هدر اصلی
1387/04/02 13:23:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار: صراط مستقیم در خانه ملت جز خدمت محرومین نیست

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار گفت: گمراهی در طی طریق بی‌راهه است و ما را از صراط مستقیم که در خانه ملت چیزی جز خدمت به خلق و محرومین نیست منحرف خواهد کرد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "محمدابراهیم نکونام" چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

«و افوذ امری الی الله ان الله بصیر بالعباد»

ابتدائاً تشکر و قدرانی خالصانه خود را از مردم بزرگوار گلپایگان و خوانسار دارم که به حقیر اعتماد نمودند، خاصه علما، اندیشمندان، بازاریان، کشاورزان و بویژه جوانان عزیز و ورزشکاران محروم آن دو دیار مبارک.

امیدوارم در ایمان و تعبدمان به نظام مقدس، معمار بزرگ، رهبریت معظم انقلاب، حرمت خون شهیدان و جهاد جهادگران راسخ و ثابت قدم باشیم. در برائت و استکبارستیزیمان خداوند را به یاری بطلبیم و در زمان هجوم تردیدها او را به نصرت بخوانیم.

مجلس جایگاه مقدس و خانه ملت بزرگ ایران است. با خود پیمان ببندیم بی‌وضو پا در آن نگذاشته و جز برای او سخن نگوییم، چه آنکه مجلس معبد و محراب عشقمان در خدمت به مردم است. در خانه ملت فقط و فقط با تمسک به ایاک نعبد و ایاک نستعین، اهدنا صراط المستقیم را زمزمه کنیم که «طریق‌الوسطی هی الجاده».

گمراهی در طی طریق بی‌راهه است و ما را از صراط مستقیم که در خانه ملت چیزی جز خدمت به خلق و محرومین  نیست منحرف خواهد کرد. دفاع از حق و حقیقت که کل مظهر آن مردم هستند وظیفه ماست. نظارت و تصویب قوانین کارا که گره‌گشایی زندگی روزمره مردم باشد و در آن صعوبت و سختی دیده نشود، وظیفه خطیر ماست. نگرش و تعمیق در "لقد بلغنی"‌های نهج‌البلاغه و فریادهای امیر والاییها بر سر دولتمردان نهراسیدن از این و آن مسیر و تکلیف ما را با بیانی شیوا و صریح روشن کرده است.

آقای رئیس، اعضای هیأت و نمایندگان محترم! آیا میدانید محرومین جامعه چه سان روزگار می‌گذرانند؟ آیا می‌دانید محرومین فقط آنانی که تابلوی محرومیت دارند، نیستند؟ قشر عظیمی از ولی‌نعمتان ما که دارای مناعت طبعند و درد خویش در دل پنهان می‌نمایند، بی اسم و رسم بار سنگین زندگی و کمی درآمد و تحصیل فرزندان را تحمل می‌کنند. وارد آوردن فشار مضاعف تحت هر عنوانی بر اینان گناهی است نابخشودنی و هدایت یارانه‌ها چه مستقیم و چه غیرمستقیم به سمت و سوی ایشان عین عدالت و رضایتمندی خداست.

برادران و خواهران نماینده! نص و روح قانون‌اساسی و ارواح مطهره شهداء از ما عدالت و پیشرفت می‌خواهند، حتی اگر ظلمی هم باشد، در بالسویه بودنش مزه عدالت را می‌جویند. من از شهرستان و روستا آمدم؛ همان روستایی که روزی کاملاً در زندگی مستقل بود و مولد و صادرکننده نان، لبنیات و گوشت برای شهرهای بزرگ ولی امروز او را در صفوف نان، شیر و گوشت می‌بینیم که گاهی با خرید گران آنها شرمساری قرض و بدهکاری را بر چهره خود می‌بیند و از طرفی با وجود خشکسالی، خساست برخی از بانکها در عدم تمدید وام مأخوذه، او را به ورطه ناامیدی و یأس کشانده است. در روستاهای ما روزی چندین هزار رأس دام برای چرا و چریدین به بیرون روستا می‌رفتند و امروز از نه تاک خبری است و نه از تاک‌نشان.

واژه حریم روستا را باید در قاموسنامه‌ها جستجو کرد. در تعارض بین منافع دولت و مردم، ادارات ذی‌مدخل تلاش دارند مفسر قانون بنفع خود دولت باشند نه مردم. کاخ‌سازان، کوخ‌نشینان را نمی‌بینند؛ وای! اگر ما نیز آنها را فراموش کنیم. آنها گنج در ویرانه‌ هستند که مایه حیات و بقاء ما و نظام هستند.

همه خوب می‌دانیم تورم و گرانی منشاء بروز آسیبهای اجتماعی و بی‌انضباطی مدنی‌اند. اگر بر آنها نظارت نکردیم خود شریک در بروز این ناهنجاریها شده‌ایم. دولت برخاسته از آراء مردم را کمک کنیم تا مهار از هم گسیخته گرانی و تورم و عدم نظارت بر فروش کالا را کنترل نمایند.

جمله آخر اینکه مجلس بخاطر شجاعت، جسارت، ایمان و تعهد مدرسی نمایندگانش در رأس امور و مرکز قدرت تصمیم‌گیری کشور است و الا چه معنا داشت در زمان حاکمیت دین‌مداران رهبریت معظم انقلاب، چه راحل و چه فرزانه امروزش توصیه به روحیه مدرسی نمایندگان بفرمایند؟ اجازه ندهیم به شکل دیگری در جمهوری اسلامی مجلس به توپ بسته شود. بیاییم این روحیه را نه برابر یکدیگر که برای خدمت به مردم و جلوگیری از فشارهای مضاعف بر توده‌های عظیم میلیونی این امت ایثارگر بکار ببندیم. قطعاً‌ ما نسبت به حقوق مردم‌ خودمان با کسی معامله نمی‌کنیم و بر سر آن با هیچ فردی عقد اخوت نبسته‌ایم.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet