ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1389/08/16 14:59:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده بجنورد:

مصوبه بخش سلامت برنامه پنجم خلاق قانون هدفمندکردن یارانه‌هاست

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: در زمان بررسی و تصویب قانون هدفمند کردن یارانه ها مجلس به دولت قول داد که درآمدهای این قانون را صرف امور دیگری نکند اما نمایندگان به وعده خود عمل نکردند.

موسی الرضا ثروتی در گفت و گو با ایرنا اختصاص 10 درصد از خالص درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به بخش سلامت کشور را خلاف قانون هدفمندی یارانه ها دانست.

این نماینده اصولگرای مجلس افزود: این مصوبه به معنی آن است که دولت باید در سال نخست اجرای برنامه مبلغ 2 هزار میلیارد تومان به بخش سلامت کشور اختصاص دهد که این خلاف آن چیزی است که مجلس در قانون هدفمند کردن یارانه ها تصویب کرد.

وی یادآور شد: طبق قانون هدفمند کردن یارانه ها 50 درصد از درآمد حاصل از اجرای این قانون به مردم تعلق دارد که در قالب یارانه های نقدی و غیر نقدی به مردم بازپرداخت می شود و 30 درصد از آن نیز به بنگاه های تولیدی و صنعتی اختصاص دارد.

ثروتی ادامه داد: هرچند دولت 20 درصد از درآمد حاصل از اجرای این قانون را در اختیار دارد اما این مبلغ باید صرف تنظیم بازار و مقابله با تبعات و آثار منفی اجرای این قانون شود .

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: مجلس در یکی از مواد قانون هدفمند کردن یارانه ها به دولت اجازه داد تا به اختیار خود بخشی از درآمدهای حاصل از اجرای این قانون را به بخش بهداشت و درمان و درمان بیماری های صعب العلاج اختصاص دهد .

ثروتی مصوبه اخیر مجلس را ایجاد محدودیت در کار دولت دانست و گفت: هرچند کمیسیون تلفیق برنامه و بسیاری از نمایندگان مخالف این پیشنهاد بودند اما مجلس به آن رای داد و به نظر می رسد که کار خوبی نشد.

وی افزود: در زمان بررسی و تصویب قانون هدفمند کردن یارانه ها به دولت قول دادیم که درآمدهای این قانون را صرف امور دیگری نخواهیم کرد اما مجلس با مصوبه اخیر خود خلف وعده کرد.

ثروتی گفت: دولت همان زمان خواستار ایجاد صندوقی برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها بود تا مبالغ و اعتبارات این صندوق خارج از دسترس نمایندگان مجلس باشد و آنان نتوانند این اعتبارات را در محل های دیگری هزینه کنند.

نماینده مردم بجنورد در مجلس افزود: در جریان بررسی لایحه بودجه 1389 کل کشور به پیشنهاد یکی از نمایندگان مبلغ 100 میلیارد تومان از محل اعتبارات قانون هدفمند کردن یارانه ها به بهزیستی اختصاص یافت که آن هم کار درستی نبود.

ثروتی تاکید کرد: مصوبه اخیر مجلس و تداوم این روند مبنی بر برداشت بی حساب از منابع قانون هدفمند کردن یارانه ها مشکل زا است .

وی پیش بینی کرد که این مصوبه مجلس با ایراد شورای نگهبان رو به رو شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet