌اند.

در ادامه این گزارش رژیمهای اخلاقی حاکم بر رفتار نمایندگان در پارلمان کشورهای استرالیا، کره جنوبی، فرانسه، مکزیک، جمهوری چک، آفریقای جنوبی، جمهوری ایرلند، ایتالیا، اوگاندا، انگلیس، اسپانیا و ژاپن مورد بررسی قرار گرفته است.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000