خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/04/11 14:19:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده مریوان: درس مهم انتخابات برای ما این بود که برنده اصلی مردم هستند

نماینده مردم مریوان و سروآباد گفت: انتخابات برای ما درس مهمی بود که برنده اصلی مردم هستند که به تکلیف خود عمل کردند، اما معرفی در راستای انجام وظیفه قانونگذاری بلکه قدرت نظارتی، تعامل در روابط دیپلماسی، حفظ اقتدار ملی، مهار تورم، مبارزه با گرانی و مفاسد اقتصادی و هزاران پیام دیگر را به ما نمایندگان در خانه ملت دادند.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "اقبال محمدی" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

سلام علیکم جمیعاً و رحمه‌الله

بسم الله الرحمن الرحیم

«والعصر ان الانسان لفی خسر الا الذین آمنوا و عملو الصالحات و تواصوا باالحق و تواصوا بالصبر».

با سلام بر پیامبر گرامی و درود بر روح پر فتوح امام راحل و ارواح طیبه شهداء بویژه شهدای بمباران شیمیایی از حلبچه تا سردشت و از مریوان تا آبادان.

با آرزوی طول عمر برای رهبر معظم انقلاب. درگذشت مرحوم محمدحسین حیدریان نماینده مردم سنقر را به ملت کرد و بخصوص مردم استان کرمانشاه و شما همکاران ارجمند تسلیت می‌گویم.

به مفاد حدیث «من لم یشکر الناس لم یشکر الله» از مردم شریف شهرستانهای مریوان و سروآباد و تمام دست‌اندرکاران انتخابات و سایر داوطلبین محترم که در زمینه افزایش 5 برابری مشارکت مردم در انتخابات مجلس هشتم نسبت به مجلس هفتم را فراهم نموده‌اند تقدیر و تشکر می‌نمایم.

ایران اسلامی بعنوان اولین کشور خاورمیانه در تولید علم و هشتمین کشور جهان در فناوری انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای به موفقیت های چشمگیری دست یافته است. لذا جهان و ملل جهان بخصوص آمریکا را به پرهیز از جنگ و خشونت دعوت می‌کنم و از مقامات محترم جمهوری درخواست دارم در این برهه از زمان بیش از گذشته دیپلماسی فعالتری بر مبنای اصول منطقی و پرهیز از برخوردهای احساسی و سلیقه‌ای در صحنه بین‌المللی بکار گیرند.

تعامل و گفتمان سازنده با جامعه جهانی در جهت تنش‌زدایی و حل موضوع انرژی هسته‌ای با حفظ منافع ملی ضروری و منطقی است. مقایسه آماری با اغلب کشورهای جنوب غربی آسیا و ارائه بیش از 20 شاخص اقتصادی معلوم نموده که کشور ایران ضمن رشد بی‌رویه جمعیت از رشد اقتصادی پایین، تولید ناخالص داخلی نامطلوب، نرخ تورم و نرخ بیکاری بالا، بهره‌گیری از نیروی کار پایین نسبت به مجموع صادرات و واردات پایین، جریان ورود سرمایه مستقیم خارجی بسیار پایین، توسعه انسانی نامناسب با محدودیت وامهای بلندمدت و غیره مواجه است.

هرچند نرخ تورم 130 کشور دنیا تک رقمی است، اما ایران مقام پنجم افزایش تورم جهان را دارد. بی‌شک رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله بویژه کسب جایگاه اول اقتصادی در سطح منطقه مستلزم فرهنگ‌سازی از مدرسه تا دانشگاه و جلب مشارکت آحاد جامعه در زمینه صرفه‌جویی، جلوگیری از ضایعات، توزیع عادلانه رایانه‌ها، تکیه بر بهره‌وری بهینه از منابع طبیعی و پتانسیلهای بالقوه در امر تجارت، صنعت و معدن، مرزهای خاکی و آبی و صنعت توریسم می‌باشد.

رانت‌خواران، انحصارطلبان قدرت و ثروت در این شرایط بحران اقتصادی چگونه حمایت می‌شوند. منشأ و ریشه غارتگران میراث فرهنگی و تاریخی کجاست؟ برای اشتغال جوانان چه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم؟ توقیف مطبوعات و هفته‌نامه‌های محلی و محدودیت خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در این دهکده جهانی باتوجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی اطلاحات و فناوری، اینترنت و شبکه‌های ماهواره‌ای غیر از حساسیتهای اجتماعی و فرهنگی چه دردی را دوا می‌کند؟ برای حل مشکل قشر فرهنگیان و حق‌التدریسها، تشکر جامعه زنان، سرمایه‌گذاران داخل و خارج در حوزه تجارت و توریست، NGOها، کشاورزان و دانشگاهیان و روحانیان و ورزشکاران چه اقدامی صورت گرفته است؟

علل و عوامل نابسامانیهای اقتصادی کجاست؟ چرا اصول 12، 15، 19 تا 40 قانون اساسی کمرنگ و در اجرای آنها تعلل می‌شود. انتخابات برای ما درس مهمی بود که برنده اصلی مردم هستند که به تکلیف خود عمل کردند، اما معرفی در راستای انجام وظیفه قانونگذاری بلکه قدرت نظارتی، تعامل در روابط دیپلماسی، حفظ اقتدار ملی، مهار تورم، مبارزه با گرانی و مفاسد اقتصادی و هزاران پیام دیگر را به ما نمایندگان در خانه ملت دادند.

ضروری است ما هم در راستای خواسته‌های مطرح شده، اصلاح قوانین ناکارآمد، مردم‌سالاری دینی، عدالت و توسعه پایدار که در پیامهای راهبردی مقام معظم رهبری با محوریت نوآوری و شکوفایی تجلی یافته است تلاش مضاعف نماییم.

همکاران ارجمند، نمایندگان ملت! همانطورکه مستحضرید امنیت ملی در پرتو وحدت ملی و مستلزم اجرای عدالت و رفع تبعیض ملی و مذهبی (تحقق می یابد). مردم استان کردستان با 5400 نفر شهید و 29 هزار نفر صدمه‌دیده روحی و جسمی ناشی از جنگ تحمیلی با جان و مال از مرز ایران دفاع کردند و شهرستانهای مریوان و سروآباد مقام اول کشور را از لحاظ تعداد شهید نسبت به جمعیت دارند، اما با گذشت 30 سال از انقلاب اسلامی و بعنوان اصیل‌ترین قوم ایرانی در ابعادی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به چه نسبتی در کشور سهم داشته‌ایم. با قاطعیت می‌گویم علی‌رغم تلاش دلسوزانه بعضی از مسؤولین نظام هنوز مردم کردستان از رفاه نسبی و زندگی آرام و شاد محرومند. برخوردهای تند با نهادهای مدنی، صنفی، کم‌مهری با کارگران، دانشجویان و روحانیون، انجمن زنان زمینه تشدید نگرانی و ناامنی را در منطقه فراهم نموده است. این در حالی است که وضعیت اعتیاد در کردستان بیداد می‌کند و بعلت بیکاری بالغ بر 5000 نفر جوان بیکار راهی منطقه قشم، میگون، شهرهای تهران، اهواز و آبادان می‌شوند که گاهی تا 6 ماه فرزندان آنان از مهر پدری محرومند.

اجرای خط ریلی و راه‌آهن به کردستان تاکنون اجراء نشده است و مجمع نمایندگان کردستان به جد پرواز بعدازظهر برای فرودگاه سنندج خواهان بودند، اما تاکنون عملی نشده است. آب و خاک بزرگترین نعمت خدادادی است، درحالیکه تنها 30 درصد از این ظرفیتهای طبیعی درخدمت مردم قرار گرفته است. بخش عمده آب سدهای مخزنی گاوشان، سد شهید کاظمی از حوزه‌های آبخیز کردستان تأمین، اما بر مردم استان حرام است.

جای تأسف است با آنهمه پتانسیلهای کشاورزی و منابع طبیعی و معادن در شاخصهای صنعتی و معدنی در میان 30 استان کشور در رده بیست و هشتم قرار داریم. ایجاد منطقه آزاد تجاری در شهرستان آزاد مریوان که اکنون درمیان مرز رسمی و منطقه ویژه تجاری است، می‌تواند یکی از دروازه‌های توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال و افزایش درآمد در غرب کشور باشد.

در استان کردستان با 19 درصد بیکاری بخش عمده استخدام در سالهای اخیر به نیروهای غیر بومی اختصاص یافته است. در نهایت اینکه صدها مدیر تربیت شده پس از انقلاب بدلایل جناحی از صحنه خدمت طرد شده‌اند و حدود 50 درصد از مدیران جدید استان کردستان به نیروهای غیر بومی تعلیق دارد و از طرفی استان کردستان تنها استانی است که نیروهای توانمند و متعهدش در استانهای دیگر مسؤولیت ندارند. تأسفبارتر حتی در سطح استان کردستان به مریوانیها و سروآبادیها تاکنون پستهای مدیریتی تفویض نشده است، درصورتیکه رتبه‌های اول و تک رقمی در کنکور سراسری اغلب رشته‌ها از آنِ کردستانیها و مریوانیهاست.

بدیهی است ثبات دائمی و امنیت منطقه کردستان به توسعه‌یافتگی، رفع تبعیض فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و جلب مشارکت نخبگان و اداره امور ملی و محلی و احترام به اعتقادات مذهبی و حذف نگاه امنیتی و غیره بستگی دارد. امیدوارم که نمایندگان ملت به مجمع نمایندگان کردستان و فراکسیون نمایندگان شهرهای مرزی که به زودی فعال خواهد شد کمک کنند تا در راستای طرح توازن منطقه‌ای، بودجه‌های جهشی و تدوین برنامه پنجساله بخشی از نیازهای مشروع و قانونی مردم استانهای محروم چون کردستان و شهرهای مرزی کشور را تأمین نمایند.

و اما خلاصه مطالبات به حق 230 هزار نفر مردم شهیدپرور مریوان و سروآباد: اجرای طرح جامع گردشگری؛ لایروبی و ثبت دریاچه زریوار بعنوان تالاب جهانی؛ افزایش اعتبار طرحهای ملی جاده‌های بین شهری؛ ارتقاء روستای برده‌رشه، اورامان، هجرت و کانی‌دینار به شهر؛ توسعه مراکز علوم دینی خواهران و برادران و توجه ویژه به قشر روحانیان و مشکل سربازی آنها؛ تسریع در اجرای احداث مسجد جامع شهرهای مریوان و سروآباد و پارامترهای دیگری که من بصورت مکتوب خواسته‌های شهرستان را خدمت مسؤولین ارائه خواهم داد. کلامم را به دو بیت شعر کردی خاتمه می‌دهم:

من ئه و نوینه ره‌م ئاما نجم قبیله‌ی گه شه              با سام دار بی و پر درک بی ریگه‌ی راستم

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet