هدر اصلی
1389/09/14 10:12:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
دهقان:

مذاکرات ایران با 1+5 باید به صورت راهبردی و بسته‌ای دنبال شود

**عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: ایران در زمینه انرژی هسته‌ای نیازی به مذاکره ندارد هرچند به ابهامات منطقی پاسخ می‌دهد بنابراین مذاکرات نباید هسته‌ای باشد بلکه باید به صورت راهبردی و بسته‌ای دنبال شود.

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس در خصوص محور مذاکرات ایران با 1+5، اظهار داشت: در موضوع هسته‌ای ما چندین سال است که با غرب مذاکره می‌کنیم و حسن نیت خود را نیز نشان داده‌ایم و همواره تلاش کرده‌ایم که ابهاماتی که جریان 1+5 به روند غنی سازی اورانیوم در کشورمان دارند را بر طرف کنیم.

وی افزود: در حال حاضر موضوع هسته‌ای یک موضوع پایان یافته است و ما آنچه را که لازم بوده در این زمینه مطرح کرده‌ایم.

عضو هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: غرب گاهی بر طبلی می‌کوبد که در کشورمان طرفداری ندارد و نظام حاضر نیست نسبت به آن خواسته‌ها جامه عمل بپوشاند.

 

* منافع ملی کشور اقتضا نمی‌کند که بحث تعلیق را بپذیریم

دهقان یادآور شد که آنها به دنبال تعلیق غنی سازی اورانیوم هستند و این امری محال است و ملت ما به هیچ وجه حاضر نیست از موضع هسته‌ای خود کوتاه بیاید و تعلیق را بپذیرد.

نماینده طرقبه و چناران خاطرنشان کرد: ما نیازمند سوخت هسته‌ای هستیم و برای رآکتور تهران نیز به غنی سازی اورانیوم نیاز داریم لذا منافع ملی ما اقتضا نمی‌کند که بحث تعلیق را بپذیریم.

وی ادامه داد: ما در این زمینه جایی برای مذاکره نداریم؛ هرچند حاضریم به ابهامات منطقی آنها پاسخ دهیم اما مذاکرات ما نباید هسته‌ای باشد بلکه باید به صورت بسته‌ای دنبال شود.

دهقان با بیان اینکه ما پیشنهاداتی را در قالب بسته‌ای داریم که باید در این مذاکرات مطرح شود، گفت: از آنجا که مذاکرات هسته‌ای ما به پایان رسیده است لذا باید در این مذاکرات بیشتر بحث‌های بسته‌ای مطرح شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه ما باید در قالب این مذاکرات خواسته‌های خود را از غرب مطرح کنیم، خاطرنشان کرد: از آنجا که باید بین مذاکرات و عدم مذاکرات ما تفاوت‌هایی وجود داشته باشد و مذاکرات نتیجه‌ای خاص را در برداشته باشد لذا باید در قالب این مذاکرات خواسته‌هایی از جمله لغو تحریمها را مطرح کنیم.

وی افزود: آنها باید انرژی هسته‌ای را حق مسلم ملت ایران بدانند و راجع به اسراییل و بحث هسته‌ای آنها فشارهایی را اعمال کنند.

 

* مذاکرات آینده ایران با 1+5 باید به پذیرفتن پیش شرط‌هایی منوط شود

نماینده مجلس هشتم در ادامه خاطرنشان کرد: امیدواریم برخی رفتارهای دولت انگلیس که تا به حال موجب بی اعتمادی ما از آنها شده است در این مذاکرات اثری نگذارد و بتوانیم با منطق به نتیجه‌ای مطلوب دست یابیم.

دهقان ادامه داد:‌ ایران در خصوص گفت‌وگو و مذاکره تا به حال هیچ ابایی نداشته‌است ولی باید مذاکرات آینده به پذیرفتن یک سری پیش شرط‌ها منوط شود.

وی لغو تحریم‌ها و اذعان به اینکه انرژی هسته‌ای حق مسلم ملت ایران است را از جمله پیش شرط‌های مذکور دانست و گفت: اینکه ما با آنها مذاکره کنیم و آنها به تحریم‌های خود ادامه دهند، معنی ندارد.

دهقان خاطرنشان کرد: ما تا به حال آنهارا تحمل کرده‌ایم و نشان داده‌ایم که اهل مذاکره هستیم لذا آنها باید خواسته‌های ما را عملی و پرونده ما را از شورای امنیت خارج کرده و بر کشورهایی که دارای کلاهک هسته‌ای هستند مانند اسراییل اعمال فشار کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet