انتخابات ریاست جمهوری
1387/04/11 11:53:00
سرویس اقتصادی
مرکز پژوهش‌های مجلس:

کشورهای عضو اوپک به علت کاهش ارزش دلار در سال گذشته 60 میلیارد دلار ضرر کرده‌اند

کاهش ارزش دلار در سال گذشته میلادی (۲۰۰۷) ۶۰ میلیارد دلار از درآمد کشورهای عضو اوپک را از بین برده است.

دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌ها در پاسخ به درخواست احمد توکلی نماینده تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی تبعات ناشی از کاهش ارزش دلار و چگونگی جایگزینی سایر ارزها به جای دلار در معاملات نفتی، خاطرنشان ساخت که نقش دلار به عنوان ارز انحصاری مبادلات نفتی و هم‌چنین ارز ذخیره جهان، هزینه قابل توجهی را به دلیل مخارج تبدیل ارز، ریسک نوسان‌های بازار ارز و افت قدرت خرید دلار بر کشورهای صادرکننده نفت تحمیل می‌کند. کما این که با وجود درآمد 660 میلیارد دلاری کشورهای عضو اوپک در سال 2007، ارزش واقعی این درآمد فقط حدود 600 میلیارد دلار بوده است، زیرا 60 میلیارد از این درآمد به دلیل کاهش ارزش دلار از بین رفته است.

از سوی دیگر تزریق بدون برنامه دلارهای نفتی به اقتصاد کشورها سبب ایجاد تورم شده، زیرا به دلیل این‌که بعضی از کشورهای عضو اوپک وارد کننده فرآوده‌های نفتی هستند، لذا با گران شدن فرآورده‌های نفتی بهای خدمات و کالاهای مصرفی در این کشورها نیز به سرعت بالا رفته است.

در همین حال کاهش ارزش دلار سبب ارزان شدن قیمت نفت برای کشورهای اروپایی و ژاپن خواهد شد که این امر ممکن است سبب افزایش تقاضا و افزایش درآمد کشورهای عضو اوپک شود. از طرف دیگر افزایش درآمدها سبب افزایش تراز حساب جاری این کشورها خواهد شد، ضمن این‌که کاهش ارزش دلار و افزایش ارزش یورو خود عاملی در جهت تغییر روند مبادلات تجاری کشورهای عضو اوپک به شمار می‌رود، زیرا در حالی که تا سال 2005 تراز تجاری ایران و اروپا همواره به نفع اروپا بود، این روند از سال 2006 به بعد معکوس شده به طوری که در نیمه نخست سال 2007 این تراز تجاری دو میلیارد دلار به نفع ایران بوده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در ادامه ایجاد یک پول مشترک نیرومند میان کشورهای عضو اوپک که بتواند جایگزین دلار در مبادلات جهانی نیز شود را پیشنهادی قابل بررسی دانست و افزود: با این وصف وجود نفت به تنهایی نمی‌تواند زمینه‌ساز ایجاد چنین پولی باشد، چرا که لازمه ایجاد پول واحد فراهم کردن زمینه‌های زیرساختاری از جمله برداشتن موانع تعرفه‌ای، اصلاح ساختارهای اقتصادی از قبیل نرخ رشد نقدینگی و تورم و آزادی جریان سرمایه، میان کشورهای عضو است.

این گزارش می‌افزاید: تا مادامی که میان کشورهای عضو اوپک یک اتحادیه یا بازار مشترک اقتصادی تشکیل نشود، دلارهای حاصل از فروش نفت نمی‌تواند به ایجاد یک پول واحد کمک کند، ضمن این‌که در حال حاضر میان شاخص‌های اقتصادی کشورهای عضو اوپک مانند درآمد سرانه، وابستگی به درآمدهای نفتی، نرخ تورم و... تفاوت‌های بسیار زیادی وجود دارد.

به علاوه قیمت‌گذاری نفت از سال‌های بسیار دور توسط دلار صورت گرفته است و امکان جابه‌جایی آن با توجه به عدم دخالت کشورهای عضو اوپک در تعیین قیمت، بسیار بعید به نظر می‌رسد. زیرا لازمه تغییر واحد محاسباتی قیمت نفت وجود بازارهای بورس قوی است، زیرا قیمت نفت امروزه در بازارهای بورس تعیین می‌شود.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در پایان اظهارنظر خود با توجه به واقعیات موجود در بازار نفت خواستار تعیین قیمت نفت بر اساس سبد جدید اوپک یا فروش نفت به ارزهای معتبر جهان شد و در همین زمینه، افزود: با توجه به این‌که قیمت‌گذاری نفت توسط بازار انجام می‌گیرد و کشورهای عضو اوپک هیچ‌گونه دخالتی در این امر ندارند، لذا کشورهای عضو اوپک می‌توانند برای جلوگیری از صدمات حاصل از کاهش ارزش دلار، نفت خود را به ارزهای مورد نیاز خود به فروش برسانند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet