هدر اصلی
1387/04/05 13:11:00
سرویس صحن

رسایی: هیات رییسه و رییس مجلس موظف است به تذکرات غیر وارد نمایندگان تذکر دهد

نماینده تهران نسبت به تعداد تذکرات شفاهی مغایر با آیین نامه داخلی مجلس تذکر داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت حمید رسایی نماینده تهران با استناد به مواد 78، 79، 80 و 81 آیین نامه داخلی مجلس نسبت به تعداد تذکر نمایندگان در صحن علنی تذکر داد و گفت: در جلسات گذشته تذکرات متعدد آیین نامه ای داشته ایم که بسیاری از آنها وارد نبود.

وی با اشاره به ماده 81 آیین نامه داخلی مجلس گفت: بر اساس آیین‌نامه، هیات رییسه و رییس مجلس موظف است به تذکرات غیر وارد نمایندگان تذکر داده و اگر دوباره تکرار شد، طبق ماده 81 باید فرد را با درج در پرونده، توبیخ کند، و این توصیه‌های متعدد آیین‌نامه‌ای به خاطر استفاده بیشتر از وقت صحن علنی و پرداخن به مشکلات اصلی مردم است. 

وی افزود: این همه توصیه ها و موارد در آیین نامه به خاطر این است که ما (نمایندگان) استفاده بیشتری از صحن علنی ببریم و اینگونه به مشکلات بیشتر مردم بپردازیم.

نماینده تهران با اشاره به آماری از تعدد تذکرات در دوره های گذشته گفت: ما در مجلس ششم طی سه سال اول 1971 تذکر آیین نامه ای توسط نمایندگان مجلس داشته ایم و در دوره هفتم هم 2730 تذکر آیین نامه ای داده شده است که بیش از یک دوم این تذکرات ناوارد بوده است.

وی تصریح کرد: اگر هر تذکر 4 دقیقه وقت بخواهد، معادل 10 هزار و 920 دقیقه در مجلس هفتم تنها صرف تذکرات آیین نامه ای شده است که باز معادل 182 ساعت یعنی اگر میانگین جلسات را 3 ساعت بگیریم 60 جلسه در مجلس هفتم صرف شده که برای اداره 340 جلسه تذکر دهیم.

نماینده تهران گفت: با توجه به تدبیر هیات رئیسه مجلس هفتم که شش تذکر را بیشتر اجازه نمی داند که قرائت شود. حرف من این است که شما نباید برخی موارد را اجازه دهید یا حداقل هیات رئیسه ثبت نماید تذکرات ناواردی را که برخی اوقات با اهداف سیاسی بیان می شود. در جلسه قبل بی خود و بی جهت در سالروز رای مردم به دولت اصولگرا به دولت حمله شد و برخی از دوستان ما در جلسه قبل صدایشان را کلفت می کردند که این در شان مجلس نمی باشد.

رسایی تصریح کرد: ما در مجالس گذشته از اینجور موارد داشته ایم که مقام معظم رهبری فرمودند در قانون آمده که صدا را یک مقدار نازک نماییم. من فکر می کنم هیات رئیسه باید نسبت به این موضوع یک مقدار اهتمام بیشتری داشته باشید و نمایندگان هم این موضوع را بپذیرند و مواردی را که تخلف می شود را طبق آیین نامه به آنها تذکر داده شود، این توبیخ ها و تذکرات همه برای این است که نظم در جلسه و استفاده از وقت بیشتر باشد.

سپس لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده تهران گفت: ما در آیین نامه در خصوص صدای کلفت و نازک چیزی نداریم اما نظرات شما را ناصحانه و خیرخواهانه می دانیم.

رئیس مجلس گفت: اگر بخواهیم از صحن مجلس خوب استفاده شود باید دوستان مقید به آیین نامه باشند.

وی گفت: در جلسه گذشته در برخی از تذکرات که داده می شد مطابق آیین نامه نبود اما حال خاصی هم جلسه داشت. ما هم در هیات رئیسه باید صبر کنیم که کلام متکلم منعقد شود تا ما ببینیم که براساس آیین نامه است یا خیر، همین لحظه زمان می برد.

وی گفت: خود دوستان (نمایندگان) باید توجه داشته باشند و آن مواردی را که با آیین نامه سازگاری نیست را بیان نفرمایند تا زمان گرفته نشود.

رئیس مجلس گفت: به هر حال نکات و آمارهایی که گفته شد امیدواریم دچار بیداری شود که کمتر تذکرات خلاف آیین نامه داده شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet