خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1386/03/20 03:36:00
سرویس صحن
مجلس با یک فوریت طرح تغییر نام، وظایف و ساختار کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق موافقت کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرحی موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی آن؛ نام، وظایف و ساختار کمیسیون‌های برنامه و بودجه و تلفیق تغییر می‌کند.

سیدمحمود مدنی نماینده گناباد به عنوان یکی از طراحان طرح دوفوریتی تغییر نام، ساختار و وظایف کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق گفت: متاسفانه لایحه بودجه هیچ وقت به موقع به مجلس نرسیده و مجلس وقت کافی برای رسیدگی به آن نداشته؛ لوایح بودجه که باید برش‌های سالانه برنامه ۵ ساله و یک گام از چشم‌انداز ۲۰ ساله باشند از برنامه و چشم‌انداز فاصله می‌گیرند،...

سیدمحمود مدنی نماینده گناباد به عنوان یکی از طراحان طرح دوفوریتی تغییر نام، ساختار و وظایف کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق گفت: متاسفانه لایحه بودجه هیچ وقت به موقع به مجلس نرسیده و مجلس وقت کافی برای رسیدگی به آن نداشته؛ لوایح بودجه که باید برش‌های سالانه برنامه 5 ساله و یک گام از چشم‌انداز 20 ساله باشند از برنامه و چشم‌انداز فاصله می‌گیرند، و جبران این فاصله به شدت مشکل می‌شود، از طرف دیگر وعده عملیاتی شدن بودجه در بوته ابهام باقی مانده است، و آنچه در بودجه تصویب می‌شود به عنوان ضرورت و راهکار تخصیص از دست مجلس خارج می‌شود.

نماینده گناباد افزود: ضرورت اصلاح روند تصویب لایحه بودجه به عنوان مهم‌ترین لایحه، روشن است.

وی در توضیح دو فوریتی بودن این طرح گفت: اگر این طرح به صورت عادی رسیدگی شود مجلس هفتم دیگر توفیق برداشتن این گام مهم را نخواهد داشت.

حسن زمانی نماینده ملایر به عنوان مخالف دو فوریت این طرح گفت: اگر کاری که در مجلس ظرف چند سال انجام شده را یکباره به یک کار جدید تبدیل کنیم جواب نخواهد داد.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که امسال سال آخر فعالیت مجلس هفتم است و قطعا چنین مصوبه‌ای برای بودجه 87 نخواهد بود نباید به فوریت این طرح رای دهیم و با کارهای کارشناسی از سوی کمیسیون آیین‌نامه این هدف محقق شود.

عوض حیدرپور نماینده شهرضا به عنوان موافق دو فوریت این طرح گفت: اگر دوفوریت این طرح به تصویب برسد کمک بسیار بزرگی برای تصویب لایحه بودجه خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر برای بررسی بودجه کاری کنیم که همه کمیسیون‌های تخصصی بتوانند در تصویب آن نقش داشته باشند مطمئنا بودجه بهتری خواهیم داشت.

رضا طلائی‌نیک نماینده بهار و کبودرآهنگ به عنوان دومین مخالف دو فوریت این طرح گفت: طبق آیین‌نامه دو فوریت این طرح ضرورت ندارد و تصویب نشدن این طرح به صورت دو فوریتی ضرری به کشور وارد نمی‌کند.

وی ادامه داد: اگر این طرح به کمیسیون تخصصی برود و به صورت یک فوریتی بررسی شود قطعا از پشتوانه کارشناسی خوبی برخوردار خواهد شد.

موسی‌الرضا ثروتی به عنوان موافق دو فوریت این طرح گفت: چون در سال آخر مجلس هفتم هستیم فرصت رسیدگی این طرح در کمیسیون تخصصی وجود نخواهد داشت و بدین ترتیب بهتر است این موضوع به صورت دو فوریتی در صحن علنی مجلس بررسی ‌شود.

دو فوریت طرح الحاق یک تبصره به ماده 29 و اصلاح مواد 39 و 23 آیین‌نامه داخلی مجلس با 103 رای موافق، 37 رای مخالف و 12 رای ممتنع از آرای 227 نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب نرسید و پیشنهاد یک فوریت آن با 117 رای موافق، 22 رای مخالف و 7 رای ممتنع به تصویب رسید.

در صورت تصویب نهایی این طرح، اعضای کمیسیون محاسبات و تلفیق برنامه و بودجه 48 نفر خواهد بود.

این کمیسیون 15 روز پس از تشکیل کمیسیون‌های تخصصی مجلس در آغاز هر دوره قانونگذاری با معرفی 4 نماینده از هر کدام از کمیسیون‌های تخصصی دوازده گانه به عنوان کمیسیون دائمی رسیدگی به امور محاسبات و تلفیق برنامه و بودجه تشکیل می‌شود. اعضای این کمیسیون برای مدت 4 سال انتخاب می‌شوند و همزمان عضویت کمیسیونی که از طرف آن معرفی شده‌اند را دارا هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet