هدر اصلی
1389/08/12 10:12:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو مجمع نمایندگان آذربایجان غربی:

انتقال آب دریای خزر به ارومیه بهترین راهکار نجات دریاچه ارومیه

**عضو مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب دریای خزر از مهمترین راهکارهای نجات دریاچه ارومیه از مرگ حتمی است که در این زمینه اعضای مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس با نهادها و مراکز دولتی و خصوصی وارد مذاکره شده اند.

موید حسینی صدر نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با عدم ورود آب های سطحی رودخانه ها و نهرهای جاری به دریاچه ارومیه غلظت نمک این مکان توریستی دو برابر حد مجاز گردید که این امر باعث تبخیر زیاد آب و سرانجام خشک شدن دریاچه شده است.

وی ایجاد پل میان گذر شهید کلانتری در دریاچه ارمیه را از اساس و پایه اشتباه دانست و گفت: ایجاد پل میان گذر شهید کلانتری بر دریاچه ارومیه باعث شده تا جریان حلقوی آب در دریاچه به راحتی انجام نگیرد و مازاد نمک آب دریاچه در اطراف و مکان های کم عمق رسوب کند.

حسینی صدر بارش کم و عدم ورود آب های سطحی رودخانه ها و نهرها به داخل دریاچه را از دیگر علل نابودی دریاچه عنوان کرد و اذعان داشت، بهترین راهی که می توان دریاچه ارومیه را از مرگ زود هنگام نجات داد انتقال آب دریای خزر به این دریاچه است.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد، برای انتقال آب دریای خزر به نگین سرخ آذربایجان غربی با بیشتر نهادها و مراکز دولتی و بخش خصوصی وارد مذاکرات شده ایم و تمام سعی و تلاش خود را برای بهبود اوضاع دریاچه ارومیه انجام خواهیم داد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین خاطر نشان کرد: با ایجاد سد و دیوار ساحلی در اعماق این دریاچه می توان از نفوذ بیش از حد نمک به دیگر قسمت های این دریاچه جلوگیری کرد و با ماش پاشی و کوچک نمودن قسمت های نمکی، دریاچه ارومیه را از نابودی نجات خواهیم داد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: دریاچه ارومیه امروز دست نیاز را برای جلوگیری از نابودی خود به سوی مسئولان و مردم دراز کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet