هدر اصلی
1389/08/15 08:11:00
سرویس فرهنگی
توسط کتابخانه مجلس صورت گرفت

خریداری مجموعه‌ای بکر از اسناد دوره قاجار و پهلوی

**اعضای شورای ارزیابی اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی در سفر اخیر خود به اصفهان موفق به خریداری مجموعه‌ای مشتمل بر ۸۵۰۰ برگ سند شدند. این مرکز با خرید این اسناد یکی از با ارزش‌ترین مجموعه‌های خود را از لحاظ کمی و کیفی تهیه کرد که همگی بکر، دست‌نخورده و متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی‌اند.

"علی ططری"، مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی، با بیان این که این مجموعه در شمار بزرگترین مجموعه‌های خریداری شده این مرکز است، عنوان داشت: افزوده شدن این مجموعه به آرشیو کتابخانه مجلس شورای اسلامی، حاصل سه شبانه‌روز فعالیت اعضای شورای ارزیابی اسناد کتابخانه مجلس در اصفهان است.

وی با اشاره به این که این نخستین‌باری بود که شورای ارزیابی برای بررسی اسناد در محل عرضه حضور پیدا می‌کرد، بیان داشت: یکی از فواید این سفر آن بود که توانستیم اسناد این مجموعه‌ها را به شکل منسجم و متمرکز تهیه کنیم، چرا که برخی از سودجویان متاسفانه معتقدند با چند پاره کردن اثر می‌توانند سود بیشتری از فروش آن در دفعات مکرر به دست آورند.

مدرس و پژوهشگر حوزه اسناد با تاکید بر این که «اعتقاد نداریم همه صاحبان اسناد برای ارایه‌ آثار خود باید به تهران بیایند و در مواقعی نیز باید برای ارزیابی و بررسی آنها به نقاط گوناگون سفر کنیم» ‌گفت: اسناد این مجموعه در حوزه‌های گوناگون تاریخی، سیاسی، اجتماعی، تجاری و فرهنگی‌ و اغلب متعلق به ظل‌السلطان، اکبر مسعود(صارم الدوله) فرزند ظل‌السلطان و همچنین بنگاه‌های تجاری نظیر حاج عبدالغفار کازرونی، سیدعلی اکبر یزدی، شرکت اسلامیه و حاج میرزا علی اصفهانی‌اند.

ططری اسنادی از بنگاه تجاری مشکی، میرزا علی سقط‌فروش؛ تاجر بیرجندی، محمدعلی تاجر کازرونی، حاج سید شکرالله کاشانی و پسران، عبدالصاحب کازرونی، تجارتخانه توتونچیان، اسنادی از حسین علی‌خان، حاکم نائین، منجم باشی(ملاباشی اصفهان) و اسنادی از روحانیون را از دیگر عناوین این سندها برشمرد.

رییس مرکز اسناد کتابخانه مجلس شوررای اسلامی اغلب این اسناد را مربوط به تجارتخانه‌های اصفهان، یزد، قم، نائین، بیرجند، کازرون و حتی برخی از نقاط خارجی نظیر بمبئی خواند که از چند مجموعه‌دار اصفهانی خریداری شدند.

وی بازدید از مجموعه فرهنگی، تاریخی و مذهبی تخته فولاد اصفهان را از دیگر دلایل این سفر یاد کرد و گفت: این مرکز دانش‌نامه‌ای با نام تخت فولاد اصفهان را در دست چاپ دارد، نخستین جلد این اثر منتشر شده و سه جلد دیگر آن باقی مانده‌اند. این کار توسط مجموعه‌ای مستقل از گروه تاریخ اصفهان صورت می‌گیرد.

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران انجام برخی از مبادلات فرهنگی و تفاهم‌نامه‌ها، بازدید از مراکز فرهنگی و نشستی با گروه تاریخ اصفهان را از دیگر برنامه‌های این سفر سه روزه خواند که خرید اسناد نیز در طول آن صورت گرفت. وی یادآور شد: از روز گذشته بازیابی و شناسایی این اسناد آغاز شده است، در مرحله بعدی سازماندهی و ثبت خواهند شد و سپس برای فهرست‌نویسی به ترتیب زمانی که خریداری شده‌اند، مهیا می‌شوند.

ططری در پایان با اشاره به این که این اسناد در 10 تا 12 مجموعه تهیه شده‌اند،‌ عنوان داشت: قرار است این سندها به سرعت در اختیار پژوهشگران و محققان قرار گیرند تا در کنار تکمیل تحقیقات تاریخی، چنانچه زمینه‌های انتشار در قالب کتاب و پژوهش را داشته باشند، درباره آنها اقدامات لازم صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet