هدر اصلی
1387/04/02 12:47:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده یزد: گفتمان پیشرفت و عدالت بعنوان یک حرکت فراجناحی در مجلس ایجاد شود

نماینده مردم یزد و صدوق پیشنهاد کرد گفتمان پیشرفت و عدالت بعنوان یک حرکت فراجناحی مبتنی بر گفتگوی سازنده که زمینه‌ساز تفاهم راهبردی و کاربردی در مورد شیوه‌های تحقق چشم انداز ایران ۱۴۰۴ و اصل ۴۴ قانون اساسی باشد، در مجلس ایجاد شود.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "علی‌اکبر اولیاء" اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

"والعصر ان‌الانسان لفی خسر الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر".

حمد و ثنا خداوند قادر متعال را که برای اوست بهترین نامها. درود بر پیامبران الهی از آدم تا خاتم بویژه پیامبران حضرت آدم، نوح، ابراهیم، عیسی و موسی و محمد (صلوات‌‌الله علیهم اجمعین).

درود بر زهرای مرضیه که در آستانه میلاد پربرکتش قرار گرفته‌ایم. سلام بر ائمه هدی (صلوات‌الله علیهم اجمعین).

سلام بر معمار کبیر انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب، ملت شریف ایران و خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی و شما نمایندگان عزیز.

در آغاز ایفای مسؤولیت در مجلس شورای اسلامی لازم می‌دانم از همه سروران و عزیزانی که اینجانب را مورد لطف و اعتماد خود قرار داده‌اند، سپاسگزاری نمایم و امیدوارم با تداوم دعای خیرشان و همه ملت توفیق انجام وظیفه در کنار سایر دوستان بیابیم.

از نمایندگان سابق شهید دکتر سیدرضا پاک‌نژاد، حجج اسلام والمسلمین صدوقی، صدر طباطبایی و رضوی‌یزدی و آزاده معزز دکتر سیدعباس پاک‌نژاد یاد خیر کنم و از تلاشهای ارزشمندشان قدردانی می نمایم.

خداوند منان را بخاطر نعمتهای بیشماری که به ما ارزانی داشته سپاسگزاریم، بویژه نعمت نظام مقدس جمهوری اسلامی که میراث گرانبهای امام عزیزمان بود و ثمره مجاهدات شهداء و ایثارگریهای ملت.

انقلاب اسلامی ما با رهبری امام و حضور امت به پیروزی رسید و امروز جمهوری اسلامی با گذشت 30 سال از عمر پربرکتش و با پشت سر گذاشتن طوفانها و تندبادها همچنان با صلابت، قدرت و عزت راه خود را ادامه می‌دهد. درواقع انقلاب اسلامی ما با شکلگیری سرمایه عظیم اجتماعی به نتیجه رسید و با گسترش این سرمایه ان‌شاء‌الله جهانی خواهد شد.

حضرت امام حفظ این نظام را از اوجب واجبات اعلام نمودند و در این امر مجلس شورای اسلامی نقشی خطیر به عهده دارد.

مردم از ما پیشرفت مادی و معنوی کشور را در همه زمینه‌ها انتظار دارند و همینطور همه مستضعفان و آزادیخواهان  جهان.

امروز مسؤولیت ما فراتر از آرمان‌خواهی، الگوسازی است و این امر بجز با بهره‌گیری از ظرفیتهای فکری و توانمندیهای معنوی و مادی جامعه محقق نخواهد شد و نرم‌افزار اصلی حرکت کشور یعنی طراحی ساز و کارهای لازم برای شکوفایی و تبلور این سرمایه‌ اجتماعی.

برای درک عمیقتر مسؤولیتی که به عهده داریم اجازه می‌خواهم اسلامیت نظام حق‌الله و جمهوریت آن را حق‌الناس قلمداد نمایم و توجه کنیم که خداوند متعال چه بسا حقوق خود را بر بندگان ببخشد ولی حق‌الناس را هرگز. در این راستا آیا اندیشیده‌ایم که حکمرانی خوب مبتنی بر دانش و خرد جمعی حق مردم است و آیا فکر کرده‌ایم که حتی اگر یک درصد از مشکلات اقتصادی و تورم ناشی از قصور و نه تقصیر ما و نارساییهایی که قابل اجتناب است باشد چه بار سنگینی بر دوش ما (نمایندگان) مجلس خواهد بود.

با توکل به خدا و با ایمان به سرمایه‌های اجتماعی کشورمان و علی‌رغم همه مشکلات که بسیاری از آنها را پشت سر گذاشته و بعضاً هنوز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، آینده را همچنان روشن می‌بینیم. اتفاقاً همین ظرفیتهاست که دشمن را نگران کرده و به دنبال تخریب آنهاست چرا که جدا از بعضی از نوسانات و مشکلات مقطعی مسیر کلی پیشرفت را پیدا و طی خواهیم کرد. اگر کشور آلمان در جنگ جهانی دوم بظاهر نابود شد اما ظرفیتهای نهفته در این ملت بزودی در قالب این پیشرفتهای علمی و صنعتی تبلور یافت. در مقایسه با جایگاه آلمان در اروپا کشور ما نیز در منطقه همانگونه که سند چشم‌انداز تبیین نموده می‌تواند از چنین نقشی برخوردار باشد. کشور ما شرایط سختی را چون سالهای جنگ تحمیلی با عزت پشت سر گذاشته و می‌تواند بخوبی از عهده چالشهای دیگر نیز درآید.

با سپری‌شدن قریب به 30 سال از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام مردمسالاری دینی جمهوری اسلامی و با مرور بر آرمانهای بنیانگذار نظام از یکسو و با توجه به چشم‌انداز ایران 1404 از سوی دیگر، ضرورت حرکت یکپارچه و هماهنگ ارکان نظام و مردم عزیز در این مسیر بعنوان یک میثاق ملی مبرم‌تر از همیشه بنظر می‌رسد.

باتوجه به روشن‌شدن سیاستهای اجرایی اصل 44 قانون اساسی و تبدیل آن به یک نظم قانونی، مرحله چرایی و ضرورت موضوع طی شده است. اینک فرصت آن فرارسیده که در مسیر چشم‌انداز و در پاسخگویی به مبرمترین مسایل جامعه بویژه قلمرو اقتصاد و جبران فرصتهای از دست رفته گامهای بسیار جدی برداشته شود.

مجلس شورای اسلامی بعنوان قوه مقننه و الهام بخش جامعه در دستیابی به تفاهم ملی و به ثمر نشاندن موارد تفاهم شده می‌باید حرکتی نو را سامان داده و مدیریت نماید.

اجرای گامهای مورد نیاز برای دستیابی به چشم‌انداز و اجرای سیاستهای اصل 44 در گرو برقراری همدلی، همفکری و همکاری در بین نمایندگان محترم مجلس برای یافتن مناسبت‌ترین شیوه اجراء می‌باشد. به بیان دیگر چگونگی تحقق منویات نظام می‌باید در یک تلاش فراجناحی مورد تفاهم قرار گرفته و این مهم بعنوان یک زیرساخت فکری برای حرکت عمومی مجلس، ایفای وظایف قانونگذاری و نظارتی مجلس، پویاساختن نقش کمیسیونها و زمینه‌سازی برای انعکاس اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم به دستگاه اجرایی قرار گیرد. به بیان دیگر ما نیازمند به سازمان‌دادن گفتگوی سازنده برای دستیابی به چگونگیها و یافتن بهترین شیوه دستیابی به اهداف می‌باشیم. اینجانب با الهام از رهنمودهای مقام معظم رهبری پیشنهاد می‌نمایم گفتمان پیشرفت و عدالت بعنوان یک حرکت فراجناحی مبتنی بر گفتگوی سازنده که زمینه‌ساز تفاهم راهبردی و کاربردی در مورد شیوه‌های تحقق موارد پیش گفته باشد، ایجاد شود. این گفتمان بدون انکار تفاوتهای مشربی جناحهای سیاسی مطرح در مجلس بعنوان زیرساخت بنیادی فکری برای شناخت دغدغه‌های مهم کشور در قلمروهای گوناگون بویژه اقتصاد زمینه‌ دستیابی به تفاهم در مورد بهینه‌ترین راهکارهای اجرایی تلاش و اقدام خواهد بود.

وجود حساسیتهای یکپارچه ملی درمورد ضرورت حل مشکلات تورم، گرانی، بیکاری و غیره اقتضای آن دارد که فرصتها را از دست ندهیم و ظرفیت جدیدی از کارآمدی را به مثابه نمادی از فضیلتهای ملی به عرصه عمل بیاوریم. نمونه‌اش بدون شک تلاش ما نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی زمینه گسترش چنین گفتمانی را به تمام تشکلهای کارشناسی و مطالعاتی در بدنه دولت، قوه قضاییه، سازمانهای مردم‌نهاد و تمام هسته‌های مردمی که شایستگی اندیشیدن و راهکارسازی برای خروج از مشکلات مورد اطلاع جامعه را دارند، فراهم خواهد نمود.

با امید به دستیابی به وفاق و حرکت جمعی در این مسیر و ضمن هشدار در مورد حرکتهایی که تهدید‌کننده، تخریب‌کننده سرمایه اجتماعی مجلس و کشورمان است، اجازه می‌خواهم نکاتی از استانمان بگویم.

از من خواسته‌اند مشکلات متعددی را در اینجا مطرح کنم از جمله مشکلات معلمان و بازنشستگان، وسایل تولید کارگران، گرانی و غیره را که حل آن پیش‌نیاز توسعه بحساب می‌آید ولی با توجه به فرصت کم، طرح آنرا به فرصتهای بعدی محول می‌کنم و در میان به یک بحث محوری اشاره می‌کنم و آن اینکه یزد ما نمونه بسیار خوبی از الگوی تمدن ایرانی ـ اسلامی است. یزد در گذشته موفق بوده و ان‌شاء‌الله در آینده هم سرآمد خواهد بود. از دولت محترم می‌خواهم در چهارچوب تعهداتشان کمک کنند، سند ملی توسعه استان با محورهای توسعه منابع انسانی و آموزش عالی و تحقیقات، خدمات برتر، توسعه صنعت و معدن، گردشگری و بازرگانی نوین بویژه فرهنگ و سرمایه انسانی که می‌توان آنرا بعنوان یک سرمایه ملی تلقی نمود، به نتیجه برسد. والسلام.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet