هدر اصلی
1389/09/11 09:34:00
سرویس اقتصادی
یادداشت سبحانی‌نیا

کلیدهایی برای توسعه کشاورزی

**حسین سبحانی نیا در یادداشتی به تشریح وضعیت کشاورزی و باغداری در نیشابور پرداخته است.

وضعیت کشاورزی و باغداری در نیشابور                        

شهرستان نیشابور با توجه به ویژگی‌های اقلیمی و شرایط آب و خاک، بسیار مستعد از نظر تولید محصولات کشاورزی بوده و در سال‌های گذشته از نظر سطح زیرکشت و از نظر تولید محصولات کشاورزی و دامی جایگاه ویژه‌ای در استان خراسان رضوی داشته است. در حال‌حاضر نیز علی‌رغم آنکه حوزه وسیعی از این شهرستان تحت عنوان فیروزه از آن منفک شده است اما هر دو شهرستان باز هم جایگاه بسیار رفیعی از نظر تولید محصولات کشاورزی و باغی و محصولات دامی دارند و به ویژه شهرستان نیشابور با وجود پتانسیل‌های مناسب آب و خاک جایگاه اول را از نظر سطح زیرکشت و تولید در بسیاری از محصولات نظیر جو و گندم آبی، ذرت علوفه‌ای، یونجه، هندوانه بذری، باقلا، سورگوم، سبزیجات، کدو، بادمجان و پنبه دارد. همچنین در محصولات باغی نظیر به، آلو و هلو و محصولات دامی نظیر گوشت قرمز و شیر رتبه اول استان را داراست. البته شهرستان نیشابور در تولید برخی اقلام نظیر ریواس، آلو و تولید شیر در کشور نیز از جایگاه ممتازی برخوردار است.

مشکلات و مسائل کشاورزان و دامداران

مشکلات و مسائل کشاورزان و دامداران شهرستان‌های نیشابور و فیروزه بیشتر از جنس همان مشکلاتی است که کشاورزان و دامداران سایر نقاط میهن عزیزمان با آن دست به گریبان هستند. مضاف بر مشکلات ناشی از عدم‌توسعه‌یافتگی در روستاها و حوزه بخش‌ کشاورزی و دامداری، افت شدید آب‌های زیرزمینی، کمبود تسهیلات بانکی جهت افزایش بهره‌وری در این بخش، تعداد بسیار زیاد چاه‌هایی که هنوز از سوخت به جای برق استفاده می‌کنند و اعتبارات کم در حوزه برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی، مشکلات خریدهای تضمینی به‌ویژه عدم‌پرداخت به موقع وجوه خریدهای تضمینی به ویژه در سالجاری که از نقاط ضعف بزرگ وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بازرگانی محسوب شده، کمبود صنایع غذایی جهت خرید محصولات کشاورزی و تبدیل آنها، نبود توازن بین قیمت شیر تولیدی توسط دامداران و قیمت محصولات لبنی عرضه شده توسط کارخانجات و... همگی از جمله مشکلات عمده کشاورزان و  روستاییان عزیز در این زمینه است.

دلایل وفور میوههای خارجی در بازار ایران

دلایل وفور میوه‌های خارجی طی سالیان اخیر عدم هماهنگی بین وزارت جهادکشاورزی و وزارت بازرگانی است که البته بیشتر این مسائل به وزارت بازرگانی برمی‌گردد. چگونه می‌توان توجیه کرد زمانی که وزارت جهادکشاورزی در حال برنامه‌ریزی و صرف هزینه‌های کلان برای خودکفایی یک محصول زراعی یا باغی است به یکباره وزارت بازرگانی با برداشتن تعرفه‌های گمرکی یا کاهش آن سبب سرازیر شدن انواع محصولات کشاورزی به ایران می‌شود؟ ما معتقدیم اگر وزارت جهادکشاورزی در این مورد مسئولانه‌تر عمل کند، با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان میزان تولید و مصرف فرآورده‌ها و محصولات کشاورزی را با هم متعادل نمود و از این طریق هم به تولیدکننده کمک کرد و هم مانع آن شد که به مصرف‌کننده اجحاف شود. به علاوه وزارت جهاد کشاورزی از طریق اهرم سازمان تعاون روستایی توانایی آن را دارد که نسبت به ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی اقدام نماید و از این طریق از افزایش بی‌رویه قیمت در برخی از ایام سال به ویژه ابتدای سال‌ جلوگیری کند.  وقتی که توان تولید بهترین گلابی در نطنز، بهترین سیب در دماوند، بهترین آلو در نیشابور، بهترین انجیر در لرستان بهترین انار در ساوه و بجستان و فردوس و... وجود دارد واردات این اقلام از ترکیه، چین، شیلی، مصر، ازبکستان و تاجیکستان یا سایر نقاط دنیا چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

تعریف نیشابور از دیدگاه کشاورزی

نام نیشابور اگر چه عجین شده با فرهنگ، تاریخ، عرفان و ادب است اما شرایط اقلیمی، منطقه‌ای و زیست‌محیطی حاکم بر این منطقه باعث ایجاد محیطی بسیار مناسب جهت توسعه فضای کشاورزی و دامداری و به تبع آن باعث ایجاد شرایط خاص اقتصادی - اجتماعی گردیده است. نیشابور به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه بینالود که محل اتصال رشته‌کوه‌های البرز شرقی به کوه‌های افغانستان است دارای اقلیم معتدل و آب‌وهوای بسیار مطبوع است و همین ویژگی اقلیمی زمینه بسیار مناسبی را برای توسعه بخش کشاورزی ایجاد کرده است. علاوه بر آن گستردگی این شهرستان و کشیدگی شمالی - جنوبی و شرقی - غربی آن باعث شده تا در این شهرستان از آب‌وهوای نیمه بیابانی با بارندگی حدود 100 میلیمتر تا مناطق معتدل در مرکز شهرستان و مناطق سرد کوهستانی با بارندگی در حدود 400 میلیمتر در ناحیه سرولایت داشته باشیم. به همین دلیل هرگاه نام نیشابور به زبان می‌آید جلگه‌های حاصلخیز و دشت‌های وسیع مناطق جنوبی تا کوهستان‌های مرتفع منطقه سرولایت و رودخانه‌های پر آب و باغات و کوهپایه‌های ییلاقی منطقه زبرخان به ذهن می‌رسد که از قدیم‌الایم در خراسان بزرگ شهره عام و خاص بوده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet